Kindergeld – zmiany w 2015 i 2016 roku
Z roku na rok rosną wymagania, zmieniają się zasady i okres oczekiwania na zasiłek rodzinny w Niemczech – Kindergeld. Jakie zmiany przyniósł nowy rok? Koniecznie przeczytaj!
Jedna z największych zmian dotycząca Kindergeld to zmiana w cykliczności wypłacania zasiłku. Każdej osobie, która jest uprawniona do jego pobierania, będzie on wypłacany co miesiąc według specjalnego harmonogramu. Termin ten będzie uzależniony od indywidualnego numeru Kindergeldnummer – możesz znaleźć go na korespondencji od Famielienkasse.
Sprawdź swoją ostatnią cyfrę Kindergeldnummer – to ona decyduje kolejności otrzymywania zasiłku. Kolejno w pierwszym tygodniu świadczenie otrzymają osoby, których numer kończy się cyfrą „0” i „1”, w drugim i trzecim cyfrą od „2” do „7”, a w czwartym tygodniu miesiąca „8” i „9”.
Dla przykładu: osoba, która posiada numer 001FK125691 otrzyma wypłatę Kindergeld na początku miesiąca, a klient z numerem 001FK125639 w czwartym tygodniu.
Jeżeli jesteś wnioskodawcą mieszkającym poza zagranicami Niemiec, w najbliższym roku czeka Cię również więcej formalności niż w roku ubiegłym. Wnioskodawca będzie musiał posiadać status nieograniczonego obowiązku podatkowego w Niemczech. Nie daj się jednak zniechęcić, ponieważ mimo zwiększonych formalności, kwota zasiłku również ulegnie podwyższeniu. Brzmi kusząco, prawda? Zadbaj o podanie niemieckiego Numeru Identyfikacji Podatkowej (Steuer-Identifikations-Nummer). Numer ten weryfikuje zameldowanie na terenie Niemiec i jest konieczny do przyznania zasiłku na każdy rok obecny lub wstecz, o który wnioskujemy od 1 stycznia 2016. Możesz uzyskać go w Centralnym Urzędzie Federalnym (Bundeszentralamt für Steuern).
Niemcy obecnie zabezpieczają się przed sytuacjami, które często miewały miejsce w ostatnich latach i osłabiały ich gospodarkę. Wiele osób z krajów Unii Europejskiej wykorzystywało możliwość korzystania z zasiłku Kindergeld, pomimo braku zameldowania chociażby jednego członka na terenie Niemiec. Od 1 stycznia 2016 to się już nie powtórzy. Zabieg ten ma na celu zweryfikowanie liczby osób uprawnionych, zmniejszenie liczby tych osób, a następnie zwiększenie kwoty zasiłku rodzinnego w Niemczech. Wzrost ten planowany jest dopiero w 2016 roku, nie podano do informacji publicznej jeszcze dokładnych kwot. W 2015 stawki zasiłku pozostają bez zmian i wynoszą 184 euro na pierwsze i drugie dziecko, 190 euro na trzecie i 215 euro na każde następne dziecko.
Jesteś zainteresowany pozyskaniem zasiłku Kindergeld? Skontaktuj się z nami!
Zgłoś się do 18 marca, by mieć decyzję do końca czerwca!
Dłuższy czas na przysłanie wniosku - Holandia!