Rozliczenie podatku w Wielkiej Brytanii
Każda legalnie zatrudniona osoba pracująca na terenie Wielkiej Brytanii musi odprowadzać z tego tytułu podatek dochodowy. Jednak nie każdy, kto pracuje na terenie UK, musi składać deklarację podatkową w brytyjskim fiskusie. Obowiązek rozliczenia posiadają osoby samozatrudnione oraz prowadzące działalność gospodarczą na terenie Wielkiej Brytanii. Przygotowaliśmy poniżej kilka informacji, które mogą odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z rozliczeniem się i odzyskaniem tamtejszego zwrotu podatku w tych dwóch sytuacjach.
Self employment
Self Employment to inaczej własna działalność gospodarcza na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to forma uzyskiwania dochodu dostępna dla rezydentów podatkowych, czyli osób przebywających na terenie tego kraju ponad 183 dni w danym roku. Wiąże się ona z koniecznością wyrobienia numeru identyfikacyjnego UTR (Unique Tax Reference). Jest to osobisty numer identyfikacji podatkowej, który podatnik otrzymuje po rejestracji w urzędzie. Podatnik pracujący na własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii nie otrzymuje payslipów lub dokumentów P45 czy P69, tylko dokumenty o nazwie INVOICE. Są one wystawiane za każdy miesiąc do 5-tego następnego miesiąca lub co tydzień. Na Invoice, oprócz numeru UTR podatnika, można znaleźć UTR pracodawcy, opisany jako „Contractor’s UTR”. Osoba pracująca na self-employment ma obowiązek opłacać samodzielnie 2 rodzaje składek na ubezpieczenie – National Insurance Contributions Class 2 oraz National Insurance Contributions Class 4.
Podatnicy tego typu muszą złożyć deklarację podatkową obowiązkowo w terminie do 31-go października danego roku podatkowego (jeśli rozliczają się w wersji papierowej) lub do 31- go stycznia roku następnego (jeśli rozliczają się on-line).
Self Asessment
Self Asessment to inaczej obowiązkowe zeznanie podatkowe. Musi je corocznie składać każdy, kto osiąga dochód w Wielkiej Brytanii ze źródła innego niż emerytura brytyjska i umowa o pracę. Najczęściej ta forma rozliczenia się z podatku dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (Self Employment), w tym podwykonawców w branży budowlanej w ramach Construction Industry Scheme (CIS) oraz np. wynajmu nieruchomości.
Zdarza się, że pracownik nie wie, że jest zarejestrowany w ten sposób. Dowiaduje się dopiero gdy, dostaje z urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia, ponaglenia czy kary za brak rozliczenia. Osoby zatrudnione w ten sposób powinny załączyć do rozliczenia dokumenty P45, P60 lub payslip.
W przypadku Self Asessment i Self Employment koniecznie trzeba pamiętać, że obowiązek podatkowy w ich wypadku nie ustaje po wyjeździe z Wielkiej Brytanii, nawet w sytuacji formalnego zawieszenia działalności gospodarczej. Osoby, które nie zgłoszą w urzędzie zamknięcia działalności, nadal będą otrzymywać wezwania oraz kary w wypadku niedotrzymania ustawowych terminów na rozliczenie.
Kary urzędowe za opóźnienie w rozliczeniu
Każdy podatnik zarejestrowany na zasadach Self Employment i Self Asessment objęty jest obowiązkiem rozliczenia we wskazanym wyżej terminie. Rozliczenia można dokonać dopiero po zakończeniu danego roku podatkowego. Przed upływem terminu składania rozliczenia klient dostaje przypomnienie o konieczności rozliczenia. Po upływie tego terminu klientowi zostają naliczone kary, jeśli deklaracja nie wpłynie na czas. Jeśli w ciągu trzech miesięcy zeznanie nie trafi do urzędu, kwota wzrasta ze 100 do 300 funtów, a dodatkowo za każdy dzień opóźnienia naliczane jest kolejne 10 funtów. W wypadku opóźnienia półrocznego doliczana jest kolejna kwota 300 funtów lub równowartość 5% należnego podatku, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Odwołanie się od takiej kary jest możliwe poprzez podanie powodu niedotrzymania terminu. Może to być sytuacja losowa, choroba lub braku wiedzy o konieczności złożenia zeznania. Urząd każdą taką prośbę rozpatruje indywidualnie i nie ma 100% gwarancji, że zawsze się do niej przychyli i anuluje kary. Dlatego najlepszym sposobem na ich unikanie jest terminowe rozliczeni każdej deklaracji. W tej sytuacji warto poszukać wsparcia doświadczonych profesjonalistów takich jak nasza firma. Oferujemy bowiem profesjonalne wsparcie i pomoc w rozwiązaniu problematycznej sytuacji tego typu w urzędzie.
Gdzie i kiedy złożyć deklarację podatkową?
Urzędem zajmującym się rozliczaniem podatku na terenie Wielkiej Brytanii jest HM Revenue & Customs. Obejmuje on terytorium Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Pod ten urząd nie podlegają wyspy Isle of Man, Jersey i Guernsey. Sam rok podatkowy zaczyna się 06.04 i kończy 05.04 roku następnego. Dlatego rok podatkowy kończący się 05.04.2020 to rok 2019/2020, a rok rozpoczynający się 06.04.2020 to już rok 2020/2021. Deklarację podatkową należy złożyć w terminie do 31-go października danego roku podatkowego (jeśli podatnik rozlicza się w wersji papierowej) lub do 31- go stycznia roku następnego (jeśli rozlicza się on-line
Czego potrzebujemy, aby rozliczyć się z podatku?
Do złożenia zeznania podatkowego przez internet potrzebny jest numer Unique Tax Reference. UTR to 10-cyfrowy numer, który pozwala na identyfikację podatnika, przyznawany jest w momencie rejestracji podatnika w urzędzie. Jeśli nie wiedzą Państwo gdzie go znaleźć, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Podpowiemy, gdzie go szukać i jak pozyskać. Bez niego złożenie deklaracji on-line jest niemożliwe, jednak zawsze można wysłać deklarację tradycyjnie, w wersji papierowej.
Poza numerem podatkowym wymagane są Invoicy lub dokumenty od pracodawcy P60 i P45, podpisane pełnomocnictwo tzw. Autoryzacja Agenta i inne formy urzędowe, które przekażemy do podpisu.
Czek skarbowy – nietypowa forma wypłaty zwrotu podatku
Jeśli rozliczenie przebiegnie pomyślnie i podatnikowi przysługuje zwrot podatku, urząd HMRC wypłaca należną kwotę za pośrednictwem czeku skarbowego. Czek jest ważny 6 miesięcy od daty wystawienia i aby uzyskać zwrot podatku, należy czek zrealizować. Podatnicy, którzy korzystają z pomocy naszej firmy i u nas się rozliczają, mogą liczyć na pomoc w realizacji takiego czeku. W sytuacji należy przekazać nam podpisany czek w oryginale i poczekać do 8 tygodni na realizację.
Zamknięcie działalności w Wielkiej Brytanii
Pamiętaj, że jeśli opuszczasz Wielką Brytania i nie zamierzasz tam wrócić, musisz o tym poinformować urząd i poprosić urząd o zamknięcie rekordu Self-Assessment w urzędzie skarbowym. Jeśli tego nie zrobisz, przez kolejne lata będziesz otrzymywał wezwania do rozliczenia oraz kary za brak złożenia deklaracji. Jeśli rozliczasz się z naszą pomocą, wystarczy, że na formularzu zgłoszeniowym napiszesz, że prosisz o zamknięcie działalności, a my zajmiemy się resztą.
Jeśli po zapoznaniu się z tym artykułem masz pytania dotyczące odzyskania podatku w Wielkiej Brytanii, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Wypełnij formularz zgłoszeniowy widoczny na naszej stronie, a nasi specjaliści skontaktują się z Tobą i zaoferują pomoc.
Zorgtoeslag 2023
Kontakt z CUF w dniach 15 i 16 sierpnia