Niemiecka emerytura, a rozliczenie podatku
Pobieranie niemieckiej emerytury, zazwyczaj powoduje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, przed dokonaniem rozliczenia.
Czy w przypadku pobierania tylko i wyłącznie niemieckiej emerytury, złożenie deklaracji podatkowej jest konieczne?
To zależy od wysokości emerytury, dochodów światowych osiągniętych w danym roku podatkowym, posiadania ograniczonego lub nieograniczonego obowiązku podatkowego. Niemiecka emerytura wypłacana Polakom jest zwolniona z podatku w Polsce, natomiast podlega opodatkowaniu w Niemczech. Oznacza to, że osoby pobierające niemiecką emeryturę teoretycznie mają obowiązek złożyć roczną deklarację podatkową do niemieckiego urzędu skarbowego. Mówi o tym obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To, w jakim stopniu emerytura jest opodatkowana, zależy od rodzaju obowiązku podatkowego podatnika – to wyjaśnimy poniżej.
Obowiązek podatkowy, a opodatkowanie emerytury niemieckiej
Aby sprawdzić czy osoba pobierająca niemiecką emeryturę ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Niemczech, musimy najpierw stwierdzić jaki obowiązek podatkowy posiada:
• ograniczony obowiązek podatkowy (emerytura opodatkowana w całości na terenie Niemiec),
• nieograniczony obowiązek podatkowy (emerytura częściowo opodatkowana w Niemczech, wysokość opodatkowania zależna od roku odejścia na emeryturę).
Nieograniczony obowiązek podatkowy
Posiadają go osoby mieszkające w Niemczech, które są zameldowane w tym kraju, a ich dochody światowe nie przekroczyły dozwolonych progów. Takim podatnikom przysługuje kwota wolna od podatku (Grundfreibetrag). Jeśli wysokość emerytury mieści się w kwocie wolnej od podatku, podatnik nie ma obowiązku składać deklaracji podatkowej. Przypominamy, że kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosi 9 tysięcy euro rocznie. Natomiast w przypadku przekroczenia tej kwoty, część emerytury musi zostać opodatkowana.Procent opodatkowania zależy od konkretnego roku przejścia na emeryturę. Tak więc przykładowo, jeśli podatnik odszedł na emeryturę w roku 2012, to jego emerytura będzie zawsze opodatkowana w 64%. Jeśli podatnik odszedł na emeryturę w 2018 roku, będzie miał do opodatkowania 76% emerytury.
Ograniczony obowiązek podatkowy
Natomiast osoby pobierające tylko niemieckie świadczenie emerytalne i posiadające ograniczony obowiązek podatkowy muszą złożyć roczną deklarację podatkową do niemieckiego fiskusa. Są to podatnicy, którzy pobierają świadczenie z Niemiec, ale mieszkają na terenie Polski, przekraczają jednocześnie próg dochodów światowych możliwych do uzyskania w danym roku podatkowym. Emerytura jest wówczas opodatkowana w 100%. Takim osobom nie przysługuje kwota wolna od podatku, jak przy nieograniczonym obowiązku podatkowym.
Wezwanie do rozliczenia z niemieckiego fiskusa
Podatnik może otrzymać wezwanie do rozliczenia. Musi wtedy niezwłocznie rozliczyć się z świadczenia emerytalnego w Niemczech. Jeżeli pomimo wezwań tego nie zrobi, niemiecki urząd skarbowy może nałożyć na niego karę grzywny.
Dokumenty potrzebne do złożenia deklaracji
Do przygotowania deklaracji podatkowej potrzebne są:
- Rentenbescheid – kopia decyzji o przyznaniu emerytury, na której znajduje się data przyznania emerytury,
- Rentenanpassung za cały okres pobierania emerytury w danym roku – kopia pisma z informacją o wysokości świadczenia za poszczególne okresy,
- zaświadczenie EU/EOG pobrane z polskiego urzędu skarbowego,
- adres ostatniego miejsca zamieszkania w Niemczech,
- numer identyfikacyjny lub podatkowy (IdNr, Steuernummer).
Co w przypadku pobierania niemieckiej emerytury i uzyskiwania dochodu ze stosunku pracy z Niemiec w tym samym roku podatkowym?
Osobę, która oprócz wynagrodzenia (dochodów z umowy o pracę w Niemczech) uzyskiwała niemiecką emeryturę, obowiązują inne zasady. Ma ona obowiązek do rozliczenia, jeśli to świadczenie emerytalne przekracza rocznie 410 euro.
Co w przypadku pobierania niemieckiej emerytury i uzyskiwania dochodu ze stosunku pracy z Polski lub z polskiej emerytury w tym samym roku podatkowym?
Prosimy zgłosić się z kompletem dokumentów do rozliczenia podatku do naszej firmy, by nasi specjaliści mogli indywidualnie zweryfikować Państwa sprawę. Wówczas otrzymają Państwo odpowiedź, czy w tym przypadku istnieje obowiązek rozliczenia w Niemczech czy nie.
Podsumowanie
Rozliczenie z niemieckiego świadczenia emerytalnego w niemieckim urzędzie dla większości osób nie jest proste. Dlatego najlepiej skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, poprawnie rozliczą wpływy z emerytury i innych źródeł zarobkowania przed niemieckim fiskusem.
Tekst: P. Łączniak, opracowanie A. Smukowska
Źródło: https://www.finanzamt-rente-im-ausland.de/pl/
Ulgi podatkowe w Danii
Co wpływa na wysokość zwrotu podatku w Niemczech?