Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Ulgi podatkowe w Danii

09-05-2019 r.

Każdego roku spora grupa Polaków wyjeżdża do Danii, aby podjąć się pracy tymczasowej. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, jak korzystne odliczenia podatkowe umożliwia im duński urząd skarbowy SKAT. Z uwagi na to, że ośrodek życia takich osób znajduje się w Polsce, mogą one odliczyć koszty związane z niedogodnościami spowodowanymi przebywaniem za granicą, chodzi m.in. o koszty zakwaterowania czy koszty związane z dojazdami do pracy. Wysokość tych ulg jest zależna od wielu czynników, np. kwoty dochodu, odległości pokonywanej z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca wykonywania pracy, ilości podróży do Polski w danym roku podatkowym i innych.

Ulga na dojazdy z Danii do Polski

Osobom zamieszkującym na stałe w Polsce, które podjęły się w Danii pracy tymczasowej, przysługuje ulga związana ze zwrotem kosztów podróży do kraju zamieszkania. Jest ona zależna od ilości podróży oraz dystansu dzielącego oba miejsca. Odliczenie podatkowe przysługuje niezależnie od tego, z jakiego środka transportu dana osoba korzystała, niezależnie od tego, czy dojeżdża ona do pracy sama, czy razem z kimś innym. Ulgę na dojazdy oblicza się na podstawie standardowych stawek uzależnionych od odległości:

 

2016

2017

2018

0-24 km

-

-

-

25-120 km

   1,99 DKK/km      

      1,93 DKK/km      

      1,94 DKK/km          

  Powyżej 120 km       

1,00 DKK/km

 0,97 DKK/km

0,97 DKK/km

Ulga na dojazdy do pracy w Danii

Można również odliczyć koszty ponoszone w związku z koniecznością dojazdu z tymczasowego miejsca zamieszkania w Danii do miejsca pracy. Ulga ta jest także związana z pokonywaną odległością oraz ilością dojazdów. Np. jeśli pokonywano codziennie w drodze do pracy 50 km, to za każdy przepracowany miesiąc możemy odliczyć ponad 2000 DKK.

Ulga za przekraczanie mostów

Jeżeli podczas dojazdu do pracy podatnik przekracza płatny most, SKAT oferuje również zwrot kosztów z tym związanych. Koszt ten może wynosić nawet do 110 DKK za każdy przejazd, co w skali miesiąca ma to ogromne znaczenie. Kwoty zależne są od konkretnego mostu, który jest przekraczany, a także od środków transportu.

Ulga na zakwaterowanie

Jeżeli pracodawca nie zapewniał swojemu pracownikowi darmowego lokum, może on wnioskować o odliczenie kosztów z tym związanych. Kwota ta wynosi aż 214 DKK za dzień (stawka za 2018 rok) Co oznacza, że za 3-miesięczny okres pracy w Danii możemy odliczyć ponad 19 tysięcy duńskich koron. Jeśli pracodawca opłacał część kosztów zakwaterowania, można odliczyć tylko pozostałą część opłat.

Ulga na wyżywienie

Duński urząd skarbowy SKAT umożliwia również zwrot kosztów wyżywienia ponoszonych podczas pobytu w Danii. Za każdy dzień można odliczyć aż 498 DKK (stawka za 2018 rok).

Podsumowanie

Wyżej wymienione ulgi sprawiają, że rozliczenie podatkowe w Danii jest bardzo korzystne i może skutkować wysokim zwrotem. Sam urząd SKAT co prawda wykonuje w imieniu podatnika wstępne rozliczenie, jednak należy pamiętać, że nie dolicza on ulg podatkowych, co często skutkuje niedopłatą lub niskim zwrotem pieniędzy. Dlatego tak opłacalne jest, by złożyć dokumenty na rozliczenie podatku z Danii do naszej firmy.

CUF-podatki.pl zajmuje się całym procesem rozliczenia, począwszy od skompletowania dokumentów, aż do momentu, kiedy pieniądze znajdą się na koncie klienta, oferując tym samym kompleksową i profesjonalną usługę.

 

 

Tekst: A. Malan; opracowanie: A. Smukowska

Źródło: https://skat.dk/

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij