Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Zaświadczenie o dochodach UE/WE w Holandii nie zawsze potrzebne!

05-03-2024 r.

Belastingdienst, czyli holenderski urząd skarbowy wprowadził korzystną zmianę. Od tego roku, podatnik, który został uznany w poprzednich latach za rezydenta podatkowego, nie musi załączać zaświadczenia UE/WE. To dobra zmiana dla wszystkich osób pracujących w Holandii i chcących odzyskać podatek z tego kraju. Dzięki niej, urząd Belastingdienst będzie szybciej rozpatrywać sprawy podatkowe bez konieczności czekania na dosłanie dokumentu UE/WE. Zmiana ta dotyczy deklaracji podatkowych za lata: 2019, 2020, 2021, 2022 oraz 2023 i kolejnych.

Co to w praktyce oznacza?

Jeżeli w poprzednim roku zostałeś uznany za rezydenta podatkowego na podstawie dostarczonego dokumentu UE/WE, a urząd wystawił ostateczną decyzję definitieve aanslag, w kolejnych latach nie musisz załączać zaświadczenia. Wystarczy, że zrobiłeś to raz. Co ważne, od tego czasu w sposób ciągły będziesz posiadać status rezydenta.

Z czego wynika zmiana?

Coroczne przesyłanie do urzędu zaświadczenia UE/WE miało na celu zapobieganie przyznawania ulg podatkowych osobom nieuprawnionym, czyli nierezydentom podatkowym. Jednak w praktyce rozwiązanie to wiązało się z dużymi kosztami po stronie holenderskiego urzędu i wydłużonym czasem oczekiwania na decyzje podatkowe.

Powyższa zmiana działa z mocą wstecz, aby odciążyć holenderskie urzędy i zapewnić szybsze rozpatrywanie już złożonych deklaracji. Dzięki temu decyzje podatkowe będą mogły zostać wydane bez konieczności oczekiwania na dosłanie zaświadczenia o dochodach.

Belastingdienst zastrzega sobie jednak prawo do tego, by w niektórych przypadkach poprosić podatnika o dosłanie zaświadczenia.

Zaświadczenie o dochodach UE/WE nadal będzie musiał wysłać podatnik, który w roku ubiegłym nie miał statusu rezydenta. Czyli albo rozlicza się po raz pierwszy, albo w poprzednim roku nie spełnił warunków pozwalających na uznanie go za rezydenta podatkowego.

PIT 36 w Polsce

Osoby pracujące w Holandii nadal będą miały obowiązek rozliczenia się w polskim urzędzie skarbowym na PIT36 i PIT ZG. Tutaj, mimo uproszczenia procedury za granicą, nic się nie zmienia.

Status rezydenta podatkowego w Holandii

Przypomnijmy, kim jest rezydent podatkowy. Podatnik może być uznany za rezydenta podatkowego w Holandii, jeśli co najmniej 90% światowych dochodów podlega opodatkowaniu na terenie Holandii oraz rozliczył się przed organami podatkowymi kraju zamieszkania. Dzięki statusowi rezydenta, podatnik kwalifikuje się do takich samych ulg podatkowych, jak podatnicy holenderscy.

Zgłoś się do nas

Potrzebujesz pomocy z rozliczeniem w Holandii? Zgłoś się do naszej firmy:

 Zapraszamy!

 

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!