Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Wielka Brytania – do pracy tylko z wizą!

05-01-2021 r.

Od 1 stycznia 2021 roku Brexit stał się faktem. Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Od tej pory relacje UK ze Wspólnotą będzie regulować umowa z 24 grudnia 2020 roku, która wprowadza szereg zmian m.in. dla osób chcących wyjechać na Wyspy w celach zarobkowych. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Wiza pracownicza

Wszyscy obcokrajowcy, z wyjątkiem Irlandczyków, którzy będą chcieli przyjechać do UK w celu wykonywania pracy, będą potrzebowali wizy. Aby móc o nią aplikować, trzeba będzie zdobyć minimum 70 punktów, według wskazanych kryteriów, a także za wizę zapłacić. Koszt uzyskania wizy to od 610 do 1408 funtów. Dodatkowo należy uiścić opłatę zdrowotną w wysokości 624 funty rocznie – pracownicy służb medycznych są z niej zwolnieni. Trzeba będzie mieć przy sobie pieniądze, aby udowodnić, że przyszły pracownik będzie w stanie się utrzymać na początku pobytu. Według informacji przekazanych przez brytyjski rząd, ma to być kwota wysokości 1270 funtów. Czyli w minimalnej wersji należy przygotować 2504 funtów (610 + 624 + 1270) podczas procesu starania się o wizę pracowniczą.

Każdą osobę ubiegającą się o wizę będzie obowiązywał system punktowy. Minimalna ilość to 70 punktów. 50 z nich zdobywa się poprzez kryteria obowiązkowe: znajomość języka angielskiego na poziomie B1 (10 punktów), oficjalna oferta zatrudnienia od brytyjskiego pracodawcy (40 punktów). Wyższy wynik można uzyskać na przykład za odpowiedni poziom zarobków wskazany w ofercie pracy (10 punktów), posiadanie tytułów naukowych np. doktoratu (10 lub 20 punktów). Nie będzie żadnych ułatwień dla pracowników o niskich kwalifikacjach ani specjalnej ścieżki dla osób pracujących na tzw. samozatrudnieniu. Jeśli przyszły pracownik nie zdobędzie 70 punktów, nie będzie mógł pracować w UK.

Podróże na Wyspy

Do Wielkiej Brytanii będzie można udać się na wycieczkę lub w odwiedziny do rodziny czy znajomych jak do tej pory, bez wizy. Taka bezwizowa podróż może trwać maksymalnie do 6 miesięcy i może się odbywać tylko w wyżej wspomnianym celu. Należy także posiadać wystarczające środki na utrzymanie podczas pobytu w UK i na powrót do swojego kraju. Podróżni udający się do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2021 r. muszą przygotować się na kontrolę graniczną i posiadać dowód osobisty lub paszport. Do Wielkiej Brytanii będzie można wjechać z dowodem osobistym do 30.09.2021 r.,  a od 1 października już tylko z paszportem. Wyjątkiem są osoby posiadające status osiedlonego, które do końca 2025 roku będą mogły wjeżdżać do UK tylko z dowodem osobistym.

Od 1 stycznia 2021 roku polska karta EKUZ nie będzie honorowana w Wielkiej Brytanii, dlatego zalecane jest, by osoby wyjeżdżające na Wyspy miały wykupione ubezpieczenie podróżne pokrywające koszty ewentualnego leczenia. Prace nad modelem opieki medycznej dla unijnych obywateli w UE i Brytyjczyków w Unii są w trakcie. Na ten moment trzeba wykupić ubezpieczenie we własnym zakresie.

Osoby mieszkające w UK

Obywatele państw Unii Europejskiej, którzy do 31 grudnia 2020 r. osiedlili się w UK, będą mogli tam pozostać na dotychczasowych regułach – nie będą zobowiązani do udowadniania swojego prawa do pracy na terenie tego kraju lub starać się o wizę aż do 30 czerwca 2021 roku. Obowiązkowe jest jednak złożenie wniosku o przyznanie tzw. settled status – statusu osoby osiedlonej w UK. Jest na to czas do końca czerwca 2021. Pod koniec listopada brytyjskie MSW szacowało, że  tę kwestię zatroszczyło się już około trzy czwarte obywateli UE czyli ponad 4 miliony osób, w tym 800 tysięcy Polaków.

Jednym z głównych warunków uzyskania statusu osoby osiedlonej (settled lub pre-settled status) jest zamieszkanie na terenie UK przed 1 stycznia 2021 r. Oznacza to, że jeśli osoba przyjechała na Wyspy w grudniu 2020 roku, a w styczniu roku kolejnego nadal będzie poszukiwać pracy, pracodawca będzie mógł zatrudnić ją na „normalnych” warunkach, czyli bez wizy oraz pozwolenia na pracę. Jednak należy pamiętać, że od 1 stycznia trwającego już roku każdy pracodawca, zatrudniając nową osobę, będzie musiał sprawdzić, czy jest to obywatel UE, EOG lub Szwajcarii. W związku z tym przyszły pracownik będzie musiał wylegitymować się dowodem osobistym lub paszportem.

Podatki i coroczne rozliczenia

Bez względu na Brexit, część podatników ma nadal obowiązek rozliczać się w UK. Są to osoby, które otrzymały wezwanie do rozliczenia z brytyjskiego fiskusa, a także podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii lub będące osobą samozatrudnioną tzw. Self-Assessment. Obowiązku corocznego rozliczenia z urzędem należy dopełnić w terminie do 31-go października danego roku podatkowego (rozliczenie w wersji papierowej) lub do 31-go stycznia roku następnego (on-line). Wyjątkiem jest wezwanie do rozliczenia, gdzie urząd narzuca podatnikowi indywidualny termin.

Nasza firma od prawie 20 lat pomaga Polakom pracującym za granicą. Rozliczymy dla ciebie podatek w Wielkiej Brytanii i odzyskamy jego nadpłaconą część. Zapraszamy do kontaktu!

 

 

 

Tekst A. Smukowska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

https://polskie-echo.com/system-punktowy-do-uk-od-stycznia-musisz-miec-70-punktow-szczegoly/

https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/najczesciej-zadawane-pytania

https://tvn24.pl/biznes/ze-swiata/brexit-wielka-brytania-polska-zmiany-od-1-stycznia-2021-roku-praca-studia-wizy-paszporty-ubezpieczenie-roaming-4874479

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!