Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Zorgtoeslag 2017 - holenderski dodatek zdrowotny

16-03-2018 r.

Każda osoba, która legalnie pracuje na terenie Holandii jest zobowiązana do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Obowiązek ten ciąży na pracowniku, ale w wielu przypadkach takie ubezpieczenie opłacane jest przez pracodawcę. Bez względu na to, kto jest płatnikiem składek, to pracownik może ubiegać się o częściowy zwrot zapłaconego ubezpieczenia czyli uzyskać tzw. Zorgtoeslag – dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego. Jest to swego rodzaju rekompensata poniesionych na ubezpieczenie kosztów. Aktualnie można ubiegać się o Zorgtoeslag za rok 2017 i 2018. Termin wnioskowania o zwrot za 2017 rok upływa 31 sierpnia 2018r. Zorgtoeslag przyznawany jest przez holenderski urząd skarbowy Belastingdienst Toeslagen.

Komu przysługuje?

O Zorgtoeslag może ubiegać się osoba pracująca na terenie Holandii, która ukończyła 18 rok życia, opłacała na terenie Holandii ubezpieczenie indywidualne bądź grupowe (przez pracodawcę lub samodzielnie). Dochody wnioskodawcy nie mogą przekroczyć w 2017 roku 27857 euro, a w roku 2018 28500 euro. O Zorgtoeslag można ubiegać się razem z partnerem fiskalnym. Ważne, by w takim przypadku dochody obojga partnerów fiskalnych nie były wyższe niż 35116 euro w 2017 roku, a za 2018 35500 euro.  

Wysokość Zorgtoeslag

Za każdy miesiąc przysługuje pracownikowi maksymalnie 88 euro za rok 2017, a za rok 2018 94 euro miesięcznie. Można odzyskiwać składki już za miesiąc, w którym pracownik był ubezpieczony w Holandii co najmniej dwa dni, poczynając od pierwszego dnia tego miesiąca. Przykład:

  • Jeżeli ktoś był ubezpieczony w Holandii od 1 lutego 2018 do 3 lutego 2018, wówczas przysługuje zasiłek Zorgtoeslag za jeden miesiąc - nie ma to znaczenia czy to są dni robocze czy nie. Nie chodzi tu o dni przepracowane, tylko o dni objęte ubezpieczeniem.
  • Jeżeli pracownik miał opłacone ubezpieczenie zdrowotne w Holandii od 4 lutego 2018 do 6 lutego 2018 - zasiłek Zorgtoeslag nie będzie przysługiwał.
  • Jeżeli ubezpieczenie było opłacane pełen miesiąc od 1 do 28 lutego – pracownik powinien otrzymać Zorgtoeslag za jeden miesiąc.

Za cały rok pracy można więc otrzymać około 1056 euro. W przypadku ubiegania się o Zorgtoeslag razem z partnerem fiskalnym, kwota dodatku może maksymalnie wynieść 170 euro miesięcznie za rok 2017, a za 2018 176 euro. Rocznie daje to 2040 euro dodatku!

Korespondencja z urzędu

Może się zdarzyć, że w trakcie ubiegania się o Zorgtoeslag otrzymają Państwo z holenderskiego urzędu list, a w nim pismo urzędowe o nazwie ZORGTOESLAG AANVRAGEN, ZORGTOESLAG STOPZETTEN lub INKOMEN OPGEVEN OF WIJZIGEN. O każdej korespondencji z urzędu powinni nas Państwo poinformować, abyśmy mogli prawidłowo dokończyć proces ubiegania się o zasiłek. Jeśli zakończyli Państwo pracę w Holandii, należy pamiętać, by poinformować o tym urząd. Inaczej urząd automatycznie przedłuży wypłacanie dodatku. W takim przypadku prędzej czy później urząd zorientuje się, że niesłusznie wypłaca składki i poprosi o ich zwrot.

Jeśli więc pracowali Państwo w Holandii i chcą odzyskać swoje składki, zachęcamy do kontaktu jak najszybciej. Niezbędne dokumenty znajdą Państwo na naszej stronie ---> http://cuf-podatki.pl/zasilek-zdrowotny-z-holandii/

 

 

 

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!