Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF - zwrot podatku z zagranicy
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Przewodnik po zmianach przepisów w Niemczech

17-01-2018 r.

Nowy Rok przynosi podatnikom zmiany w regulacjach w podatkowych. Co tym razem zmienia się w Niemczech?

Termin do rozliczenia

Od 2018 będzie obowiązywał nowy termin na złożenie deklaracji podatkowej – 31 lipca. Okres ten został wydłużony o dwa miesiące. Trzeba pamiętać, że nowy termin dotyczy deklaracji podatkowych za 2018 rok, czyli faktycznie będzie obowiązywał dopiero w przyszłym roku. Deklarację za 2017 rok podatnik powinien składać jak dotychczas, do 31 maja 2018r.  Przypominamy, że termin wyznaczony przez urząd dotyczy wszystkich osób, które posiadają obowiązek rozliczenia przed Niemieckim Urzędem Skarbowym (Finanzamt) – np. osoby posiadające III klasę podatkową czy więcej niż jednego pracodawcę w danym roku podatkowym. Polacy bez obowiązku do rozliczenia pracujący w Niemczech, mogą rozliczyć się do czterech lat wstecz, czyli obecnie za 2014, 2015, 2016 oraz 2017 rok. Natomiast podatnicy, którzy otrzymają z niemieckiego urzędu wezwanie do rozliczenia (Erinnerung an die Abgabe der Steuererklaerung), powinni złożyć deklarację do dnia wskazanego w otrzymanym piśmie, aby uniknąć nałożenia kar.

Kary za brak rozliczenia

Niemiecki system podatkowy przewiduje zaostrzenie kar w przypadku opóźnień związanych ze składaniem deklaracji podatkowej. Minimalna wysokość kary wynosi 25 euro za miesiąc. Natomiast maksymalna suma, jaka może zostać wyznaczona do zapłaty, to 25 tysięcy euro!

Kwota wolna od podatku

Za 2017 rok kwota wolna od podatku będzie wyższa o 168 euro i ostatecznie wyniesie 8 820 euro przy rozliczeniu indywidualnym i 17 640 euro przy rozliczeniu wspólnym. To dobra wiadomość dla naszych rodaków! Oznacza to, że jeśli dochód podatnika maksymalnie wyniósł 8820 euro, to ma on do odzyskania cały zapłacony w danym roku podatkowym podatek! Czasem jest to nawet ponad tysiąc euro!

Podwyżka zasiłku Kindergeld

Wraz z nowym rokiem, rząd niemiecki ponownie postanowił zwiększyć wysokość zasiłku. Za 2018 rok wzrasta on o 2 euro miesięcznie i wynosi:

- na pierwsze i drugie dziecko – 194 euro

- na trzecie dziecko – 200 euro

- na czwarte i kolejne dziecko 225 euro.

Przypominamy również, że od 1 stycznia 2018 roku, rodziny składające wniosek o zasiłek Kindergeld, będą mogły się starać o świadczenie tylko za okres 6 miesięcy wstecz, a nie jak do tej pory za 4 lata wstecz.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w zagranicznym rozliczeniu bądź pozyskaniu zasiłku rodzinnego, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij