Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Podatek solidarnościowy w Niemczech – zmiany

10-12-2019 r.

2020 rok ma być ostatnim rokiem, w  którym niemiecki urząd skarbowy (Finanzamt) będzie pobierał podatek solidarnościowy („Solidaritätzuschlag”). Zmiana ta może pozytywnie wpłynąć na wynagrodzenie osób pracujących na terenie dawnych Niemiec Zachodnich, również tych, którzy do pracy dojeżdżają np. z Polski.

Skąd wziął się podatek solidarnościowy?

Od 1991 roku na terenie Niemiec obowiązuje podatek solidarnościowy, potocznie zwany „soli”. Ustanowienie tego podatku miało na celu wyrównanie poziomu życia na terenie dawnych  Niemiec Wschodnich i Zachodnich. Tym sposobem tylko osoby podejmujące pracę na terenie wcześniejszych Niemiec Zachodnich są zobowiązane do jego opłacania.  

Czas na zmiany…

Od dłuższego czasu, ta zasada budziła sprzeciw części społeczeństwa, która była zobowiązana do opłacania podatku solidarnościowego. Według nich cel ustanowienia tej daniny dawno już się przeterminował. Przeciwnicy nierówności związanej z „soli” zostali wysłuchani przez rząd niemiecki, który zdecydował o jego zniesieniu. Zatem po 30 latach nastąpi zmiana związana z podatkiem solidarnościowym.

Jak to wpłynie na sytuację podatników?

Zwolnienie z podatku solidarnościowego będzie dotyczyło osób, które w ciągu roku zarobią mniej niż:

  • single: 73 tysiące euro brutto;
  • małżeństwa: 151 tysięcy euro brutto.

Z przeliczeń wynika, że tylko 5%  obywateli nie skorzysta z nowego przywileju –  będzie to dotyczyło najbogatszych osób. Zdecydowana większość podatników odniesie korzyść z zaproponowanej ulgi, podobnie jak mali i średni przedsiębiorcy. Urzędnicy przeliczyli, że zmiana w podatku solidarnościowym wpłynie pozytywnie na niemal 88% podatników!

Faktyczna korzyść wynikająca ze zmiany

Urząd informuje o suchych faktach, ale sprawdziliśmy, jak zmiana wpłynie na rzeczywiste wynagrodzenie osoby pracującej w Niemczech. „Soli” wynosi 5,5% osiągniętego dochodu, oznacza to, że jego wysokość jest bardzo uzależniona od dochodu osiągniętego przez pracownika. Poniżej trzy warianty, które pomogą zobrazować , jakie oszczędności mogą wynikać z wprowadzonej zmiany:

  • 202 euro netto rocznie – tyle zaoszczędzi osoba samotna przy zarobkach zbliżonych do 31 tysięcy euro brutto;
  • 565 euro netto rocznie – zyska małżeństwo z dwójką dzieci, których roczne dochody oscylują w graniach 74 tysiące euro brutto;
  • 998 euro netto rocznie – nie straci małżeństwo z dwójką dzieci, które zarobi około 120 tysięcy euro brutto.

Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zmiana powinna wejść w życie w 2021 roku. Szybkość zniesienia podatku solidarnościowego w głównej mierze zależna jest od tego, czy jej przeciwnicy nie będą zgłaszać wątpliwości do wyższych instytucji np. Trybunału Konstytucyjnego. Trzymamy kciuki i wierzymy w to, że jak najszybciej podatek solidarnościowy zostanie zniesiony!

 

Tekst: M. Gajewska. Na podstawie opracowania: T.Jastrzębski.

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij