Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Wielka Brytania każe dłużej czekać na zwrot podatku

18-07-2022 r.

Większość spraw podatkowych w Wielkiej Brytanii jest rozpatrywanych z opóźnieniem. Dotyczy to wszystkich deklaracji podatkowych - wysłanych on-line i listem. Urząd zalega z wypłatami zwrotów podatków, wydawaniem decyzji podatkowych, weryfikowaniem spraw podatników. Problem dotyczy zarówno obywateli UK, jak i obcokrajowców, w tym naszych rodaków. Powodów jest kilka. Fiskus wyjaśnia: wystąpienie  z Unii Europejskiej, pandemia covid-19, która sparaliżowała system podatkowy, afery i oszustwa podatkowe, a teraz po prostu sezon urlopowy, sprawiły, że sprawy nie są rozpatrywane na czas. Czarne chmury nad brytyjskim fiskusem wiszą już od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec poprawie. Instytucja ta jest najprawdopodobniej w najgorszej sytuacji od lat, a podatnicy muszą uzbroić się w cierpliwość.

Przyczyny dłuższego oczekiwania

Opóźnienia w obsłudze spraw podatników nasiliły się wraz z wybuchem pandemii. Wtedy to organy podatkowe pochłonęło wdrażanie nowych programów pomocowych dla obywateli. Brytyjski rząd, w ramach pakietu antykryzysowego, przygotował szereg form wsparcia dla przedsiębiorców, pracodawców i pracowników. Między innymi dofinansowanie dla firm, ochrona miejsc pracy, obniżka VAT, odroczenie płatności VAT, bonusy dla pracodawców za utrzymanie etatów pracowników, odroczenie zapłaty podatku Income Tax i wiele innych. Pakiet był aktualizowany na bieżąco i dostosowywany do aktualnej sytuacji pandemicznej. Dla instytucji państwowych stało się to priorytetem. Zasoby brytyjskiego fiskusa były już osłabione i mocno nadwyrężone po brexicie, wiec wybuch covid-19 tylko pogłębił tę sytuację.

Jednocześnie urząd borykał się z falą oszustw podatkowych, które spowodowały wzmożone kontrole i tym samym wstrzymanie wypłat zwrotów podatków. Grupy przestępcze pozyskiwały dane osobowe podatników w celu składania fałszywych wniosków podatkowych i wyłudzania pieniędzy. Brytyjskie organy ścigania wraz z HMRC (Her Majesty Revenue and Customs – brytyjskim urzędem skarbowym) ściśle współpracowały, by uszczelnić procedury i zapobiegać w przyszłości tego typu sytuacjom. Wprowadzono mechanizmy weryfikowania tożsamości wnioskodawców, żeby potwierdzać ich wiarygodność. Działania te sprawiły, że urząd wstrzymywał wypłaty środków do czasu zakończenia weryfikacji podatnika, co dodatkowo wydłużyło okres oczekiwania na zwrot podatku.

Jedynie sprawy podatników, którzy mają niedopłaty podatku trwają krócej – załatwiane są w urzędzie priorytetowo. Tutaj nie ma opóźnień.

Co zrobić, by szybciej uzyskać zwrot podatku?

Niestety wszystko wskazuje na to, że opóźnienia w HMRC nie ulegną znaczącej poprawie. Czas weryfikacji spraw znacznie się wydłużył i trudno jednoznacznie stwierdzić, jaki okres czeka się obecnie na zwrot podatku. Może to być od kilku do kilkunastu miesięcy. Na szczęście są sposoby na to, by mieć szansę przyspieszyć procesowanie sprawy w fiskusie:

  • Po pierwsze skorzystaj z usług dorady podatkowego, który zna procedury i ma doświadczenie we współpracy z brytyjskim fiskusem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja deklaracja trafiła do odpowiedniego urzędu i jest przygotowana poprawnie;
  • Po drugie, skompletuj dokumenty tak, żeby urząd nie miał powodu zwracać się do Ciebie o uzupełnienie wniosku. Jeśli korzystasz z usług doradcy podatkowego, przekaż mu kopie kart podatkowych, podpisane pełnomocnictwa i wnioski i postępuj zgodnie z jego wskazówkami;
  • Rozliczaj się na bieżąco, nie czekając na terminy rozliczenia. W okolicach 31 października (termin złożenia deklaracji on-line) i 31 stycznia (termin złożenia deklaracji w wersji papierowej) jest największe zagęszczenie spraw w urzędzie, więc musisz się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na decyzję podatkową i tym samym na pieniądze;
  • Osoby z niższymi dochodami, poniżej 1000 funtów, zwykle są weryfikowane szybciej, niż osoby z wyższymi dochodami. Te drugie podlegają licznym kontrolom, co powoduje opóźnienia.

Z doświadczenia wiemy, że rozliczenie z brytyjskim urzędem skarbowym nie należy obecnie do najłatwiejszych, dlatego najlepiej skorzystać z pomocy firmy zajmującej się podatkami zagranicznymi. Dlatego jeśli pracowałeś z UK i planujesz rozliczenie podatku, skontaktuj się z naszą firmą, gdzie specjaliści, dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, poprawnie i możliwie sprawnie rozliczą Cię przed angielskim fiskusem. Obok artykułu znajdziesz formularz, który wystarczy wypełnić, by otrzymać na mail komplet dokumentów wraz ze wskazówkami, jak dalej postępować. Czekamy na Ciebie! 

 

 

 

 

Źródła:

https://www.ft.com/content/7a5f3fda-2c37-4b9d-82f0-878d5c1c9670

https://www.telegraph.co.uk/tax/news/fraud-blame-delay-one-five-income-tax-refunds-hmrc-says/

https://www.rsmuk.com/blog/hmrc-delays-escalate

https://www.handpickedaccountants.co.uk/articles/tax-returns/how-long-does-it-take-to-get-a-tax-refund-from-hmrc

 

Tekst: A. Smukowska

 

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!