Kindergeld: Odzyskaj zasiłek
KINDERGELD zasiłek rodzinny z Niemiec
WYPEŁNIJ FORMULARZ OBOK
To pierwszy krok, żeby zyskać dodatkowe pieniądze dla Ciebie i Twojej rodziny!
Zgłoszenie przez formularz gwarantuje Ci otrzymanie RABATU 10%!!!
Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech. Przysługuje na dzieci do 25 roku życia, jeśli się uczą. Warto się o niego postarać, gdyż wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Jeśli wcześniej nie wiedziałeś, że należy Ci się taki zasiłek – nie martw się. Możesz uzyskać go za 6 zaległych miesięcy, a jeśli pracujesz w Niemczech nadal, możesz pobierać go za okres bieżący. Zasiłek możesz otrzymać na wszystkie dzieci należące do wspólnego gospodarstwa domowego (dzieci współmałżonka lub przysposobione).
Wystarczy, że uzupełnisz formularz obok i poczekasz na kontakt naszego pracownika lub samodzielnie wydrukujesz i uzupełnisz dokumenty (do pobrania poniżej):
Wszystko o zasiłku
1. Czas pozyskania zasiłku: od momentu wysłania wniosku do urzędu potrwa to około czterech miesięcy, choć zdarza się, że nasi klienci otrzymują zasiłek po miesiącu! Wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.
2. Za jaki okres możesz pozyskać zasiłek: za 6 miesięcy wstecz oraz za okres bieżący.
3. Obecne stawki Kindergeld – możliwe do przyznania na każde dziecko miesięcznie:
- 250 euro na każde dziecko;
4. Numer identyfikacyjny: jego posiadanie korzystnie wpływa na przebieg sprawy i znacznie przyspiesza wydanie decyzji o przyznaniu zasiłku. Jeśli jednak go nie posiadasz, nic straconego. Zgłoś się do nas, a my zawnioskujemy o zasiłek do urzędu. Wystarczy, że udowodnimy Twój nieograniczony obowiązek podatkowy i podamy numer PESEL.
5. 2 warunki jakie musi spełniać osoba ubiegająca się o KG:
- posiadać nieograniczony obowiązek;
- posiadać meldunek z dzieckiem (przynajmniej jedno z rodziców).
6. Jak udowodnić nieograniczony obowiązek podatkowy? (Dotyczy osób zatrudnionych w bieżącym roku podatkowym mniej niż 183 dni)
- załącz dokument potwierdzający zameldowanie w Niemczech z tamtejszego urzędu meldunkowego w j. niemieckim (wystarczy kopia),
- jeśli nie możesz potwierdzić meldunku, załącz umowę najmu w j. niemieckim lub zaświadczenie od najemcy także w j. niemieckim (wystarczy kopia),
- jeśli posiadasz, załącz zaświadczenie z Finanzamt o nieograniczonym obowiązku podatkowym (wystarczy kopia),
- załącz decyzję podatkową z niemieckiego urzędu skarbowego za poprzedni rok, jeśli rozliczałeś się z podatku w Niemczech (wystarczy kopia),
- jeśli posiadasz załącz dokument Bescheinigung für den Lohnsteuerabzug, który otrzymuje się od niemieckiego pracodawcy na początku zatrudnienia, gdyż czasem znajduje się tam informacja o obowiązku podatkowym (wystarczy kopia);
- załącz zaświadczenie o miejscu zamieszkania potwierdzone przez Twojego pracodawcę.
7. Dziecko w Polsce
Kindergeld można pozyskiwać nawet, jeśli dziecko mieszka w Polsce. Jedyny warunek jest taki, że ma maksymalnie 25 lat i się uczy lub jest zarejestrowane w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna oraz, że rodzic w okresie, za który ubiega się o zasiłek, pracował legalnie w Niemczech. Zasiłek może być przyznany także na dzieci małżonka lub przysposobione (od daty ślubu), wystarczy że należą do wspólnego gospodarstwa domowego. Warto, by wnioskodawca był zameldowany z dzieckiem pod jednym adresem (sprzyja to pozytywnemu przebiegowi sprawy). Wnioskodawca koniecznie musi posiadać nieograniczony obowiązek podatkowy.
Na dzieci niepełnosprawne można wnioskować bez ograniczenia wiekowego, nie muszą się uczyć jeśli niepełnosprawność wystąpiła przed 25 rokiem życia.
8. Familienkasse
Familienkasse to Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych. Przyjmuje wnioski o przyznanie zasiłku rodzinnego Kindergeld i wypłaca zasiłek. Wnioskodawców z Polski obsługuje Familienkasse Sachsen. Zgłoś się do nas, a my zajmiemy się kontaktem z tym urzędem.
9. Akt małżeństwa i urodzenia
Są to dokumenty, które trzeba dołączyć do wniosku o Kindergeld. Mogą być w wersji unijnej lub w języku polskim.
10. Gewerbe – niemiecka działalność gospodarcza
Jeśli prowadzisz Gewerbe, możesz wnioskować o niemiecki zasiłek Kindergeld. Wystarczy, że posiadasz nieograniczony obowiązek podatkowy oraz zameldowanie z dziećmi w Polsce (przynajmniej jedno z rodziców). Załącz dodatkowo dokumenty potwierdzające fakt prowadzenia Gewerbe- wystawione rachunki za każdy miesiąc prowadzenia Gewerbe, dokument potwierdzający zarejestrowanie oraz ewentualnie wyrejestrowanie Gewerbe.
11. Zameldowanie w Niemczech
Można ubiegać się o Kindergeld bez zameldowania na terenie Niemiec, jeśli udowodni się nieograniczony obowiązek podatkowy. Jednak zgodnie z prawem, każda osoba przebywająca dłużej niż 3 miesiące za granicą, ma obowiązek zameldowania. Dodatkowo w Niemczech wskazane jest, aby zameldowanie odbyło się w ciągu dwóch tygodniu od momentu zamieszkania. Posiadanie meldunku na terenie Niemiec ułatwia pozyskanie zasiłku, gdyż świadczy o nieograniczonym obowiązku podatkowym, dlatego najlepiej zameldować się jak najszybciej.
12. Kindergeld, a polskie świadczenie 800 Plus
Pobieranie świadczeń rodzinnych na terenie Unii Europejskiej podlega przepisom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z nimi, pobieranie świadczenia 500 plus wpływa na wysokość zasiłku rodzinnego z innego kraju, np. Kindergeld z Niemiec. Co to oznacza? Jeśli masz prawo do pobierania zasiłku 800 Plus, możesz ubiegać się o zasiłek Kindergeld z tym że, będzie on pomniejszony o przysługującą kwotę zasiłku z Polski. Warto pamiętać, że niemiecki zasiłek jest dużo wyższy niż polskie świadczenie i przysługuje na każde uczące się dziecko do 25 roku życia należące do gospodarstwa domowego. Bez znaczenia jest wysokość Twoich dochodów i sytuacja finansowa. Polskie świadczenie 500 Plus otrzymasz na każde dziecko do 18 roku życia.
13. Kinderbonus
Jest to dodatek do świadczenia Kindergeld, który niemiecki rząd postanowił wypłacić rodzicom w ramach zwalczania skutków pandemii COVID-19. Aby otrzymać Kinderbonus nie będzie trzeba składać dodatkowego wniosku, zostanie przyznany automatycznie każdej osobie, która ma prawo do zasiłku. Kinderbonus 2021 wynosił 150 euro i do około listopada 2020r. był wypłacany w dwóch ratach, zwiększając niemiecki zasiłek o 150 euro miesięcznie. Obecnie jest przekazywany jako jednorazowa dopłata do Kindergeld.
14. Co warto wiedzieć?
Jeśli rodzic mieszkający w Polsce nie jest zatrudniony i nie pobiera żadnych świadczeń – pierwszeństwo wypłaty zasiłku ma w Niemczech (Kindergeld zostanie wypłacony w całości). Jeśli rodzic mieszkający w Polsce jest zatrudniony lub pobiera jakieś świadczenia w Polsce to pierwszeństwo wypłaty świadczeń istnieje w Polsce, a zasiłek Kindergled zostanie wypłacony pomniejszony o 800+ lub inne świadczenia pobierane w Polsce.
Nie czekaj, zgłoś się już dziś! Twoja rodzina może zyskać dodatkowe pieniądze!
Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zgłoś się do nas pod numerem telefonu 61 82 88 102 wew.1 lub przez e-mail z zakładki KONTAKT. Z chęcią Ci pomożemy!