Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Rozwód a holenderski zasiłek na dzieci – po rozpadzie małżeństwa

19-02-2018 r.

Pobieranie holenderskiego zasiłku rodzinnego jest bezproblemowe, dopóki rodzina jest pełna, a rodzice wspólnie wychowują dziecko. W takiej sytuacji o zasiłek wnioskuje zazwyczaj osoba pracująca w Holandii (najczęściej jest to ojciec dziecka). A opiekunem jest osoba posiadająca meldunek z dzieckiem w Polsce i faktycznie sprawująca nad nim opiekę (zazwyczaj matka dziecka). Sytuacja zmienia się, gdy rodzice się rozwodzą i chcą kontynuować pobieranie zasiłku z Holandii.

Kto powinien być wnioskodawcą?

Zgodnie z holenderskim prawem, po rozpadzie małżeństwa, wnioskodawcą zasiłku powinien być ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. W związku z tym pieniądze z Kinderbijslag wpływać będą na konto wskazane przez tę osobę. Jeśli zasiłek jest już wypłacany, należy jak najszybciej powiadomić SVB (Sociale Verzekeringsbank – instytucję zajmującą się zasiłkami w Holandii) o rozwodzie, by ponownie ustalić prawo do pobierania zasiłku.

Przykład: Ojciec dziecka jest zatrudniony na terenie Holandii i pobiera zasiłek Kinderbijslag na dziecko. Po rozwodzie sąd przyznaje opiekę nad potomstwem matce. Tym samym prawo do zasiłku przechodzi na matkę (jako opiekuna dziecka) i to jej powinien być wypłacany zagraniczny zasiłek.

Meldunek z dzieckiem w Polsce

Po rozwodzie, przy wnioskowaniu o holenderski zasiłek na dzieci, kluczowym czynnikiem jest meldunek z dzieckiem. Kinderbijslag należy się rodzicowi, który ten meldunek posiada. W związku z powyższym wniosek o zasiłek powinien złożyć i podpisać rodzic faktycznie sprawujący opiekę nad dzieckiem, a nie osoba, która pracuje w Holandii.  Warto wiedzieć, że SVB dokładnie weryfikuje niestandardowe sytuacje wnioskodawców i sprawdza, któremu rodzicowi przysługuje prawo do Kinderbijslag. Co to w rzeczywistości oznacza? Jeśli o zasiłek zawnioskuje rodzic pracujący w Holandii, który nie posiada meldunku z dzieckiem w Polsce i nie sprawuje nad nim opieki, urząd holenderski nie będzie rozpatrywał takiego wniosku. Wyśle komplet dokumentów do opiekuna dziecka, który w takiej sytuacji ma pierwszeństwo do ubiegania się o zasiłek. Wniosek o zasiłek osoby pracującej w Holandii zostanie rozpatrzony dopiero wtedy, gdy opiekun dziecka nie odeśle wniosku do SVB w wyznaczonym terminie.

Przykład: Pan Nowak jest rozwiedziony. Posiada dzieci, na które płaci alimenty. Pracuje legalnie w Holandii i składa wniosek o zasiłek Kinderbijslag. Niestety nie posiada meldunku z dziećmi w Polsce. Zgodnie z prawem SVB nie będzie rozpatrywać takiego wniosku. Zamiast tego wyśle wniosek o zasiłek do opiekuna dziecka, gdyż to on ma pierwszeństwo do otrzymywania tego świadczenia.

W razie dodatkowych pytań dotyczących prawa do zasiłku Kinderbijslag, zapraszamy do kontaktu. Wyślemy Państwu odpowiednie dokumenty do wypełnienia. Powiemy, jak je uzupełnić i skąd brać wymagane załączniki. Zapraszamy! 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!