Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Rozliczenie podatku w Irlandii

25-06-2019 r.

Rok 2019 nie przyniósł wielkich zmian w rozliczeniach przed irlandzkim urzędem skarbowym. Nadal możliwe jest rozliczenie czterech lat wstecz oraz bieżącego roku, pod warunkiem, że do 31.12.2019 r. podatnik nie wróci już do Irlandii w celach zarobkowych. Nasza firma może zatem rozliczać pracę za lata 2015, 2016, 2017, 2018 oraz 2019. Jesteśmy w stanie odzyskać zarówno podatek dochodowy (PAYE, czyli Pay As You Earn), jak i nadpłaconą kwotę na ubezpieczenia społeczne (USC, czyli Universal Social Charge).

Rozliczenie przed irlandzkim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe. Irlandzki system skarbowy jest tak skonstruowany, że w przypadku nieprzerwanej pracy cały rok, pracodawca odprowadza odpowiednie zaliczki na podatek dochodowy oraz ubezpieczenie społeczne. Obowiązek rozliczenia mają osoby prowadzące działalność gospodarczą, jednak nasza firma takich osób nie rozlicza.

Ponieważ nie ma obowiązku składania rocznej deklaracji, nie istnieją ulgi i odliczenia. Urząd irlandzki przyznaje tzw. tax credits, na podstawie którego określone są progi podatkowe i skala podatku na cały rok. Tax Credits, które są tzw. „kwotą wolną” mogą być modyfikowane i zmniejszane z powodu: niedopłaty za poprzednie lata, wysokich dochodów światowych, innych zaległych należności w urzędzie. Mogą być też zwiększane w przypadku: posiadania nieruchomości w Irlandii, utrzymywania dziecka, małżeństwa etc. Przyjmuje się, że kwota wolna od podatku wynosi 16,5 tysiąca euro.

Do rozliczenia wymagane jest posiadanie numeru PPS (Personal Public Service) czyli numeru ubezpieczenia w Irlandii. O nadanie tego numeru starają się wszyscy chcący podjąć legalną pracę w tym kraju. Numer nadawany jest dożywotnio i dzięki niemu podatnik może załatwić różne sprawy w irlandzkim urzędzie skarbowym m.in. rozliczyć podatek czy uzyskać zasiłek. Numer PPS jest niezbędny do rozliczenia, bez niego rozliczenie podatku z Irlandii jest niemożliwe. Aby stać się posiadaczem PPSu, należy osobiście udać się do urzędu Department of Social Protection w Irlandii (DSP), złożyć wniosek, przedstawić dokumenty poświadczające własną tożsamość oraz zamieszkanie w Irlandii. Po zaakceptowaniu wniosku o PPS w ciągu 3-5 dni do podatnika zostaje wysłany list z informacją o nadaniu numeru (na adres podany we wniosku).

Poza numerem PPS potrzebny jest także dokument od pracodawcy, czyli odpowiednik naszego PIT-11. Może to być P45, P60, Statement of Earnings lub payslip. Przy zwrocie podatku z Irlandii w zupełności wystarczają kopie powyższych dokumentów. Jeśli podatnik nie posiada żadnego dokumentu, rozliczenie w naszej firmie jest nadal możliwe. Urząd posiada dane o zarobkach oraz odprowadzonych składkach w systemie.  Jednak w takiej sytuacji, nie da się zagwarantować, że podatnik otrzyma zwrot podatku, dlatego zawsze lepiej posiadać dokument od pracodawcy, by móc wstępnie oszacować swoją nadpłatę podatku.

W  Irlandii Istnieją dwie stawki podatkowe:

- 20% do kwoty 33,8 tysiąca euro;

- 40% od nadwyżki ponad 33,8 tysiąca euro. Bardzo korzystne pod względem kwoty zwrotu w Irlandii są rozliczenia wspólne  pracujących zagranicą małżonków (oboje pracują w Irlandii). Próg podatkowy wynosi  wówczas aż 67,6 tysiąca euro. Natomiast, gdy jeden małżonek pracuje, a drugi wychowuje w domu w Irlandii dziecko, to próg zaczyna się dopiero od 42,8 tysiąca euro.

Dużą zaletą irlandzkiego systemu jest możliwość załatwienia wszelkich kwestii drogą elektroniczną. Średni czas oczekiwania wynosi 2-3 miesiące od momentu wysłania wniosku, jednak zdarza się, że zwrot odzyskujemy w miesiąc. W przypadku podatników, którzy nie byli rezydentami w ciągu rozliczanego roku podatkowego (pracowali mniej niż 183 dni), urząd może poprosić o potwierdzenie dochodów światowych klienta. Zwykle wystarczy załączyć przetłumaczony na język angielski PIT-36 z załącznikiem ZG (w przypadku dochodów) lub potwierdzenia braku dochodów z urzędu skarbowego w Polsce, jeśli podatnik nie pracował.  Kwotę zwrotu podatku otrzymuje się przelewem bądź w formie czeku.

Osoby, które pracowały w Irlandii,, zapraszamy po bezpłatną kalkulację. W tym celu zachęcamy, by zgłosili się Państwo przez formularz widoczny po prawej stronie. Rozliczeniami podatku w Irlandii zajmujemy się już 17 lat! Z chęcią pomożemy także Państwu. 

 

 

Tekst: M.Leszczyński, opracowanie A. Smukowska

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij