Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Rodzaje rozliczeń, a nowe zasady podatkowe w Holandii

14-07-2016 r.

Jeżeli jesteście Państwo obywatelami kraju Unii Europejskiej i w danym roku pracowaliście w Holandii, macie możliwość rozliczenia się na tak samo korzystnych zasadach, jak obywatele Niderlandów. Aby być traktowanym jako rezydent podatkowy w Holandii, należy spełniać następujące warunki:

  1. Posiadać obywatelstwo kraju członkowskiego Unii Europejskiej;
  2. Osiągnąć minimum 90% dochodów z tytułu zatrudnienia w Holandii;
  3. Dostarczyć zaświadczenie „formularz UE/WE” o zagranicznych dochodach, potwierdzone przez urząd skarbowy właściwy dla kraju zameldowania – czyli u naszych klientów jest to zazwyczaj ich polski urząd skarbowy.

Jeżeli ktoś spełnia wyżej wymienione kryteria, przysługuje mu status rezydenta podatkowego. Dzięki takiemu statusowi otrzymuje się prawo do korzystania z wielu korzystnych ulg i odliczeń, które można uwzględnić w swojej deklaracji podatkowej. Należą do nich między innymi:

  • ogólna ulga podatkowa,
  • ulga na dziecko,
  • odliczenie kosztów edukacji, leczenia, hipoteki czy usług adwokackich,
  • ulga z tytułu rozłąki z małżonkiem, pozostającym w kraju zamieszkania.

ULGA NA DZIECKO

Ulga na dziecko może zwiększyć zwrot podatku nawet o 1000 euro. Jest naliczana na dzieci, które nie ukończyły dwunastu lat w danym roku podatkowym (a więc dzieci urodzone nie wcześniej niż w 2003 roku). Aby skorzystać z tej ulgi, holenderski dochód musi wynosić co najmniej 4800 euro oraz trzeba kwalifikować się na rozliczenie jako rezydent. W celu otrzymania ulgi na dziecko nie trzeba dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów (urząd Belastingdienst może poprosić o dowód, w celu weryfikacji faktu posiadania dziecka, ale zdarza się to bardzo rzadko).

ODLICZENIE PONIESIONYCH KOSZTÓW

Tak jak w roku poprzednim, rozliczając się z podatku za rok 2015, można odliczyć niektóre dodatkowo poniesione koszty. Odliczeniu podlegają koszty edukacji, leczenia, spłacania kredytu hipotecznego oraz korzystania z usług adwokackich. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli Belastingdienst o to poprosi – będą Państwo musieli udowodnić holenderskiemu urzędowi skarbowemu ich wysokość. Dlatego warto zachować wszelkie potwierdzenia transakcji z banku, paragony czy rachunki.

ROZLICZENIE ROZŁĄKOWE

Rozliczenie rozłąkowe z Holandii jest jednym z najbardziej korzystnych sposobów rozliczenia dla osób, które pozostają w związku małżeńskim. Jeżeli dochody obu małżonków stanowiły minimum 90% łącznych dochodów w Holandii, a osoba tam pracująca zarobiła w Holandii co najmniej 10 000 euro, to przysługuje jej taka ulga. Dodatkowe pieniądze z rozłąkowego otrzyma małżonek podatnika. Przy rozliczeniu rozłąkowym – zwrot podatku wzrasta średnio o 1200 euro. Dodatkowo, taki rodzaj deklaracji podatkowej można łączyć z ulgą na dziecko. Należy jednak pamiętać, że aby wnioskować o rozliczenie rozłąkowe, również małżonek/małżonka podatnika, musi dostarczyć do Belastingdienst zaświadczenie o uzyskanych dochodach z zagranicy (formularz UE/WE).

Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi specjalistami, którzy pomogą w oszacowaniu należnego zwrotu podatku oraz doradzą w wyborze najbardziej korzystnej formy rozliczenia.

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!