Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Klasa podatkowa w Niemczech, a zasiłek rodzinny Kindergeld

17-06-2019 r.

Klasę podatkową łączy się w Niemczech głównie z jej wpływem na wysokość pobieranych podatków oraz obowiązkiem rozliczenia przed urzędem skarbowym. Okazuje się jednak, że może być ona decydująca również w momencie ubiegania się o zasiłek rodzinny Kindergeld.

Głównym warunkiem, który należy spełnić w momencie wnioskowania o zasiłek Kindergeld, jest udowodnienie nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech (unbeschränkte Steuerpflicht). Nabywają go osoby, które przepracowały w danym roku podatkowym w Niemczech więcej niż 183 dni lub mają aktualne zameldowanie na terenie naszego zachodniego sąsiada.

Jeżeli warunki te nie zostają spełnione, jest jeszcze jedna możliwość. Można przedstawić w urzędzie zaświadczenie Lohnsteuerabzug, na podstawie którego niemiecka kasa rodzinna (Familienkasse) stwierdzi nieograniczony obowiązek podatkowy, a tym samym prawo do pobierania zasiłku rodzinnego.

Skąd wziąć zaświadczenie Lohnsteuerabzug?

Od 1 stycznia 2013 roku funkcjonuje w Niemczech elektroniczna karta podatkowa (Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale ElStAM). Zawiera ona wszystkie dane podatnika determinujące wysokość pobieranych podatków, w tym informacje o aktualnej klasie podatkowej oraz obowiązku podatkowym. Jest ona uzupełniana przez pracodawcę na podstawie udzielonych mu przez pracownika informacji.

Na podstawie elektronicznej karty podatkowej, każdy pracownik powinien otrzymać od swojego pracodawcy zaświadczenie Lohnsteuerabzug. Znajdują się na nim powyższe informacje, w tym najważniejsza – o klasie podatkowej. W przypadku braku zaświadczenia Lohnsteuerabzug, istnieje możliwość złożenia wniosku o jego wydanie w odpowiednim dla danego podatnika niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt).  W takim wniosku muszą znaleźć się następujące dane: data urodzenia podatnika, miejsce zamieszkania, przynależność religijna, liczba dzieci oraz właśnie klasa podatkowa. Na podstawie tych informacji Finanzamt sporządza zaświadczenie Lohnsteuerabzug, na którym znajduje się informacja odnośnie obowiązku podatkowego podatnika w obecnym roku kalendarzowym.

Zaświadczenie Lohnsteuerabzug warto zachować i przedłożyć je niemieckiej kasie rodzinnej w momencie ubiegania się o zasiłek Kindergeld. Dlaczego?  Ponieważ niemieccy urzędnicy wychodzą z założenia, że jeśli na zaświadczeniu znajduje się informacja o posiadaniu II, III, IV lub V klasy podatkowej to znaczy, że podatnik ma nieograniczony obowiązek podatkowy – tym samym ma prawo do zasiłku. Jednak Polakom pracującym w Niemczech najczęściej przyznaje się I klasę podatkową, przy której na zaświadczeniu Lohnsteuerabzug znajdzie się informacja o ograniczonym obowiązku podatkowym. Podatnik z ograniczonym obowiązkiem podatkowym ma duże trudności z uzyskaniem zasiłku.

Zmiana klasy podatkowej

W przypadku posiadania I klasy podatkowej warto skorzystać z możliwości zmiany klasy podatkowej. O zmianę klasy z I na III, IV lub V mogą starać się osoby, które żyją w związku małżeńskim, czyli większość osób, które wnioskują o zasiłek rodzinny Kindergeld. Zmiana klasy podatkowej to prosta procedura, która jest obowiązkowa w momencie rozwoju sytuacji życiowej, np. zawarcie związku małżeńskiego, rozwód, śmierć małżonka czy narodziny dziecka.

Aby to zrobić należy wybrać się do najbliższego urzędu skarbowego (Finanzamt) wraz z wypełnionym formularzem o zmianę klasy podatkowej oraz dokumentem tożsamości. Jeżeli małżonek mieszka na terenie Polski, należy dołączyć także jego zaświadczenie o zarobkach w Polsce (EOG). Wniosek taki można złożyć do 30 listopada roku, dla którego ma obowiązywać wnioskowana klasa podatkowa.

Zmiana klasy podatkowej niesie ze sobą jednak konsekwencje. Wielu Polaków pracujących w Niemczech i posiadających I klasę podatkową, płaci wyższy podatek, niż osoby posiadające III klasę. Niemniej to właśnie I klasa podatkowa ma duże szanse na odzyskanie nadpłaty podatku, po zakończeniu roku i nie musi obawiać się corocznej niedopłaty w urzędzie skarbowym. Natomiast pracownicy z III klasą mają obowiązek rozliczenia się przed niemieckim fiskusem i zazwyczaj wychodzi im niedopłata.. Są sposoby by uniknąć takiej sytuacji. Istnieje możliwość rozliczenia ze współmałżonkiem czy zastosowania dodatkowych ulg, m.in. za prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego. Dzięki temu znacznie zmniejszy się niedopłatę lub uzyska nawet  zwrot podatku z niemieckiego urzędu skarbowego. Zmiana klasy podatkowej za III, IV lub V jest jednak korzystna ze względu na Kindergeld.  Nabywając bowiem nieograniczony obowiązek podatkowy, a tym samym prawo do niemieckiego zasiłku na dzieci, można zyskać nawet do 2760 euro rocznie na jedno dziecko, uwzględniając podwyżkę zasiłku, która wchodzi w życie od 1 lipca 2019 roku.

Zatem nie zwlekaj i zgłoś się do nas. Nasi eksperci już dziś stwierdzą, czy masz prawo do niemieckich świadczeń rodzinnych. Podpowiedzą także, co należy zrobić, aby takie prawo nabyć.

 

Tekst: W. Janik, opracowanie A. Smukowska

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij