Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Wyjeżdżasz z Anglii? Nie zapomnij o podatku!

12-07-2017 r.

Minął już rok odkąd społeczeństwo brytyjskie opowiedziało się za wyjściem Anglii z Unii Europejskiej. Wciąż nie wiadomo, jak zostaną ułożone relacje z Unią po jej opuszczeniu. Tym samym niepewna jest sytuacja tysięcy Polaków. Czy w związku z tym zmieniły się brytyjskie warunki dla Polaków w kontekście rozliczeń podatkowych? Czy są osoby, które muszą się rozliczyć z angielskim urzędem skarbowym? O czym należy pamiętać?

Na razie sytuacja jest stabilna

„Podczas wieloletniej współpracy pomiędzy brytyjskim urzędem skarbowym, a firmą CUF, nie odnotowaliśmy żadnych oznak, które wskazywałby na dyskryminację Polaków, ani obywateli innej narodowości” – mówi ekspert Michał Puk, specjalista ds. brytyjskich deklaracji podatkowych w CUF Sp. z o.o. w Poznaniu. Wszystkie ulgi podatkowe zostają przyznawane w taki sam sposób, jak przed ogłoszeniem wyniku referendum. Ponadto proces odzyskiwania podatku staje się z każdym rokiem przystępniejszy. Przykładowo w tym roku wprowadzono możliwość rozłożenia niedopłaty podatku na raty.

Jeśli chodzi o stawki podatku dochodowego, to sytuacja wielu firm na terenie Anglii jest póki co niezmienna. Wielka Brytania już w roku ubiegłym zapowiedziała, że do 2020 roku planuje obniżyć podatek dla małych przedsiębiorstw o 3%. Negocjacje w sprawie Brexitu trwać będą dwa lata i na ich podstawie zostaną ustalone szczegóły. Dlatego na tę chwilę można jedynie czujnie się przyglądać, jak będą wyglądały te zmiany.

Kary po powrocie do ojczyzny

Zdarza się, że niektórzy Polacy po powrocie do ojczyzny, otrzymują karę za brak złożenia zeznania podatkowego w Anglii. Czasami są to roszczenia w wysokości ok. 3 tysięcy funtów i dotyczą najczęściej osób z obowiązkiem do rozliczenia w Wielkiej Brytanii. Jak uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji? Czy taką karę można zmniejszyć lub anulować? „Informowanie podatników o nałożonej karze – to działanie standardowe. Nie jest to powiązane z Brexitem. Każda osoba legalnie pracująca w Anglii, jeśli posiada coroczny obowiązek złożenia deklaracji podatkowej, musi dopełnić formalności i się rozliczyć. Nawet jeżeli wróciła już do Polski” – dodaje ekspert CUF. Obowiązek do rozliczenia w Wielkiej Brytanii dotyczy pracowników samozatrudnionych (self employed) lub pracujących w systemie samorozliczenia (self assessment). W takich przypadkach, za brak złożenia zeznania podatkowego we wskazanym terminie, nakładane są kary. Zdarzają się pracodawcy, którzy bez wiedzy pracownika rejestrują go w urzędzie jako jedną z dwóch powyższych opcji. W takiej sytuacji podatnik faktycznie może być zaskoczony karą za niezłożenie deklaracji, gdyż o obowiązku podatkowym po prostu nie wiedział. Urząd skarbowy bywa jednak wyrozumiały i rzadko się zdarza, żeby nie stanął po stronie poszkodowanego podatnika. Jeśli na klienta została nałożona kara, ale poinformuje on urząd o racjonalnym powodzie niezłożenia deklaracji podatkowej, brytyjska skarbówka zazwyczaj unieważnia kary. „Racjonalnym powodem może być nagła choroba, wyjazd z UK czy po prostu brak znajomości zasad podatkowych. Takie sytuacje również są rozpatrywane na korzyść podatnika” – wymienia Michał Puk. W takich sytuacjach urząd anuluje kary.

Aby uniknąć nieprzyjemności najlepiej po wyjeździe z Wielkiej Brytanii zamknąć działalność gospodarczą. W przeciwnym razie podatnik ma obowiązek corocznego rozliczania, pomimo, że już w Wielkiej Brytanii nie przebywa.

Jeśli podatnik nie zamknął działalności gospodarczej w Anglii, a wrócił już do Polski i się nie rozliczył w odpowiednim terminie, pierwszym ruchem ze strony urzędu jest wysłanie listu z informacją o przekroczeniu czasu wyznaczonego na rozliczenie.  Nakładane jest także 100 funtów kary. Jeśli podatnik zareaguje od razu i szybko złoży deklarację podatkową, kara zostanie anulowana. Jeżeli podatnik tego nie zrobi, po upływie trzech miesięcy otrzyma list informujący o karze wysokości 900 funtów. Kara będzie wzrastać, dopóki podatnik nie złoży deklaracji. Dodatkowe należności będą wówczas naliczane co 3 miesiące w wysokości 300 funtów albo zwiększane o 5% od kwoty należnej z podatku. Zdarzają się sytuacje, gdzie kary sięgają trzech tysięcy funtów. W takiej sytuacji brytyjski urząd skarbowy kontaktuje się z polskim urzędem skarbowym i egzekwuje należność, np. poprzez zajęcie wynagrodzenia na terytorium Polski. Uwaga! Takie sytuacje dotyczą pracowników z obowiązkiem do rozliczenia, czyli self employed i self assessment.

Praca na standardowych warunkach, czyli PAYE

W przypadku osób zatrudnionych standardowo (PAYE  - Pay As You Earn), nie ma obowiązku corocznego składania deklaracji podatkowych oraz konkretnych terminów na jego wykonanie. Taki podatnik może rozliczyć się i uzyskać nadpłatę podatku aż za pięć lat wstecz. W związku z tym, że rok podatkowy w Wielkiej Brytanii jest tzw. „ łamany” – trwa od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku, z rozliczeniem należałoby zaczekać do jego zakończenia. Wyjątkiem jest sytuacja, w której podatnik zakończył zatrudnienie i nie wróci już do pracy w Anglii w danym roku podatkowym. W takim przypadku może złożyć deklarację w dowolnym momencie, po zakończeniu pracy.  

Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, kiedy osoba pracująca w systemie standardowym, musi dopłacić do urzędu podatek. Może mieć to miejsce, w sytuacji gdy podatnik odzyskał już podatek za obecnie trwający rok, a mimo to wrócił do pracy w Anglii w trakcie trwania tego okresu rozliczeniowego. W takim przypadku urząd skarbowy powiadomi podatnika listownie, iż ma do zapłaty kwotę wysokości od 100 do 200 funtów. Jeśli podatnik przez dłuższy czas będzie ignorował obowiązek zapłaty należnego podatku, urząd może podatnikowi założyć tzw. samozatrudnienie, aby miał możliwość egzekwowania długu. Niestety wtedy powstaje już obowiązek rozliczenia w brytyjskim fiskusie.  

Błędy popełniane przez Polaków w deklaracjach podatkowych

Najczęstszym błędem, który pojawia się w deklaracjach podatników z obowiązkiem do rozliczenia (self employed i self assessment) jest wykazanie tylko części dochodów osiągniętych w danym roku podatkowym. Takie zatajenie informacji, świadome bądź nie, może sprawić, że odzyskiwanie podatku będzie trwało dłużej. Natomiast osoby pracujące w systemie PAYE (Pay As You Earn) zapominają, poinformować agencję pracy o zakończeniu zatrudnienia, co również opóźnia proces rozliczania. Aby uniknąć błędów i tym samym nieprzyjemności w kontakcie z urzędem skarbowym, warto skorzystać z usług firmy rozliczającej Polaków pracujących za granicą. W takim przypadku zapraszamy Państwa do kontaktu z naszymi ekspertami:  tel.618288102 wew. 1.

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!