Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Ulgi podatkowe – czyli jak realnie zwiększyć kwotę zwrotu podatku z Belgii

02-10-2018 r.

Każda osoba legalnie pracująca w Belgii ma obowiązek rozliczenia się przed belgijskim urzędem skarbowym. Dla podatnika takie rozliczenie może oznaczać odzyskanie części podatku. Ostateczna wysokość tej nadpłaty zależy od wielu czynników: wysokości dochodu z Belgii, odprowadzonego podatku, wysokości dochodu światowego, a także od przyznanych przez urząd skarbowy ulg podatkowych. Ulgi są możliwe, gdy dochody belgijskie wyniosą 75 procent ogólnego zarobku światowego podatnika w danym roku. Poniżej wymieniamy najbardziej popularne odliczenia, zwiększające zwrot podatku z Belgii.

Ulga na dziecko

Ulga ta przysługuje na dzieci do 18 roku lub jeśli się uczą, do 25 roku życia. Mogą to być dzieci własne lub przysposobione. Aby doliczyć tę ulgę do zeznania podatkowego, należy załączyć zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu w Polsce rodziców z dziećmi, a także unijny akt urodzenia każdego dziecka. Dzięki zastosowaniu ulgi, kwota wolna od podatku (w Belgii wynosi ona 7130 euro) wzrasta w zależności od ilości dzieci i wynosi:

  • 8 685 euro – przy posiadaniu jednego dziecka,
  • 11 110 euro – przy posiadaniu dwójki dzieci,
  • 16 060 euro – przy posiadaniu trójki dzieci,
  • 21 550 euro – przy posiadaniu czwórki i każdego kolejnego dzieci.

W przypadku dzieci niepełnosprawnych kwoty te liczone są podwójnie. Jeśli dziecko jest pełnoletnie, uczące się, ale jednocześnie pracuje, to aby doliczyć ulgę na dziecko, jego roczny dochód nie może być wyższy niż 3200 euro w przypadku rozliczenia wspólnego rodziców lub 4620 euro w przypadku rozliczenia indywidualnego.

Independent

W Belgii istnieje możliwość odliczenia od podatku osób, które mieszkają razem z  podatnikiem i są przez niego utrzymywane. Mogą to być rodzice podatnika, dziadkowie, rodzeństwo czy jakikolwiek innym dorosły domownik, który nie utrzymuje się samodzielnie. Ulga ta nosi nazwę „Independent”. Aby z niej skorzystać, osoby będące na utrzymaniu powinny być zameldowane z podatnikiem, a ich dochód nie może przekroczyć wyznaczonego progu – kwoty 3200 euro rocznie. Ile wynosi ta ulga? Jej wysokość zależy od wieku osoby będącej na utrzymaniu podatnika:

- osoba powyżej 65 roku życia – 3090 euro;

- osoba poniżej 65 roku życia – 1550 euro.

W przypadku osób niepełnosprawnych ulga ta liczona jest potrójnie.

Ulga z tytułu rozliczenia wspólnego

Rozliczenie ze współmałżonkiem jest jedną z ulg, która może podwyższyć ostateczną kwotę zwrotu podatku. Jej wysokość jest uzależniona od dochodów współmałżonka, a im mniej zarobił, tym wyższą ulgę można otrzymać. Aby doliczyć ulgę z tytułu rozliczenia wspólnego należy załączyć kilka dodatkowych dokumentów, m.in. zaświadczenie o dochodach współmałżonka, unijny akt małżeństwa, dokument potwierdzający wspólny meldunek w Polsce, zaświadczenie o posiadaniu gruntów rolnych w Polsce. Brak dokumentu potwierdzającego wspólny meldunek w Polsce może być powodem odrzucenia wniosku o tę ulgę. Jeśli współmałżonek również pracował w Belgii w danym roku podatkowym, należy załączyć dokument od belgijskiego pracodawcy np.  Loonfiche.  

Czy w Belgii można liczyć też na inne świadczenia poza zwrotem podatku?

Warto pamiętać, że Belgia oferuje dodatkowo swoim podatnikom zasiłek rodziny Kinderbijslag. Poza podstawową stawką zasiłku, wypłacane są różnego rodzaju dodatki np.  coroczna premia szkolna (w sierpniu). Jeśli rodzic jest inwalidą lub samotnie wychowuje dziecko, kwota zasiłku może być jeszcze wyższa. Dodatkowo Kinderbijslag można odzyskać aż za 5 lat wstecz! Jeśli więc pracują Państwo legalnie w Belgii i posiadają dzieci, własne, adopcyjne lub partnera, do 25 roku życia, to mają Państwo prawo wnioskować o zasiłek. Kwoty świadczenia zależą od wieku i ilości dzieci w rodzinie, i wahają się od 93 euro do 259 euro miesięcznie.  Jeśli są Państwo zainteresowani szczegółami dotyczącymi rozliczenia podatku lub pozyskania zasiłku na dzieci, zachęcamy do kontaktu.

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij