Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Ulgi podatkowe – czyli jak realnie zwiększyć kwotę zwrotu podatku z Niemiec

09-05-2017 r.

Każda osoba legalnie pracująca w Niemczech ma prawo ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku. Ostateczna wysokość zwrotu zależy od wielu czynników: wysokości dochodu z Niemiec, odprowadzonego podatku oraz wysokości dochodu światowego uzyskanego poza terenem Niemiec, a także od przyznanych przez urząd skarbowy ulg. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne.

Ulga na codziennie dojazdy do pracy na terenie Niemiec

Dotyczy ona pracowników, którzy dojeżdżają z miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca pracy w tym kraju. Można doliczyć tę ulgę w sytuacji, gdy podatnik dojeżdżał do pracy maksymalnie około 40 km dziennie. Wystarczy posiadać dokumenty potwierdzające adres zamieszkania w Niemczech oraz podać adres wykonywania pracy. Warto również dołączyć kopie biletów kolejowych, autobusowych, paragonów za paliwo oraz kopię dowodu rejestracyjnego. Te ostatnie dokumenty będą potrzebne, jeśli podróże odbywały się własnym samochodem.

Ulga na podwójne domostwo

Dla podatnika jest to najbardziej korzystna ulga, która znacznie podnosi zwrot podatku. Przysługuje ona osobie, która posiada i utrzymuje dwa gospodarstwa domowe. W Polsce i w Niemczech. Co to w praktyce oznacza? Osoba pracująca w Niemczech, wynajmuje pokój lub mieszkanie w Niemczech i jednocześnie w Polsce posiada rodzinę oraz dom czy mieszkanie, które utrzymuje. Aby udokumentować tę ulgę przed niemieckim urzędem skarbowym, należy przedłożyć w urzędzie skarbowym tłumaczony na język niemiecki akt własności lub umowę najmu nieruchomości w Polsce, a także kopię umowy najmu pokoju czy mieszkania w Niemczech. Warto dołączyć do deklaracji dokumenty związane z kosztami ponoszonymi za zakwaterowanie na terenie Niemiec np. rachunki za prąd, wodę czy gaz.

W ramach ulgi na podwójne domostwo, możemy doliczyć także przejazdy z miejsca pracy w Niemczech do miejsca zamieszkania w Polsce. Aby to zrobić, należy posiadać dokumenty poświadczające te podróże. Mogą to być rachunki za paliwo oraz rachunki z autostrady lub kopie biletów lotniczych/autokarowych. Dobrze, żeby były to bilety imienne. Jeśli osoba pracująca w Niemczech podróżowała do Polski własnym samochodem, warto dołączyć do deklaracji podatkowej kopię dowodu rejestracyjnego samochodu. Warto więc zbierać wszelkie dokumenty i potwierdzenia, które pomogą udokumentować ulgę na dojazdy. Im większe odległości klient pokonuje, tym bardziej odczuwalna będzie ta ulga. 

W ramach podwójnego domostwa, możliwe jest również naliczenie ulgi 2/90, która jest jedną z  najczęściej przyznawanych ulg podatkowych.  Jeśli osoba pracująca w Niemczech ubiega się po raz pierwszy o zwrot podatku i przepracowała w tym kraju powyżej trzech miesięcy, może być pewna, że  ta ulga  zostanie naliczona. Przy doliczeniu samej diety 2/90 zwrot podatku zwiększa się o 206 euro! Jeśli dodatkowo zostanie naliczona ulga na dojazdy, zwrot podatku wynosi o 399 euro więcej!

Oddelegowanie na terenie Niemiec

W sytuacji, gdy w ciągu danego roku podatkowego osoba pracująca w Niemczech zmieniała miejsce pracy, mamy możliwość doliczenia ulgi dotyczącej oddelegowania. Jak sprawdzić, czy taka ulga podatnikowi przysługuje? Najlepiej zweryfikować dokument od niemieckiego pracodawcy. Jeśli pozycja nr 20 jest na nim uzupełniona, oznacza to, że ulgę można doliczać. Pracodawca powinien w takiej sytuacji udokumentować oddelegowanie na terenie kraju. Czyli powinien rozpisać wszystkie wyjazdy z wyszczególnieniem miejsca i czasu trwania oddelegowania, nazwę firmy, do której pracownik został oddelegowany oraz rodzaj wykonywanego zawodu podczas delegacji. Jeśli praca poza miejscem zatrudnienia trwa przynajmniej 8 godzin, pracownik powinien otrzymać od pracodawcy przy wypłacie dietę 12 euro dziennie. Jeśli nieobecność związana z oddelegowaniem trwa 24 godziny, pracownikowi należy się 24 euro diety. Po zastosowaniu tej ulgi zwrot podatku zwiększa się średnio o 200 euro!

Warto pamiętać, aby podczas pracy w Niemczech, zbierać wszystkie dokumenty, dzięki którym zwrot podatku może być wyższy. Poza wcześniej wymienionymi dokumentami mogą to być również rachunki za kupno odzieży roboczej czy kurs językowy.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!