Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Niemcy nie obniżą Kindergeld!

24-03-2017 r.

Polacy mogą spać spokojnie! Niemcy na razie nie obniżą zasiłku Kindergeld. Ustawa została zablokowana.  

Niemiecki rząd chciał zmniejszyć zasiłek rodzinny Kindergeld. Zmiana miała dotknąć obcokrajowców pracujących legalnie na terenie Niemiec, których dzieci pozostają w kraju ojczystym. Dotyczyłoby to więc także dużej grupy Polaków.

Informacje dotyczące obniżenia zasiłku Kindergeld docierały zza zachodniej granicy już od kilku miesięcy. Doniesienia te wzbudzały niepokój i oburzenie Polaków, którzy legalnie pracują w Niemczech i korzystają z niemieckiego zasiłku rodzinnego.

Na czym miały polegać zmiany?

W roku 2017 Kindergeld wynosi 192 euro na pierwsze i drugie dziecko, 198 na trzecie dziecko, 223 euro na czwarte i każde kolejne dziecko. Zgodnie z zapowiedziami wysokość zasiłku miała zależeć od kosztów utrzymania życia w kraju, w którym przebywa dziecko. W rezultacie Polacy otrzymywaliby na pierwsze dziecko zamiast 192 euro – tylko 96 euro. Niemiecki rząd zaoszczędziłby dzięki temu aż 159 milionów euro! 

Na szczęście dla Polaków projekt został zablokowany przez część koalicji rządzącej i uznany za niezgodny z prawem unijnym. Przeciwnicy ustawy twierdzą, że każdy, kto pracuje legalnie w Niemczech, płaci tam podatki i odprowadza składki na ubezpieczenie, nie powinien być dyskryminowany. W związku z tym powinien otrzymywać takie same zasiłki socjalne, jak inni pracownicy, niezależnie od swojej narodowości. Zwolennicy ustawy twierdzą zaś, że dziecko, które mieszka w kraju pochodzenia rodzica, powinno otrzymywać zasiłek rodzinny w takiej wysokości, jaka obowiązuje w kraju, w którym dziecko aktualnie mieszka.

Czym jest Kindergeld i komu przysługuje

Kindergeld to niemiecki zasiłek rodzinny, wypłacany na dzieci uczące się, do 25. roku życia. Zasiłek jest przyznawany niezależnie od dochodów i na każde dziecko w rodzinie. Każda osoba legalnie pracująca na terenie Niemiec i posiadająca dzieci, może się o niego ubiegać. Bez względu na to, gdzie przebywają dzieci. Z obcokrajowców, największą grupę beneficjentów tego zasiłku stanowią Polacy. W ubiegłym roku zasiłek Kindergeld otrzymało 120 tys. dzieci, z czego prawie połowę świadczeniobiorców stanowiły dzieci z Polski. Drugą co do wielkości grupą z obcymi paszportami, której wypłacany jest niemiecki zasiłek Kindergeld, są dzieci z Rumunii, następnie z Chorwacji oraz Bułgarii.

Wysokość świadczenia Kindergeld za 2016

Co roku stawki zasiłku są minimalnie inne. Za 2016 rok zasiłek Kindergeld wynosi:

  • na pierwsze oraz drugie dziecko, każdorazowo 190 euro;
  • na trzecie dziecko 196 euro;
  • na każde następne dziecko 221 euro.

W sytuacji, gdy pobierany jest jednocześnie zasiłek rodzinny w Polsce oraz w Niemczech, niemiecki zasiłek Kindergeld jest pomniejszany o kwotę zasiłku z Polski. Dotyczy to także świadczenia 500 Plus.

 

Źródła: http://www.rp-online.de,  http://www.spiegel.de, http://www.faz.net

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!