Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Zmiana zasad opodatkowania zarobków z zagranicy – konwencja MLI

15-01-2020 r.

Austria i Słowenia to kolejne państwa, które podpisały konwencję MLI – umowę zmieniającą m.in. metodę rozliczania zagranicznych dochodów w Polsce. Zmiany te obejmą dochody uzyskiwane w 2019 roku. Dlatego inny sposób rozliczenia będzie obowiązywał już w tegorocznych deklaracjach podatkowych, składanych w Polsce do 30 kwietnia 2020 r.

Co się zmienia?

Zmienia się metoda unikania podwójnego opodatkowania. Zamiast metody wyłączenia z progresją będzie obowiązywała metoda odliczenia proporcjonalnego.

Co to oznacza w praktyce?

Zmiana metody sprawia, że podatnik, który w 2019 roku pracował w Austrii lub Słowenii, ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego w Polsce niezależnie od pozostałych dochodów osiągniętych w tym roku. Takie rozliczenie musi zostać złożone na PIT 36 z załącznikiem PIT ZG. Poprzednia metoda (wyłączenia z progresją) polegała na zwolnieniu z opodatkowania dochodu zagranicznego w Polsce i uwzględnieniu go przy wyliczaniu indywidualnej stopy procentowej.  Obowiązek rozliczenia występował czasami, w zależności od innych osiąganych dochodów i wyboru sposobu rozliczenia. Po zmianie metody, podatnik musi złożyć deklarację podatkową w Polsce, zarówno w sytuacji, gdy zarabiał tylko i wyłącznie za granicą, jak i wtedy, gdy osiągał dochody w różnych krajach.

Zmiany od 2021 roku

Konwencję MLI podpisały również Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Izrael, Japonia, Litwa, Nowa Zelandia i Słowacja. Oznacza to, że w przypadku dochodów uzyskiwanych w tych państwach, również zmieni się metoda rozliczania i powstanie obowiązek złożenia deklaracji, ale dopiero w kolejnym roku podatkowym. Zmiany te będą dotyczyły dochodów uzyskiwanych w 2020 roku, więc dopiero rozliczeń dokonywanych w 2021 roku. Już teraz wiadomo, że od 2021 roku do tej grupy dołączą kolejne kraje: Norwegia, Belgia, Kanada i Dania.

Metody rozliczenia nie są stałe i mogą ulegać zmianom. Będziemy Państwa informować o wszelkich modyfikacjach.  

 

[Tekst: A.Smukowska]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij