Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Lohnsteuerbescheinigung bez tajemnic

28-05-2020 r.

Lohnsteuerbescheinigung, inaczej zwane LSB, jest to niemiecka karta podatkowa. Stanowi dokument niezbędny do rozliczenia podatku z Niemiec. Większość podatników zastanawia się, jakie znaczenie mają poszczególne informacje na ich karcie podatkowej. Z tego powodu przygotowaliśmy tłumaczenie najważniejszych informacji, na podstawie których jest ustalana sytuacja podatkowa podatnika.

 

Pozycja 1. Dauer des Dienstverhältnisses/Bescheinigungszeitraum – to daty zatrudnienia w Niemczech. Ilość przepracowanych dni na terenie Niemiec ma znaczenie dla ustalenia obowiązku podatkowego podatnika.

 

Pozycja 3. Bruttoarbeitslohn – jest to suma wynagrodzenia brutto uzyskana podczas całego roku pracy na terenie Niemiec u danego pracodawcy.

 

Pozycja 4., 5. oraz 6. czyli Einbehaltene Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag, Kirchensteuer –  jest to pobrany podatek. W niemieckim systemie podatkowym wyróżnia się jego trzy rodzaje: zwykły, solidarnościowy i kościelny. Suma tych trzech pozycji wyznacza całościowy maksymalny podatek, możliwy do odzyskania przy spełnieniu odpowiednich warunków. Więcej o tych kwestiach pisaliśmy tutaj: podlinkuję do https://cuf-podatki.pl/aktualnosci/artykul/podatek-solidarnosciowy-w-niemczech-zmiany) oraz https://cuf-podatki.pl/aktualnosci/artykul/kirchensteuer-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-niemieckim-podatku-koscielnym.  Jeśli podatnik nie zadeklarował żadnego wyznania, podatek kościelny nie będzie odprowadzany.

 

Pozycja 16. Steuerfreier Arbeitslohn nach Doppelbesteuerungsabkommen – to tzw. nieopodatkowane wynagrodzenie naliczone zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Pozycja ta oznacza, że pracownik został oddelegowany przez pracodawcę z Niemiec do innego państwa. W takim przypadku, podatnik otrzymuje dodatkowo kartę podatkową z kraju, w którym wykonywał pracę.

 

Pozycja 17. Steuerfreie Arbeitgeberleistungen für Fahrten zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte – w tej pozycji znajdziemy informację o niepodlegającym opodatkowaniu świadczeniu za przejazd pomiędzy miejscem zamieszkania, a miejscem pracy podatnika.

 

Pozycja 20. Steuerfreie Verpflegungszuschüsse bei Auswärtstätigkeit – oznacza wolne od podatku diety w przypadku pracy na delegacji. Zazwyczaj chodzi o delegacje krajowe – na terenie Niemiec.  Jeśli pracownik przebywa w podróży służbowej – kilka godzin, dzień czy kilka dni, przysługuje mu za tę nieobecność dieta wg. ustalonej stawki – od 12 do 28 euro za dzień. Jeśli więc posiadają Państwo na karcie podatkowej uzupełnioną pozycję nr 20, istotne jest, aby przedstawić wszystkie możliwe dokumenty potwierdzające odbyte delegacje, bowiem mają one ogromny wpływ na wysokość zwrotu podatku.

 

Pozycja 21. Steuerfreie Arbeitgeberleistungen bei doppelter Haushaltsführung – są to wolne od podatku świadczenia pracodawcy z tytułu podwójnego gospodarstwa domowego. Dieta ta należy się podatnikom, którzy utrzymują swoje mieszkanie/dom w Polsce podczas zatrudnienia w Niemczech, a dodatkowo mieszkają i płacą za mieszkanie na terenie Niemiec. Dlatego podatnicy, którzy faktycznie kwalifikują się do takiej diety, mogą uwzględnić odpowiednie dane i dokumenty potwierdzające ponoszenie kosztów w deklaracji podatkowej. Kwota wypłacona z tego tytułu przez pracodawcę jest wolna od podatku. Może się jednak zdarzyć, że podatnik nie prowadził podwójnego gospodarstwa. Wówczas kwota wypłacona przez pracodawcę będzie opodatkowana.

 

Pozycja 22a. oraz 23a. Arbeitgeberanteil und Arbeitnehmeranteil zur gesetzlichen Rentenversicherung – pozycje te zawierają składki pracodawcy oraz pracownika na ustawowe ubezpieczenie emerytalne. Określają one wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne, które można odliczyć w rozliczeniu rocznym z Niemiec.

 

Pozycja 25. oraz 26. Arbeitnehmerbeiträge zur gesetzlichen Krankenversicherung, Arbeitnehmerbeiträge zur sozialen Pflegeversicherung – to składki pracobiorcy  na ustawowe ubezpieczenie zdrowotne oraz na społeczne ubezpieczenie pielęgnacyjne. Kwoty te mają znaczenie dla rocznego rozliczenia podatku.

 

Pozycja 28. Beiträge zur privaten Kranken- und Pflege-Pflichtversicherung oder Mindesvorsorgepauschale – to składki na prywatne ubezpieczenie chorobowe i obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze. Kwotę w pozycji 28. mają zazwyczaj osoby oddelegowane do pracy do Niemiec z polskich firm. Tacy pracownicy również mają możliwość odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie.

 

Poniżej znajduje się wzór Lohnsteuerbescheinigung w wersji polskiej:

 

lsb

 

 

Jeśli zapoznajesz się z tym artykułem, zapewne potrzebujesz pomocy z rocznym rozliczeniem podatku z Niemiec. Zgłoś się do nas - pomagamy osobom pracującym za granicą rozliczyć się w niemieckim urzędzie skarbowym. Wypełnij formularz obok i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

 

[Tekst: A. Smukowska. Na podstawie opracowania: P. Łączniak]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!