Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Niemiecka emerytura, a rozliczenie podatku

27-05-2019 r.

Pobieranie niemieckiej emerytury, zazwyczaj powoduje obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym. Sprawdź, co trzeba wiedzieć, przed dokonaniem rozliczenia.

Czy w przypadku pobierania tylko i wyłącznie niemieckiej emerytury, złożenie deklaracji podatkowej jest konieczne?

To zależy od wysokości emerytury, dochodów światowych osiągniętych w danym roku podatkowym, posiadania ograniczonego lub nieograniczonego obowiązku podatkowego. Niemiecka emerytura wypłacana Polakom jest zwolniona z podatku w Polsce, natomiast podlega opodatkowaniu w Niemczech. Oznacza to, że osoby pobierające niemiecką emeryturę teoretycznie mają obowiązek złożyć roczną deklarację podatkową do niemieckiego urzędu skarbowego. Mówi o tym obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. To, w jakim stopniu emerytura jest opodatkowana, zależy od rodzaju obowiązku podatkowego podatnika – to wyjaśnimy poniżej.

Obowiązek podatkowy, a opodatkowanie emerytury niemieckiej

Aby sprawdzić czy osoba pobierająca niemiecką emeryturę ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Niemczech, musimy najpierw stwierdzić jaki obowiązek podatkowy posiada: 

•             ograniczony obowiązek podatkowy (emerytura opodatkowana w całości na terenie Niemiec),

•             nieograniczony obowiązek podatkowy (emerytura częściowo opodatkowana w Niemczech, wysokość opodatkowania zależna od roku odejścia na emeryturę).

Nieograniczony obowiązek podatkowy

Posiadają go osoby mieszkające w Niemczech, które są zameldowane w tym kraju, a ich dochody światowe nie przekroczyły dozwolonych progów. Takim podatnikom przysługuje kwota wolna od podatku (Grundfreibetrag). Jeśli wysokość emerytury mieści się w kwocie wolnej od podatku, podatnik nie ma obowiązku składać deklaracji podatkowej. Przypominamy, że kwota wolna od podatku w 2018 roku wynosi 9 tysięcy euro rocznie. Natomiast w przypadku przekroczenia tej kwoty, część emerytury musi zostać opodatkowana.Procent opodatkowania zależy od konkretnego roku przejścia na emeryturę. Tak więc przykładowo, jeśli podatnik odszedł na emeryturę w roku 2012, to jego emerytura będzie zawsze opodatkowana w 64%. Jeśli podatnik odszedł na emeryturę w 2018 roku, będzie miał do opodatkowania 76% emerytury.

Ograniczony obowiązek podatkowy

Natomiast osoby pobierające tylko niemieckie świadczenie emerytalne i posiadające ograniczony obowiązek podatkowy muszą złożyć roczną deklarację podatkową do niemieckiego fiskusa. Są to podatnicy, którzy pobierają świadczenie z Niemiec, ale mieszkają na terenie Polski, przekraczają jednocześnie próg dochodów światowych możliwych do uzyskania w danym roku podatkowym. Emerytura jest wówczas opodatkowana w 100%. Takim osobom nie przysługuje kwota wolna od podatku, jak przy nieograniczonym obowiązku podatkowym.

Wezwanie do rozliczenia z niemieckiego fiskusa

Podatnik może otrzymać wezwanie do rozliczenia. Musi wtedy niezwłocznie rozliczyć się z świadczenia emerytalnego w Niemczech. Jeżeli pomimo wezwań tego nie zrobi, niemiecki urząd skarbowy może nałożyć na niego karę grzywny.

Dokumenty potrzebne do złożenia deklaracji

Do przygotowania deklaracji podatkowej potrzebne są:  

  • Rentenbescheid – kopia decyzji o przyznaniu emerytury, na której znajduje się data przyznania emerytury,
  • Rentenanpassung za cały okres pobierania emerytury w danym roku – kopia pisma z informacją o wysokości świadczenia za poszczególne okresy,
  • zaświadczenie EU/EOG pobrane z polskiego urzędu skarbowego,
  • adres ostatniego miejsca zamieszkania w Niemczech,
  • numer identyfikacyjny lub podatkowy (IdNr, Steuernummer).

Co w przypadku pobierania niemieckiej emerytury i uzyskiwania dochodu ze stosunku pracy z Niemiec w tym samym roku podatkowym?

Osobę, która oprócz wynagrodzenia (dochodów z umowy o pracę w Niemczech) uzyskiwała niemiecką emeryturę, obowiązują inne zasady. Ma ona obowiązek do rozliczenia, jeśli to świadczenie emerytalne przekracza rocznie 410 euro.

Co w przypadku pobierania niemieckiej emerytury i uzyskiwania dochodu ze stosunku pracy z Polski lub z polskiej emerytury w tym samym roku podatkowym?

Prosimy zgłosić się z kompletem dokumentów do rozliczenia podatku do naszej firmy, by nasi specjaliści mogli indywidualnie zweryfikować Państwa sprawę. Wówczas otrzymają Państwo odpowiedź, czy w tym przypadku istnieje obowiązek rozliczenia w Niemczech czy nie.

Podsumowanie

Rozliczenie z niemieckiego świadczenia emerytalnego w niemieckim urzędzie dla większości osób nie jest proste. Dlatego najlepiej skontaktować się z naszymi specjalistami, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, poprawnie rozliczą wpływy z emerytury i innych źródeł zarobkowania przed niemieckim fiskusem.

 

Tekst: P. Łączniak, opracowanie A. Smukowska

Źródło: https://www.finanzamt-rente-im-ausland.de/pl/

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!