Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Wspólne czy indywidualne? Rozliczenie podatku w Belgii

21-08-2020 r.

Rozliczając PIT w Polsce, można zdecydować, czy chcemy rozliczać się samodzielnie czy wspólnie. W Belgii tego wyboru nie ma. Rozliczenie wspólne w Belgii jest obowiązkowe. A podatnik, jeśli jest w związku małżeńskim, ma obowiązek złożyć deklarację ze współmałżonkiem. Nie ma znaczenia, czy przebywał on razem z nim w Belgii czy w Polsce, czy pracował zawodowo, czy był bezrobotny. Rozliczenie wspólne ma swoje plusy – dzięki takiemu rozliczeniu, można otrzymać wyższy zwrot podatku. Dzięki niemu można także pomniejszyć niedopłatę podatku, która w rozliczeni indywidualnym byłaby nie do uniknięcia.

 

Kto może rozliczać się wspólnie?

Rozliczenie wspólne może zastosować podatnik, który pozostawał w związku małżeńskim przez cały rozliczany rok podatkowy. Oznacza to, że jeśli podatnik zawarł związek małżeński np. w lutym 2019 roku, to ten rok podatkowy rozlicza jeszcze indywidualnie. Natomiast w roku 2020 będzie już mógł skorzystać z rozliczenia wspólnego. Wyjątek stanowi podatnik, którego współmałżonek zmarł np. w 2019 roku. Może on wtedy zdecydować, czy rok 2019 chce rozliczyć ze zmarłym współmałżonkiem czy indywidualnie. Drugim wyjątkiem jest sytuacja, w której współmałżonek nie osiągnął żadnych dochodów w Belgii, a poza nią, w rozliczanym roku podatkowym, próg dochodowy wskazany przez urząd skarbowy w Belgii. W takiej sytuacji, osoba pracująca w Belgii, będzie rozliczana indywidualnie.

 

Wymagane dokumenty

Doliczenie ulgi z tytułu rozliczenia wspólnego związane jest z dosłaniem do urzędu skarbowego w Belgii  dodatkowych dokumentów. Są to m.in.:  

  • czytelna, ważna kopia dowodu osobistego lub paszportu (ważne minimum 3 miesiące) obojga małżonków;
  • oddzielne pełnomocnictwo z naszego kompletu dokumentów, podpisane przez współmałżonka;
  • polskie i zagraniczne karty podatkowe obojga małżonków (PITy z Polski,  karty podatkowe z Holandii, Niemiec czy Belgii itp.).

Jeśli dochód z Belgii – osoby pracującej w Belgii oraz współmałżonka – stanowi minimum 75% dochodu uzyskanego ze wszystkich krajów w danym roku podatkowym, wymagane są dodatkowe dokumenty:

  • zaświadczenie UE/EOG obojga małżonków (czyli zaświadczenie o dochodach potwierdzane przez polski urząd skarbowy, dwujęzyczne, uwzględniające dochody obojga małżonków);
  • unijny akt małżeństwa (lub tłumaczony na język francuski, niemiecki lub niderlandzki);
  • tłumaczony przysięgle wspólny meldunek (na język francuski, niemiecki lub niderlandzki);
  • zaświadczenie o posiadaniu gruntów (dokument musi być tłumaczony przysięgle na język francuski, niemiecki lub niderlandzki). Zaświadczenie potrzebne jest tylko w przypadku posiadania gruntów.

 

Wszystkie zainteresowane osoby rozliczeniem podatku w Belgii, zapraszamy do naszego biura. Pomożemy wypełnić dokumenty i odzyskamy możliwie najwyższy zwrot podatku.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij