Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Ulga na dziecko w Belgii – sprawdź, czy możesz ją doliczyć

25-08-2021 r.

Jeśli pracujesz w Belgii, na pewno wiesz, że zbliża się czas rozliczeń w tym kraju. Urząd skarbowy Federale Overheidsdienst Financiën (FOD), każdego roku, wysyła do podatników wezwania do rozliczenia. Jeśli więc w 2020 roku pracowałeś w Belgii, na przełomie października – listopada 2021 r. otrzymasz korespondencję z FOD z prośbą o rozliczenie ubiegłego roku.

Rozliczenie podatkowe w Belgii jest obowiązkowe. Co więcej, będąc w związku małżeńskim, masz obowiązek rozliczać się wspólnie. Aby podwyższyć zwrot podatku, w deklaracji podatkowej można zastosować ulgi, m.in. ulgę na dziecko. Aby to zrobić, musisz być rezydentem podatkowym w Belgii – Twój dochód z Belgii musi stanowić 75% ogólnego dochodu, jaki osiągnąłeś w danym roku podatkowym. Jeśli jesteś w związku małżeńskim i Twój współmałżonek również pracował w Belgii, do ustalenia rezydentury, będzie brany pod uwagę także jego dochód, zarówno z Polski, jak i Belgii.

Ulgę na dzieci można doliczać, gdy nie przekroczyły one 18 roku życia lub 25 roku życia, jeśli się uczą. Ulga ta przysługuje na potomstwo własne lub przysposobione. W przypadku orzeczenia o niepełnosprawności syna lub córki, stawka ulgi liczona jest podwójnie. Można doliczać ulgę na dziecko uczące się i jednocześnie pracujące, ale roczny dochód nie może być wyższy niż 3 380 euro w przypadku rozliczenia wspólnego rodziców; 4 880 euro w przypadku rozliczenia indywidualnego rodzica; 6 200 euro w przypadku rozliczenia indywidualnego, gdy dziecko jest niepełnosprawne (kwoty dotyczą roku 2020).

Doliczenie ulgi na dziecko wiąże się z załączeniem dodatkowych dokumentów. Urząd wymaga dostarczenia między innymi unijnego aktu urodzenia każdego dziecka oraz zaświadczenia o wspólnym zameldowaniu. Przy czym dziecko musi mieć wspólne zameldowanie w Polsce z osobą pracującą w Belgii. Jeśli zameldowanie w Polsce jest z rodzicem, który nie pracował w Belgii, pod innym adresem niż ojciec, który w Belgii pracował, nie ma możliwości uwzględnienia tej ulgi w deklaracji podatkowej. W  przypadku pociech pełnoletnich do wniosku należy dołączyć dodatkowo zaświadczenie o nauce oraz informację o dochodach dziecka w danym roku podatkowym. Najlepiej załączyć kopie wszystkich PIT11 lub PIT37. Bowiem ulgę na dziecko pełnoletnie można naliczyć, jeżeli jego dochód nie przekroczył 3 380 euro rocznie.

Jak w praktyce doliczenie ulgi na dziecko wpływa na podatek? Dzięki zastosowaniu ulgi, kwota wolna od podatku, która w Belgii za rok 2020 wynosi ona 8890 euro, wzrasta w zależności od ilości dzieci:

  • 1 630 euro – przy posiadaniu jednego dziecka,
  • 4 210 euro – przy posiadaniu dwójki dzieci,
  • 9 430 euro – przy posiadaniu trójki dzieci,
  • 15 250 euro – przy posiadaniu czwórki i więcej dzieci.

Przykład: jeśli podatnik ma jedno dziecko, kwota wolna od podatku wzrasta nawet o 1 630 euro i może ostatecznie wynieść 10 520 euro.

Poza ulgą na dziecko można naliczyć jeszcze ulgę na osoby pozostające na utrzymaniu podatnika. Takimi osobami mogą być rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo podatnika. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze osoby będące na utrzymaniu powinny być zameldowane z podatnikiem pracującym w Belgii. Po drugie dochód tych osób nie może przekroczyć wyznaczonego progu – kwoty 3 330 euro rocznie. Wysokość ulgi zależy od wieku osoby pozostającej na utrzymaniu podatnika i kształtuje się następująco:

  • osoba powyżej 65 roku życia – 3 220 euro;
  • osoba poniżej 65 roku życia – 1 610 euro.

Nasza firma specjalizuje się w rozliczeniach podatkowych prawie 20 lat! Posiadamy niezbędne doświadczenie, umiejętności i wiedzę, by rozliczyć Cię prawidłowo, korzystnie i szybko. Zgłoś się do nas przez formularz widoczny z prawej strony lub odwiedź jedno z naszych biur partnerskich. Znajdziesz je na naszej mapie tutaj: https://cuf-podatki.pl/dane-kontaktowe/

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!