MRB oraz BPM – dwa podatki drogowe w Holandii, o których trzeba pamiętać
Podatek drogowy w Holandii obejmuje wszystkich mieszkańców tego kraju, którzy poruszają się samochodem. Jeśli więc mieszkają i pracują Państwo w Holandii, trzeba pamiętać o obowiązku opłacania podatku drogowego.
Kilka słów o MRB
Podatek MRB, czyli podatek od pojazdów silnikowych, obowiązuje wszystkich użytkowników dróg w Holandii, którzy w świetle prawa są mieszkańcami tego kraju. Nie ma znaczenia, gdzie zarejestrowane jest auto. W przypadku polskich obywateli, MRB dotyczy osób, które korzystają z samochodu na terenie Holandii, są tam zameldowane lub mają obowiązek zameldowania się. Obowiązek meldunkowy występuje, jeśli w okresie 6 miesięcy, przez co najmniej 4 z nich przebywa się na terenie Niderlandów. Aby się zameldować, podatnik musi udać się do holenderskiej gminy (Gemeente) i wypełnić odpowiedni wniosek. Wysokość podatku MRB jest uzależniona od kilku czynników: typu używanego pojazdu, jego wagi, rodzaju stosowanego paliwa, emisji spalin oraz prowincji, w której podatnik jest zameldowany. Aby dokładnie wyliczyć wysokość podatku, można skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej holenderskiego urzędu skarbowego:
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/auto-en-vervoer/content/hulpmiddel-motorrijtuigenbelasting-berekenen
Jak opłacić MRB?
Jeśli pracowali Państwo w Holandii, ale samochód, którym się Państwo poruszali, był zarejestrowany w Polsce, należy pobrać ze strony urzędu i wypełnić formularz o nazwie Aangifte motorrijtuigenbelasting buitenlands kenteken en ongekentekend motorrijtuig (czyli: deklaracja odnośnie podatku od pojazdów silnikowych na zagranicznych rejestracjach i pojazdów niezarejestrowanych). Następnie dokument ten należy wysłać do urzędu na adres: Belastingdienst/Centrale administratieve processen, Postbus 9047, 7300 GJ Apeldoorn. W ciągu sześciu tygodni od jego wysłania, holenderski fiskus powinien przysłać pismo zwrotne wraz z decyzją i numerem rachunku, na który trzeba wpłacić odpowiednią kwotę podatku. Powyższy formularz można znaleźć na stronach Belastingdienst:
https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/themaoverstijgend/programmas_en_formulieren/aangifte_motorrijtuigbelasting_buitenlands_kenteken
Jeśli podatnik posiada samochód na holenderskich tablicach rejestracyjnych lub planuje zarejestrować swój pojazd w Holandii, tamtejszy urząd skarbowy sam się z nim skontaktuje i wyśle pismo z decyzją i numerem rachunku, na który należy wpłacić odpowiednią kwotę. Należy pamiętać, że rejestracja samochodu w Holandii wiąże się również z podatkiem BPM.
Podatek samochodowy BPM
BPM to podatek, który płaci się jednorazowo i dotyczy on przede wszystkim samochodów zarejestrowanych w Holandii. Jeśli podatnik kupuje w Niderlandach nowy pojazd, podatek ten jest doliczany automatycznie do ceny samochodu. Inaczej jest w przypadku, gdy dochodzi do przerejestrowania auta, jeżdżącego do tej pory na polskich “blachach”. W takiej sytuacji należy najpierw dopełnić wszelkich formalności związanych z rejestracją pojazdu w Holandii. Przede wszystkim należy udać się do RDW-keuringstation, czyli instytucji odpowiedzialnej m.in. za wyrabianie nowych tablic rejestracyjnych. Kiedy samochód zostanie już zarejestrowany, należy wypełnić i wysłać do urzędu odpowiednią deklarację ze wszystkimi wymaganymi załącznikami – można ją znaleźć pod tym linkiem:
https://download.belastingdienst.nl/belastingdienst/docs/aang-meld-opg-bpm-bpm0111z2fol.pdf
Uwaga! W sytuacji, gdy mieszkasz w Holandii i korzystasz z pojazdu zarejestrowanego w Polsce, masz również obowiązek zapłacić BPM, używając tego samego formularza, o którym mowa powyżej
A jeśli podatnik nie zapłaci podatku drogowego?
Samochody jeżdżące na terenie Holandii są regularnie kontrolowane przez urząd skarbowy (Belastingdienst), a także urząd celny (Douane) w specjalnych punktach kontrolnych. Jeśli podczas kontroli okaże się, że podatek nie jest opłacony, instytucje te mogą poprosić o uregulowanie zaległego podatku oraz doliczyć karę w wysokości od 100 do 300 euro. Co istotne, od 1 stycznia 2019 holenderski urząd skarbowy ma jeszcze większe możliwości, jeśli chodzi o „ściganie” kierowców unikających płacenia podatku MRB. Urząd może teraz używać specjalistycznych kamer do monitorowania warunków drogowych, wykorzystując technologię automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych(ang. ANPR). Dzięki niemu urzędnicy mogą sprawdzić w systemie, czy dany kierowca opłacił podatek drogowy.
Autor: J. Stodolny, Opracowanie A. Smukowska
Może zainteresować Cię także:
MRB oraz BPM – dwa podatki drogowe w Holandii, o których trzeba pamiętać

Program "Rodzina 500+", a Kindergeld

Jakie świadczenia na terenie Niemiec Ci przysługują?