Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Zorgtoeslag – co się zmieniło w 2019?

21-03-2019 r.

Wyższa kwota dodatku zdrowotnego oraz zmieniony próg dochodowy to najważniejsze zmiany, jakie wprowadził holenderski urząd Belastingdienst Toeslagen odnośnie Zorgtoeslag. Poniżej szczegółowo opisujemy nowe stawki i przypominamy, komu przysługuje dodatek.

Czym jest Zorgtoeslag?

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii jest obowiązkowe dla każdego, kto chce legalnie tam pracować. Przeważnie takie ubezpieczenie wykupuje pracodawca, a koszty związane z opłacaniem składek są potrącane bezpośrednio z pensji pracownika. W związku z koniecznością opłacania składek, za każdy miesiąc, w którym opłacane były składki, należy się tzw. dodatek do ubezpieczenia zdrowotnegoczyli Zorgtoeslag. Można o niego zawnioskować w holenderskim urzędzie skarbowym bez względu na to, kto opłacał składki – pracownik czy pracodawca. Aby mieć pewność, za jakie miesiące należy się Zorgtoeslag, należy znać datę początkową oraz końcową opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Często pokrywają się one z datami zatrudnienia, jednak nie zawsze. Daty te można znaleźć na polisie ubezpieczeniowej. 

Kto może ubiegać się o dodatek?

O Zorgtoeslag ubiegać się może osoba pracująca legalnie na terenie Holandii, która ukończyła 18 rok życia oraz opłacała ubezpieczenie indywidualne bądź grupowe (przez pracodawcę lub samodzielnie), a jej roczny dochód brutto nie przekroczył:

  • w 2018 roku: 28,5 tys. euro,
  • w 2019 roku:  29,5 tys. euro.

O dodatek zdrowotny Zorgtoeslag można ubiegać się także z partnerem fiskalnym. Roczny dochód obojga partnerów nie może wtedy wynieść więcej niż 35,5 tys. euro w 2018 roku oraz 37,5 tys. euro w 2019 roku.

Dodatek można odzyskiwać za rok wstecz oraz za rok bieżący. Złożenie wniosku za już zakończony rok powoduje wypłatę świadczenia zazwyczaj w jednej transzy. Natomiast ubieganie się o bieżące zwroty z Zorgtoeslag (za rok aktualnie trwający), skutkuje tym, że będziemy otrzymywać odpowiednią część pieniędzy regularnie co miesiąc. Ostateczny termin składania do holenderskiego urzędu wniosków o Zorgtoeslag za 2018 rok to 01.09.2019. Za rok 2019 można starać się o dodatek od początku roku 2019. Aby złożyć taki wniosek, podatnik musi oszacować zarobki spodziewane w roku 2019. Ostateczny termin składania do holenderskiego urzędu wniosków o Zorgtoeslag za 2019 rok to 01.09.2020.

Wysokość dodatku w 2019 roku

Kwota miesięczna Zorgtoeslag uzależniona jest od wysokości dochodów i jest ona proporcjonalna do zarobków. Im mniejszy dochód, tym wyższą kwotę dodatku można odzyskać. Maksymalna kwota do odzyskania za rok 2019 wynosi 99 euro na miesiąc dla singla, a 192 euro na miesiąc dla partnerów fiskalnych. Zależnie od dochodów wysokość przyznanego świadczenia powinna w takich przypadkach wynosić:

 DOCHÓD W EURO            

 WYSOKOŚĆ ZORGTOESLAG (indywidualnie)  

 WYSOKOŚĆ ZORGTOESLAG (z partnerem) 

  € 0 – 20 500     
  € 99,00       
  € 192,00
  € 20 500 – 29 500  
  € 99 – 2                
  € 192 – 96 
  € 29 500 – 37 500 
  € 0,00        
  € 96 – 7

Za 2018 rok można odzyskać maksymalnie 94 euro/miesiąc dla singla oraz 176 euro/miesiąc dla partnerów.   

O czym należy pamiętać?

Aby złożyć wniosek Zorgtoeslag, należy wiedzieć, w jakiej ubezpieczalni była wykupiona polisa. Dlatego warto zachować wszelkie dokumenty związane z ubezpieczeniem, a przede wszystkim:

  • polisę ubezpieczeniową – dzięki niej wiadomo, gdzie podatnik był ubezpieczony oraz kiedy Twoje ubezpieczenie weszło w życie;
  • potwierdzenie dat ubezpieczenia – czasem wśród dokumentów od ubezpieczalni można znaleźć zaświadczenie, na którym wykazane są okresy, za które opłacane były składki na polisę zdrowotną – jest to dokument bardzo ważny, gdyż urząd skarbowy w Holandii ma czasem niedokładne dane na temat ubezpieczenia podatników i wydaje zbyt niskie decyzje. Posiadając dokładne potwierdzenie dat opłacania składek, można złożyć reklamację w urzędzie.

Pamiętaj! Poinformuj nas o zakończeniu zatrudnienia w Holandii lub ewentualnej kontynuacji pracy w kolejnym roku podatkowym. Brak informacji może skutkować koniecznością zwrotu części otrzymanych środków.

Jeśli pracujesz w Holandii, a Twoje dochody nie przekroczyły 29,5 tys. euro, należy Ci się dodatek do ubezpieczenia. Zgłoś się do nas! Wypełnij formularz na naszej stronie lub zadzwoń:

62 82 88 102 wew. 1

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij