Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Rozliczenie podatku w Austrii – podstawowe zasady, wskazówki i porady

09-04-2018 r.

Jeśli posiadają Państwo legalne zatrudnienie na terenie Austrii i są rezydentami, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku w Austrii.

Aby rozliczyć się korzystnie i zgodnie z prawem, warto znać podstawowe zasady dotyczące sporządzania zeznania podatkowego. Dzięki temu można odzyskać nawet 4 tysiące złotych! 

Rezydent podatkowy

Każdy, kto posiada status rezydenta podatkowego, ma obowiązek rozliczenia w Austrii. Kto jest rezydentem? Osoba, która pracowała w Austrii ponad pół roku bez przerwy. Urlop czy choroba nie są przerwaniem okresu pracy. Rezydentem jest również osoba, której dochody z Austrii wyniosły 90% ogólnego dochodu światowego z danego roku podatkowego.

Obowiązek podatkowy

Deklarację podatkową w Austrii obowiązkowo muszą złożyć osoby:  

  • mające status rezydenta podatkowego,
  • zameldowane w Austrii,
  • których dochód z Austrii w danym roku podatkowym przekroczył 12 tysięcy euro,
  • które otrzymały z austriackiego urzędu skarbowego wezwanie do rozliczenia,
  • posiadające więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym.

Termin do rozliczenia

Deklarację podatkową należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 września kolejnego roku kalendarzowego. Osoby z ograniczonym obowiązkiem podatkowym nie muszą się rozliczać.

Dokument do rozliczenia

Podstawowym dokumentem jest Lohnzettel (L16)– odpowiednik polskiego PIT 11. Taki dokument w wersji papierowej pracownicy otrzymują do końca lutego kolejnego roku kalendarzowego. W formie elektronicznej wysyłany jest do końca stycznia. W przypadku nieposiadania karty podatkowej można zwrócić się do pracodawcy o ponowne wystawienie dokumentu lub zlecić to zadanie naszej firmie.

Poza kartą podatkową z Austrii, do przygotowania deklaracji podatkowej wymagane jest zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego (UE/EEA) i nasz komplet dokumentów, który znajdą Państwo tutaj.  

Numer ubezpieczenia

Versicherungsnummer (austriacki numer ubezpieczenia) przyznawany jest przez kasę chorych. Do nadania numeru wymagany jest tylko ważny dowód osobisty. Numer nadawany jest „od ręki” lub odsyłany listem w ciągu kilku dni.  Numer Versicherungsnummer może być również nadawany podczas rejestracji pracownika w kasie chorych przez pracodawcę. W Austrii to pracodawca ma taki obowiązek. Jednak samo posiadanie numeru ubezpieczenia w Austrii nie jest obowiązkowe. Jak można rozpoznać numer Versicherungsnummer? Zawiera w sobie datę urodzenia pracownika i składa się z czterech lub dziesięciu cyfr.

Kwota wolna od podatku

Jeśli zarobki w Austrii nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, czyli 12 000 euro, możemy odzyskać cały zapłacony podatek. Jeśli dochód przekracza tę kwotę, możliwe jest doliczanie ulg podatkowych i diet, które zwiększą zwrot podatku.  

Ulgi podatkowe

Polacy pracujący w Austrii mogą rozliczać się tylko indywidualnie. W zależności od sytuacji życiowej podatnika, można doliczać różne ulgi podatkowe, które znacznie podnoszą zwrot podatku. Są to między innymi ulga na dzieci, ulga z tytułu prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (Doppelte Haushaltsführung – Familienheimfahrten), ulga na dojazdy (Pendlerpauschale i   Familienfahrten) czy odliczenie kosztów leczenia. Więcej informacji o ulgach podatkowych pisaliśmy tutaj.  Starając się o wybraną ulgę, należy posiadać dokumenty poświadczające poniesione koszty. Na przykład paragony lub bilety potwierdzające przejazdy pomiędzy miejscem zamieszkania a pracą w Austrii, a także pomiędzy Austrią a Polską sprawią, że możliwe będzie doliczenie ulgi na dojazdy. Warto zatem pamiętać, aby podczas pracy w Austrii, zbierać wszystkie dokumenty, dzięki którym zwrot podatku może być wyższy (rachunki, paragony i bilety). Poza wcześniej wymienionymi dokumentami polecamy, by zachowywać również rachunki za kupno roboczej odzieży i obuwia, czy związane z kupnem fachowej literatury lub narzędzi.

Jeśli więc pracowali Państwo w Austrii, mogą starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod numerem telefonu 61 82 88 102 wew.1. Udzielimy Państwu wszelkich informacji.

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!