Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Sprawdź klasy podatkowe w Niemczech!

27-02-2015 r.

Nie jesteś pewien, jaką powinieneś mieć klasę podatkową w Niemczech? Chciałbyś wiedzieć, czy da się ją zmienić? Czytaj zatem dalej.

W Niemczech występuje 6 klas podatkowych. Klasa podatkowa wpływa na wysokość podatku, który płacisz. Ale co właściwie decyduje o tym, do jakiej klasy podatkowej przynależysz, gdy pracujesz w Niemczech? I która klasa jest korzystniejsza w kwestii wysokości opłacanego podatku w Niemczech?

Największy wpływ na przynależność do klasy podatkowej mają trzy czynniki: sytuacja życiowa, stan cywilny, posiadanie dzieci. Gdy nie posiadasz żony/męża oraz dzieci – automatycznie zostaje Ci przypasowana pierwsza klasa podatkowa. Ta klasa jest dedykowana także małżeństwom, w których jedna osoba pracuje w Niemczech a druga poza Niemcami (mają lub nie mają dzieci).

Tylko małżeństwa, które pracują i przebywają w Niemczech mogą wybierać klasy podatkowe. Do wyboru mają dwie możliwości (kombinacja klas III/V oraz IV/IV), które przedstawimy w dalszej części tekstu. Zobacz poniżej, która klasa może Cię dotyczyć:

  tabela
   
  * Czyli w tym samym okresie czasu pracują w dwóch miejscach.
   
   
  Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów - czytaj dalej!
   
   

 

Charakterystyka klas podatkowych

I klasa podatkowa:

Najczęściej spotykana klasa podatkowa w przypadku Polaków zatrudnionych w Niemczech. Zazwyczaj posiada ją osoba nie będąca w związku małżeńskim. Również posiadają ją małżeństwa, gdy druga z osób pracuje w innym kraju niż Niemcy, np. w Polsce. Pierwszą klasę podatkową posiadają także osoby po rozwodzie, w separacji, oficjalnym konkubinacie oraz owdowiałe. Gdy mamy pierwszą klasę podatkową nasza składka jest nieco wyższa niż w klasach: trzeciej, czwartej czy piątej.

II klasa podatkowa:

Klasa ta dotyczy wyłącznie osób samotnie wychowujących dzieci. 

III klasa podatkowa:

Często spotykana klasa podatkowa dla małżeństw, które mieszkają w Niemczech. Warunkiem posiadania tej klasy jest fakt, że Twój małżonek posiada piątą klasę podatkową albo jest bezrobotny. Wysokość dochodów małżonków zazwyczaj bardzo się różni, nawet na zasadzie podziału wysokości dochodów: 60% i 40%. Mając trzecią klasę podatkową w Niemczech, płacimy mniejszy podatek niż w przypadku pierwszej klasy podatkowej. Jednak często wynikają z tego niedopłaty, gdy składamy roczne rozliczenie w niemieckim urzędzie skarbowym. Dlatego warto pomyśleć, czy chcemy być przypasowani do tej klasy! 

IV klasa podatkowa:

Zazwyczaj wybierają ją małżeństwa, gdzie oboje są zatrudnieni i mieszkają w Niemczech, a ich dochody są na zbliżonym do siebie poziomie!

V klasa podatkowa:

Piąta klasa podatkowa występuje u małżonków mieszkających i zatrudnionych w Niemczech. Ich wysokość przychodów zazwyczaj bardzo się różni, nawet na zasadzie podziału wysokości dochodów: 60% i 40%.

VI klasa podatkowa:

Klasa szósta najczęściej dotyczy ludzi, którzy mieli jednocześnie zatrudnienie u dwóch pracodawców. Pracodawcy mogą nie zatwierdzić przyznania szóstej klasy podatkowej, jeżeli nie przedłożymy dowodu, że pracujemy równocześnie u innego pracodawcy.

 

Kiedy warto pomyśleć o zmianie klasy podatkowej w Niemczech?

1. Zmieniasz stan cywilny.

2. Rozwodzisz się.

3. Jesteś kawalerem/panną i jednocześnie zostajesz rodzicem.

4. Umarł Twój małżonek.

5. Zaczynasz kolejną pracę (więc będziesz musiał otrzymać następną kartę podatkową).

 

Jakie klasy podatkowe mogą mieć małżeństwa?

Małżeństwa wybierają między kombinacjami złożonymi z dwóch klas podatkowych: IV/IV oraz III/V.

Gdy małżonkowie pracują w Niemczech i mają dochody o zbliżonej wartości – powinni Kombinacje klasy podatkowej czwartej oraz czwartej powinni wybrać małżonkowie, którzy osiągają dochody na podobnym poziomie (oboje pracują na terenie Niemiec).

Skorzystanie z kombinacji klas trzeciej oraz piątej najlepiej sprawdza się u małżonków mających różny poziom dochodów. W tym przypadku zazwyczaj jedna osoba zarabia około 60% całości dochodów, a druga odpowiednio 40%. Ważne, by osoba, która posiada wyższy dochód – miała trzecią klasę podatkową. To także bardzo dobre rozwiązanie dla małżeństw, w których jedna z osób zajmuje się domem w Niemczech, a druga pracuje.

Dzięki takiej kombinacji klas podatkowych w Niemczech – płacimy miesięcznie mniejsze podatki. Należy jednak pamiętać, że miesięczne kwoty potrącane na rzecz podatku, mają formę zaliczki. A więc dopiero przy rozliczeniu rocznym okaże się, czy musimy wpłacić do urzędu wyrównanie z tytułu niedopłaty, czy może to urząd zwróci nam nadpłacony podatek. W przypadku obu kombinacji klas (IV/IV oraz III/V) rozliczenia roczne z podatku w Niemczech są obowiązkowe i kończą się zazwyczaj koniecznością dopłaty podatku do urzędu.

W przypadku, gdy w rozliczeniu rocznym okaże się, że mamy niedopłatę o 400 euro wyższą niż podatek, który odprowadziliśmy, niemiecki urząd skarbowy może w roku kolejnym zażądać dodatkowej zaliczki na podatek w roku kolejnym. Urząd w ten sposób zapobiega kolejnym niedopłatom. Dlatego sugerujemy, by myśląc o zmianie klas podatkowy z pierwszej na inną – zawsze zastanowić się (najlepiej w porozumieniu doradcy podatkowego), która z klas jest optymalna w naszym przypadku. Inaczej możemy zostać z problemem w postaci wysokiej niedopłaty, która należy pod koniec roku wpłacić do urzędu w stosunkowo krótkim terminie.

 

Inne kwestie związane z klasą podatkową

Wybór klasy podatkowej wpłynie na wysokość świadczeń z tytułu: Arbeitslosengeld (bezrobocie), Krankengeld (chorobowe), Mutterschaftsgeld (świadczenia macierzyńskie), Elterngeld (zasiłek wychowawczy).

 

Porównanie klas trzeciej i pierwszej

Porównanie korzyści wynikających z wyboru danej klasy podatkowej widać najlepiej, gdy patrzymy na przykłady. Dlatego poniżej umieszczamy typowy przykład pokazujący, jak różnią się składki miesięczne i roczne, gdy mamy do czynienia z pierwszą oraz trzecią klasą podatkową w Niemczech.

Opis przykładu: Rozpatrujemy sytuację, gdy ktoś posiada miesięczny dochód w wysokości: 1900 euro. Miesięcznie będzie miał odprowadzany podatek w wysokości: 13,5 euro w trzeciej klasie. Co skali roku da około 162 euro. W przypadku pierwszej klasy: odprowadzana kwota podatku wyniesie więcej, bo 207,79 euro miesięcznie, a rocznie wynosi ona nawet 2493,44 euro. Zmiana klasy podatkowej wydaje się więc uzasadniona, jednak trzeba pamiętać, że w wyniku rocznego rozliczenia podatku, klienci z klasy trzeciej muszą zazwyczaj dopłacić do urzędu kilkaset euro, natomiast klienci z klasy pierwszej otrzymują zwrot w podobnej wysokości.

   

 do art ger

Kalkulatory płacenia podatków:

1. Jeżeli rozważasz zmianę klasy podatkowej, możesz sprawdzić, ile podatku miesięcznie/rocznie będziesz miał potrącane w każdym z przypadków. Pomoże Ci w tym kalkulator Steuerrechner.

2. Na innym kalkulatorze możesz porównać w przypadku małżonków, ile podatku będą mieć odprowadzone w kombinacji klas podatkowych: trzeciej z piątą oraz czwartej z czwartą:

http://www.steuertipps.de/beruf-job/einnahmen-lohn-gehalt/steuerklassenrechner

 

Kiedy można zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech jest możliwa raz w roku. Musisz ją zgłosić nie później niż do 30 listopada danego roku. W wyjątkowych sytuacjach zmiana klasy jest możliwa ponownie w danym roku, gdy:

  • Twój małżonek zakończy pracę w Niemczech i zaczyna przebywać w innym kraju;
  • Twój małżonek w Niemczech otrzyma status bezrobotnego;
  • Zaczynasz pracę po posiadaniu statusu bezrobotnego w Niemczech;
  • zaczynasz pracę po urlopie wychowawczym w Niemczech;
  • rozwiodłeś się;
  • Twój małżonek umarł.

 

Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Zmiany dokonuje się w urzędzie skarbowym w Niemczech, do którego przynależysz. Przynależność do danego urzędu określa adres Twojego zameldowania w tym kraju. Jeśli nie jesteś zameldowany w Niemczech – lokalizujesz urząd wg adresu pracodawcy.

Już wkrótce CUF udostępni klientom możliwość zmiany klasy podatkowej za swoim pośrednictwem!

 

 

 

 

Opracowanie własne CUF sp. z o.o.

Źródła:

http://www.bundesfinanzministerium.de, http://www.bremen.de, http://www.steuertipps.de, http://amt24.sachsen.de, http://hilo-nord.de

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!