Niemiecka usługa SOKA-BAU – wreszcie dowiesz się więcej!
Czym jest niemiecki SOKA-BAU? W skrócie jest to kasa, do której wpłaca się składki na urlop. SOKA-BAU dotyczy branży budowlanej. Jeśli urlopu nie wykorzystamy – składki z SOKA-BAU można odzyskać! Niewiele firm oferuje taką usługę, a CUF już tak. Zapraszamy!
SOKA-BAU – co to takiego?
SOKA-BAU (Sozialkassen der Bauwirtschaft) to niemiecka kasa urlopowa , która powstała w odpowiedzi na specjalne potrzeby branży budowlanej. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie równych warunków pracy pracownikom w sprawach dotyczących urlopów. Najprościej mówiąc, zgodnie z niemieckim prawem pracy, pracownik nabywa prawo do jednego dnia urlopu po 12 dniach zatrudnienia. Wypracowany urlop może być wykorzystany dopiero po upływie 6 miesięcy zatrudnienia u jednego pracodawcy. Jednak każdy, kto pracuje w branży budowlanej wie, jak trudno takie warunki spełnić. Pracownik budowlany często zmienia pracodawcę oraz miejsce pracy, a jego praca uzależniona jest od warunków pogodowych. I właśnie dlatego powstała SOKA-BAU – fundusz urlopowy, który umożliwia przenoszenie urlopu między pracodawcami.
Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w branży budowlanej na terenie Niemiec powinien zgłosić pracownika do SOKA-BAU i odprowadzać za niego comiesięczne składki urlopowe. Przekazane w ten sposób kwoty są księgowane i na ich podstawie obliczane jest roszczenie urlopowe pracownika. Dzięki temu, mimo zmiany miejsca pracy, pracownik nie traci przywilejów urlopowych, gdyż składki są kumulowane na indywidualnym koncie.
Wyciąg z konta? Co to takiego?
Każdego roku, wiosną (marzec/kwiecień), SOKA-BAU sporządza wyciąg z konta dla swoich świadczeniobiorców. Są tam widoczne szczegóły dotyczące ostatnich dwóch lat pracy, m.in. czas trwania zatrudnienia, daty zatrudnienia, nazwy pracodawców, uzyskane dni urlopowe oraz wynagrodzenie przysługujące za urlop.
A jeśli nie wykorzystamy naszego urlopu?
W przypadku, gdy pracownik budowlany nie skorzysta z przysługującego mu urlopu, może otrzymać tzw. ekwiwalent (Urlaubsabgeltung). Jest on wypłacany pracownikom, którzy:
- w momencie podjęcia zatrudnienia w Niemczech mieli ukończone 18 lat,
- nie pracują w branży budowlanej więcej niż 3 miesiące, ale nie są bezrobotni, czyli nie pobierają zasiłku dla bezrobotnych (np. zmienili branżę),
- rozpoczęli naukę na uczelni lub w szkole powiązaną z budownictwem (np. by zdobyć dodatkowe uprawnienia),
- odbywali staże, praktyki lub pracowali sezonowo, a ich zatrudnienie miało koniec trzy miesiące temu.
Minął termin, w którym mogłeś ubiegać się o otrzymanie ekwiwalentu? Zobacz, co dalej
Jeśli nie udało nam się złożyć wniosku o wypłacenie ekwiwalentu, niewykorzystany urlop możemy otrzymać w formie odszkodowania (Entschädigung für verfallene Urlaubs- und Urlaubsabgeltungsansprüche). Odszkodowanie wypłacane jest również przez SOKA-BAU i wynosi tyle samo, ile ekwiwalent.
Jak uzyskać ekwiwalent lub odszkodowanie za niewykorzystany urlop?
Można to zrobić telefonicznie, osobiście, mailowo lub pobrać niezbędny komplet dokumentów stąd: SOKA-BAU. Przygotowaliśmy bowiem przejrzysty komplet dokumentów, który wystarczy wypełnić, byśmy pomogli Ci złożyć wniosek o zwrot z SOKA-BAU. Do wniosku na dzień dzisiejszy należy dołączyć kopię dokumentu Meldung/Abmeldung zur Sozialversicherung od ostatniego pracodawcy oraz uzasadnić składany wniosek.
Kiedy można składać wniosek o odszkodowanie z SOKA-BAU?
Wniosek (Entschädigung für verfallene Urlaubs- und Urlaubsabgeltungsansprüche) należy składać tylko w drugim roku po tym, gdy otrzymaliśmy możliwość korzystania ze świadczenia urlopowego. Wnioski złożone przed czasem są automatycznie odrzucane i taktowane jako nieważne.
Holandia: pismo Opgaaf Wereldinkomen
Kalkulator na stronie holenderskiego urzędu liczy źle!