Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Zmiana w płaceniu polskich podatków - mikrorachunek podatkowy

27-12-2019 r.

Od 1 stycznia 2020 roku zaczyna obowiązywać w Polsce indywidualny mikrorachunek podatkowy. Ma on służyć do uregulowania zobowiązań podatkowych PIT, VAT, CIT. Rachunek potrzebny jest każdemu: osobom fizycznym oraz przedsiębiorcom.

Rachunek będzie używany np. do zapłacenia do polskiej skarbówki niedopłaty podatku wynikającej z rozliczenia PIT-36. Nie zostanie wykorzystany do zwracania podatnikom nadpłaty podatku – ta kwota będzie przekazywana na dotychczasowych zasadach.

Rachunek można generować ze strony internetowej podatki.gov.pl i ma obowiązywać na całe życie. Co ważne – jest bezpłatny, więc jeżeli gdzieś pojawi się informacja o konieczności uiszczenia opłaty, należy uznać to za próbę oszustwa.

W przypadku gdy zapłata podatku ma dotyczyć rozliczenia wspólnego małżonków – należy korzystać z mikrorachunku tej osoby, która jest wskazana na rozliczeniu PIT jako pierwsza.  

Przy generowaniu rachunku będzie niezbędny PESEL lub NIP – zależnie od sytuacji. Pierwszy z tych numerów powinny podawać osoby, które nie mają działalności gospodarczej, ani nie są płatnikami VAT. Natomiast podawanie numeru NIP będzie niezbędne dla osób mających działalność gospodarczą, będących podatnikiem VAT lub płacących podatki i składki społeczne i zdrowotne.

Wybrane banki już zaczynają informować, że będą pomagały swoim klientom z tą zmianą. Np. będzie można powiązać numer mikrorachunku ze swoim dotychczasowym profilem bankowym.

 

[Źródło: podatki.gov.pl]

[Tekst: M. Węglewska]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij