Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Opodatkowanie niemieckiej emerytury, a obowiązek złożenia deklaracji podatkowej

01-07-2022 r.

Osoby mieszkające w Polsce i pobierające niemiecką emeryturę, często pytają nas, czy powinny złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym w Niemczech. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, dlatego przygotowaliśmy skrót najważniejszych informacji dotyczących niemieckiej emerytury i konieczności jej rozliczenia.

Kiedy należy złożyć deklarację podatkową w niemieckim urzędzie skarbowym?

Występują trzy sytuacje, w których rozliczenie jest obowiązkowe. Pierwsza z nich ma miejsce wtedy, gdy roczne dochody brutto z niemieckiej emerytury przekraczają kwotę wolną od podatku ustaloną na dany rok podatkowy. W roku 2021kwota wolna wyniosła 9 744 euro w przypadku indywidualnego rozliczenia i 19 488 euro w przypadku wspólnego.

Kolejną sytuacją, w której należy złożyć deklarację podatkową w Niemczech, jest posiadanie ograniczonego obowiązku podatkowego na terenie Niemiec. Ograniczony obowiązek podatkowy ma podatnik, który nie mieszka w Niemczech, a jego dochody światowe – czyli spoza tego kraju, przekraczają próg dochodowy wyznaczony na dany rok podatkowy. Dotyczy to najczęściej podatników, którzy pobierają świadczenie z Niemiec, ale mieszkają w Polsce i tam pracują, oraz przekraczają wskazany próg.

Trzecim przypadkiem, kiedy rozliczenie niemieckiej emerytury jest obowiązkowe, jest otrzymanie wezwania do rozliczenia z niemieckiego fiskusa. Każdy podatnik, który odbierze z urzędu pismo o nazwie Einkommensteuer fur die Kalenderjahre np. 2021, musi niezwłocznie rozliczyć się ze świadczenia emerytalnego w Niemczech. Jeżeli pomimo wezwań tego nie zrobi, niemiecki fiskus może nałożyć na niego karę.

Jak wygląda opodatkowanie emerytury w Niemczech?

Jeśli podatnik posiada nieograniczony obowiązek podatkowy,kluczową rolę odgrywa tak zwana „emerytalna kwota wolna od podatku”, czyli Rentenfreibetrag. Jest to część emerytury, która nie jest opodatkowana, a rok przyznania emerytury przez właściwą instytucję (Rentenbeginn) decyduje o wysokości emerytalnej kwoty wolnej od podatku. Z biegiem lat procent emerytalnej kwoty wolnej od podatku ulega zmniejszeniu, a w 2040 roku całkowicie wypadnie z systemu podatkowego. Co oznacza, że wówczas każda emerytura powyżej progu podatkowego, będzie opodatkowana w 100%. Przykładowo: osoba, która odeszła na emeryturę w roku 2020, jest w 20% zwolniona  z podatku, resztę 80%  swojej emerytury musi opodatkować.

Jeśli jednak podatnik posiada ograniczony obowiązek podatkowy, emerytura jest opodatkowana w 100%. Takim osobom nie przysługuje kwota wolna od podatku, jak przy nieograniczonym obowiązku podatkowym.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby dokonać rozliczenia?

Do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech, poza naszym kompletem dokumentów (dostaniesz go na mail, wysyłając zgłoszenie przez formularz widoczny z prawej strony), potrzebny jest przede wszystkim niemiecki numer identyfikacyjny oraz zaświadczenie o dochodach UE/EOG podbite przez polski urząd skarbowy. Jeśli podatnik nie posiada numeru identyfikacyjnego, wymagane są dodatkowe dokumenty:

 • Rentenbescheid –decyzja o przyznaniu niemieckiej emerytury, na której znajduje się między innymi data jej przyznania;
 • Rentenanpassung – pismo informujące o wysokości przyznawanej emerytury w danym roku;
 • wyciąg rachunków bankowych z niemiecką emeryturą;
 • adres ostatniego miejsca zamieszkania w Niemczech (z datą) – tylko w przypadku otrzymania wezwania do rozliczenia z niemieckiego fiskusa. 

Niedopłata podatku w Niemczech – gdzie wpłacić należność?

Czasami zdarza się, że podatnik musi uregulować niedopłatę podatku w niemieckim urzędzie. Zwykle musi to zrobić w przeciągu miesiąca od daty wystawienia decyzji podatkowej. Wszystkie potrzebne informacje znajdują się na decyzji podatkowej, którą podatnik otrzymuje po rozliczeniu. Konkretna data, do której należna kwota powinna zostać przelana, znajduje się na pierwszej stronie decyzji.

Numeru rachunku bankowego również znajduje się na pierwszej stronie decyzji podatkowej, w jej prawym dolnym rogu. W przypadku Finanzamt Neubrandenburg, czyli urzędu, który najczęściej zajmuje się sprawami Polaków, na dzień dzisiejszy jest to:

 • Numer konta IBAN: DE66 1500 0000 0015 0015 20
 • Swift Code: MARKDEF1150
 • Nazwa banku: BBK Neubrandenburg
 • Odbiorca: Finanzamt Neubrandenburg

Uwaga! Wyżej podany numer konta obowiązuje tylko do przelewów podatku do urzędu w Neubrandenburg. W każdym innym wypadku należy skorzystać z innego numeru konta, który można znaleźć na decyzji podatkowej.

Oprócz danych bankowych oraz odbiorcy należy podać tytuł przelewu, czyli:

 • Nazwisko i imię podatnika
 • Numer podatkowy – Steuernummer,
 • Rodzaj podatku oraz rok , np. „Einkommererklärung 2021”

W przypadku wysokiej niedopłaty – istnieje możliwość spłaty podatku w ratach. Ważne, by poinformować o tym urząd w odpowiednim terminie tzn. nie przekraczając terminu wskazanego na decyzji podatkowej. Spłatę można także odroczyć na okres 6 miesięcy.

W przypadku nieuregulowania należności w terminie, będzie naliczana kara za zwłokę – 1% należnej kwoty za każdy rozpoczęty nowy miesiąc. W przypadku środków egzekucyjnych powstaną dodatkowe koszty.

Z doświadczenia wiemy, że rozliczenie z niemieckiego świadczenia emerytalnego w niemieckim urzędzie skarbowym dla większości osób nie jestłatwe. Do tego dochodzą jeszcze różne wariacje – np.  dodatkowe dochody ze stosunku pracy z Niemiec lub nieopodatkowane zasiłki z Niemiec. Dlatego w razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, poprawnie rozliczą wpływy z emerytury i innych źródeł zarobkowania przed niemieckim fiskusem.

 

Źródło: https://www.finanzamt-rente-im-ausland.de/

 

 

Tekst: Paulina Łączniak

Opracowanie: Anna Smukowska

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!