Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Z początkiem roku 2022 wejdą w życie zmiany, które wpłyną na pozyskiwanie świadczeń rodzinnych: 500+ w Polsce oraz Kindergeld w Niemczech.

16-12-2021 r.

Od 1 stycznia 2022 roku zmienia się w Polsce instytucja odpowiedzialna za wnioskowanie o zasiłek na dzieci "500 plus". Do tej pory, przyznawaniem i wypłacaniem świadczeń zajmował się Urząd Wojewódzki, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej lub Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej. Od nowego roku funkcję tę przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiana ma znaczenie w kontekście wnioskowania o Kindergeld w Niemczech. Do złożenia wniosku w instytucji Familienkasse, wymagane jest załączenie zaświadczenia o pobieraniu lub niepobieraniu zasiłku na dzieci w Polsce. Dokument ten do tej pory wydawały w naszej ojczyźnie instytucje typu MOPS/ROPS lub UW. Od nowego roku po takie zaświadczenie będzie można się udać również do ZUS, ale zmiana wprowadzana jest stopniowo. Osoby, które złożyły wniosek o 500+ przed 1 stycznia 2022 r. zaświadczenie uzyskają jeszcze starym trybem, czyli w MOPS/ROPS lub UW. Osoby, które będą składały wniosek po 1 stycznia 2022 r., będą miały wybór, czy kontaktować się z ZUS czy MOPS/ROPS/UW. Natomiast po 1 czerwca 2022 r., czyli od początku nowego okresu świadczeniowego, wniosek o 500+ oraz prośbę o wydanie dokumentu pobierania/niepobierania zasiłku, będzie można składać tylko do ZUS.

Przypominamy, że poprawnie wystawione zaświadczenie o pobieraniu lub niepobieraniu świadczenia w Polsce musi zawierać kwoty i rodzaj zasiłku, a także dane dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Taki dokument musi być przetłumaczony na język niemiecki. Wiadomo już, że pozyskując takie oświadczenie z ZUS, będzie można to zrobić wyłącznie elektronicznie, logując się do systemu. Jednak na szczegółowe informacje musimy jeszcze poczekać, gdyż wciąż ich brakuje na oficjalnych stronach powyższych instytucji.

 

 

[Tekst. A.Smukowska]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!