Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Zasiłek rodzinny Kinderbijslag w Holandii

07-08-2019 r.

Jeżeli pracujesz w Holandii lub zakończyłeś niedawno pracę i posiadasz niepełnoletnie dziecko, możesz pozyskać zasiłek rodzinny. Pomimo tego, że dzieci uczą się w Polsce, masz prawo złożyć wniosek o uzyskanie Kinderbijslag  wraz z dodatkiem Kindgebonden Budget. Nawet jeśli świadczenie to zostanie zmniejszone ze względu na otrzymywanie polskiego 500+, nadal do odzyskania jest prawie 2,6 tysiąca zł!

O zasiłek rodzinny z Holandii może wnioskować każda osoba tam zatrudniona, opłacająca holenderskie składki społeczne. Jest to jedyny wymóg postawiony przez urząd SVB - Sociale Verzekeringsbank. Osoby oddelegowane do pracy z Polski do Holandii nie mogą wnioskować o zasiłek rodzinny, gdyż składki w ich przypadku są opłacane na terenie naszego kraju. Zasiłek przysługuje do 12 miesięcy wstecz na każde dziecko, które nie ukończyło 18 roku życia. Dziecko musi podlegać pod kategorię: naturalne wnioskodawcy, adoptowane lub przysposobione. Wypłaty są przelewane co kwartał, przez cały okres zatrudnienia w Holandii.

Z roku na rok urząd zwiększa kwotę przyznanego zasiłku o 1 euro. Aktualna podstawowa wysokość zasiłku Kinderbijslag, jaka przysługuje na każde dziecko (nie podajemy tu kwoty z dodatku Kindgebonden Budget):

  • Dziecko do 5 roku życia: 219,97 euro/kwartał;
  • Dziecko w przedziale wiekowym 6- 11 lat: 267,10 euro/kwartał;
  • Dziecko w przedziale wiekowym 12 – 18 lat: 314,24 euro/kwartał.

 

W sytuacji posiadania dziecka niepełnosprawnego, które wymaga codziennej opieki, możliwe jest uzyskanie podwójnego zasiłku Kinderbijslag. Fakt ten należy udowodnić odpowiednim zaświadczeniem o stopniu niepełnosprawności.

Kwota przyznanego zasiłku z Holandii często jest pomniejszana o pobierane świadczenia rodzinne w Polsce. Osobom otrzymującym 500+, nadal opłaca się złożenie wniosku w Holandii o Kinderbijslag z uwagi na dodatek Kindgebonden Budget, który jest przyznawany przez holenderski urząd skarbowy Belastingdienst Toeslagen. Wysokość dodatku jest uzależniona od osiągniętego dochodu w Holandii oraz zarobków drugiego opiekuna dzieci. Łączny dochód nie może przekroczyć kwoty 83,4 tysiąca euro rocznie.

Maksymalne kwoty dodatku Kindgebonden Budget na 2019 rok przedstawiają się następująco:

  • 1 dziecko: 1160 euro;
  • 2 dzieci: 2155 euro;
  • 3 dzieci: 2447 euro;
  • 4 dzieci i więcej: 2447 euro + 292 euro na każde kolejne.

Zatem zsumujmy kwotę całego zasiłku Kinderbijslag wraz z dodatkiem Kindgebonden budget: jeśli ktoś posiada jedno dziecko, może otrzymać w ciągu roku 8570 zł (2040 euro). W sytuacji, gdy z tej kwoty zostanie odjęta wartość świadczenia 500+, nadal można mieć dodatkowe 2570 zł rocznie.

Więcej o zasiłku rodzinnym na dzieci z Holandii można przeczytać na naszej stronie internetowej, w sekcji Kinderbijslag. A jeśli potrzebujesz pomocy z pozyskaniem zasiłku – zgłoś się do nas: tel. 818288102 lub mailem: info@cuf.com.pl.

 

[Tekst: K. Byczkowska, Opracowanie: P. Stawiński]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij