Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Odszkodowanie za zwolnienie z pracy - nowe prawa pracowników w Holandii

17-12-2015 r.

Odszkodowanie za zwolnienie z pracy - nowe prawa pracowników w Holandii

Zostali Państwo zwolnieni z pracy? Nie przedłużono Państwu umowy? W lipcu tego roku weszła w życie ustawa, która znacznie poprawia sytuację naszych rodaków w Holandii. Od 1 lipca osobom zwolnionym z pracy przysługiwać będzie możliwość ubiegania się o odszkodowanie, bez względu na to czy były zatrudnione na umowę o pracę na czas określony czy nieokreślony.

Zmiana dotyczy osób, które przepracowały minimum dwa lata na terenie Holandii dla danego pracodawcy i zostały zwolnione. W takiej sytuacji należy im się odszkodowanie za rozwiązanie umowy o pracę. Osoby, które były zatrudnione przez agencje pracy – czyli najliczniejsza grupa naszych rodaków, mogą również otrzymać odszkodowanie.

Jakie kryteria należy spełnić, aby móc ubiegać się o odszkodowanie?

Aby otrzymać odszkodowanie należy spełnić kilka kryteriów. Po pierwsze pracodawca musiał faktycznie zawinić, przez co umowa z pracownikiem nie została kontynuowana. Po drugie umowa o pracę na czas określony, która wygasła, nie została przedłużona przez pracodawcę. Po trzecie, umowa musi być wypowiedziana z inicjatywy pracodawcy.

Istnieją również sytuację, z których jasno wynika, że odszkodowanie pracownikowi nie przysługuje np. ogłoszenie upadłości przez pracodawcę, osiągnięcie wieku emerytalnego przez pracownika czy zwolnienie z winny pracownika.

Jak wyglądało to do tej pory? W sytuacji, gdy umowa o pracę na czas określony wygasła, a pracodawca jej nie przedłużył, pracownikowi nie należała się żadna rekompensata. Pozycja pracownika zatrudnionego na czas nieokreślony wcale nie była lepsza. Po jego zwolnieniu, to pracodawca decydował czy wniosek o zwolnienie złoży do sądu czy do zakładu ubezpieczeń społecznych. O ile pierwsze rozwiązanie dawało szansę na uzyskanie odszkodowania, a tyle przy drugim rozwiązaniu szanse byłyby znikome.

Ile może wynosić odszkodowanie?

Odszkodowanie może wynosić 1/3 miesięcznego wynagrodzenia za każdy przepracowany rok w ciągu pierwszych 10 lat pracy, a po 10 latach przysługuje już połowa miesięcznego wynagrodzenia za każdy przepracowany rok. Warto wiedzieć, że wysokość odszkodowania może być pomniejszona o dodatkowe koszty poniesione przez pracodawcę np. szkoleń. Takie wydatki pracodawca musi stosowanie udokumentować. Maksymalna kwota odszkodowania może wynieść 75.000.

Nowa ustawa wprowadza również zmiany dotyczące osób powyżej 50 roku życia, które przepracowały ponad 10 lat. Ze względu na osiągnięty wiek, będzie im przysługiwał dodatkowy bonus w postaci stałej kwoty doliczonej do każdego przepracowanego miesiąca po 50 tych urodzinach.

Bez wątpienia zmiany, które wprowadziła Holandia, są bardzo korzystne dla Polaków tam pracujących. Do tej pory pracownik niestety skazany był albo na dobrą wolę pracodawcy, a w walce o swoje prawa w obcym kraju, często skazany był na niepowodzenie. Nowe przepisy są nadzieją na poprawę zasad zatrudnienia i dają szansę na egzekwowanie obustronnej umowy przez cały okres zatrudnienia. Warto pamiętać, aby zawsze upominać się o swoje prawa, ponieważ nie jeden pracodawca celowo nie wspomni o przysługującym prawie do odszkodowania.

 

Opracował

Michał Łój

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!