Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Minijob i Midijob w Niemczech

11-05-2022 r.

Czym jest Minijob?

To rodzaj dodatkowej pracy w Niemczech, której podejmują się zazwyczaj studenci, emeryci, renciści, a także inne osoby szukające dodatkowego zarobku. Praca ta uregulowana jest prawnie. Nakłada na pracownika i pracodawcę pewne ograniczenia i zobowiązania wynikające z niemieckiego prawa pracy i prawa cywilnego. Warto o nich wiedzieć, zanim zdecydujecie się na jedną z tych opcji.

Rodzaje Minijob

Wyróżniamy dwa typy Minijob:

1) 450-euro-Minijob – nazwa pochodzi od górnej granicy miesięcznego wynagrodzenia. Jest to tak zwane długoterminowe zatrudnienie, w ramach którego można zarobić maksymalnie 450 euro na miesiąc;

2) krótkoterminowy Minijob – czyli zatrudnienie do 3 miesięcy (maksymalnie pięć dni roboczych w tygodniu) lub 70 dni roboczych w ciągu roku. W tym przypadku wynagrodzenie pracownika nie może przekroczyć łącznie 5 400 euro rocznie.

Zgodnie z przepisami prawa, pracując na pełen etat w Niemczech, można mieć jedną dodatkową pracę Minijob. Natomiast przy zatrudnieniu na niepełny etat, dozwolona jest większa ilość godzin dodatkowego zatrudnienia. Jednak suma wszystkich dochodów z Minijob nie może przekroczyć wcześniej wskazanych progów: 450 euro miesięcznie lub 5 400 euro rocznie.

Od 1 października 2022 roku zmianie ulegnie wysokość maksymalnego dochodu dla Minijob: miesięczne wynagrodzenie wzrośnie do 520 euro, a roczne do 6 240 euro.

Cechy charakterystyczne Minijob

Co jeszcze wyróżnia tego typu zatrudnienie? Pracując na Minijob pracownik nie płaci podatku dochodowego. Jedynie pracodawca odprowadza do Minijob-Zentrale podatek ryczałtowy w wysokości 2%. To oznacza, że pracownik nie otrzymuje rocznej karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung od swojego pracodawcy i nie musi składać rocznej deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym

Nie ma także obowiązku opłacania składek: zdrowotnych – Krankenversicherung, pielęgnacyjnych – Pflegeversicherung oraz składek na wypadek bezrobocia – Arbeitslosenversicherung. Wyjątek stanowi składka na ubezpieczenie emerytalne tzw. Rentenversicherung, którą można, ale nie trzeba opłacać. W związku z tym, że nie są opłacane składki na wypadek bezrobocia, pracownikowi po zakończeniu Minijob, nie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych na terenie Niemiec.

Czasami zdarza się tak, że Minijob już nie zaspokaja potrzeb pracownika, który to chce zwiększyć ilość godzin pracy i zarabiać więcej. Wtedy takie osoby mogą zdecydować się na zatrudnienie zwane Midijob.

Co to jest Midijob?

Midijob to tak zwana praca przejściowa w Niemczech (Beschäftigung im Übergangsbereich) pomiędzy Minijob, a pracą na pełen etat. Przy zatrudnieniu na zasadzie Midijob dochód pracownika może być nieco wyższy niż w przypadku Minijob. Miesięcznie można zarobić od 450 do  1 300 euro. Od 01.10.2022 roku minimalny dochód wzrośnie do 510 euro, a maksymalny do 1 600 euro miesięcznie.

Przy Midijob odprowadzanie składek emerytalnych, zdrowotnych, pielęgnacyjnych i na wypadek bezrobocia jest obowiązkowe.

Midijob, a składanie deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym w Niemczech

Midijob jest opodatkowane, dlatego wszystkie dochody z tej formy zatrudniania należy uwzględnić w deklaracji podatkowej w niemieckim fiskusie. Pracownik, do końca lutego kolejnego roku podatkowego, powinien otrzymać od swojego pracodawcy roczną kartę podatkową Lohnsteuerbescheinigung. Taki dokument jest potrzebny do rozliczenia w urzędzie.

Istotne jest rozróżnienie, czy Midijob to praca główna tzw. Midi Hauptätigkeit czy praca dodatkowa tzw. Midijob Nebentätigkeit. Od rodzaju Midijob zależy klasa podatkowa, a ta ma wpływ na wysokość odprowadzonego podatku. Przy klasie podatkowej V lub VI podatek zostaje odprowadzony już od kwoty dochodu powyżej 450 euro. Przy klasie podatkowej I, II, III i IV – dopiero od 1 000 euro dochodu. Przypominamy, że klas podatkowych w Niemczech jest sześć i nadawane są podatnikom w zależności od ich sytuacji życiowej. Więcej o klasach podatkowych pisaliśmy w artykule: https://cuf-podatki.pl/aktualnosci/artykul/klasy-podatkowe-w-niemczech.

Pamiętaj! Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu deklaracji podatkowej do niemieckiego urzędu skarbowego, zgłoś się do nas przez nasz formularz widoczny po prawej stronie. Pomożemy Ci w  skompletowaniu dokumentów, doradzimy najkorzystniejszy wariant rozliczenia i odzyskamy dla Ciebie nadpłatę podatku.

 

 

 

Tekst: Paulina Łączniak

Opracowanie: Anna Smukowska

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!