Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

PIT 11 pracownika oddelegowanego

15-07-2015 r.

PIT 11 pracownika oddelegowanego

 

Jeśli pracowali Państwo w Polsce i byli również oddelegowani do pracy do Niemiec, powinni Państwo rozliczyć się w Polsce na formularzu PIT 36, do którego należy dołączyć druk PIT/ZG. To właśnie na tym druku (ZG) wykazujemy wysokość dochodu z zagranicy oraz zapłaconego podatku w danym roku podatkowym.

 

Czy to oznacza, że należy rozliczyć się również w Niemczech?

 

Nie, Państwa dochód będzie opodatkowany tylko w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że Polska podpisała z Niemcami międzynarodową umowę, dzięki której unikną Państwo podwójnego płacenia podatku. Państwa dochód z zagranicy zostaje zwolniony z podatku w Polsce dzięki zastosowaniu metody wyłączenia z progresją. Oznacza to, że nie płacą Państwo podatku w Niemczech, ale do ustalenia stopy procentowej według której będzie płacony podatek od dochodu polskiego, będzie wliczony dochód niemiecki.

PIT 11 – na co warto zwrócić uwagę

Rozliczenie roczne PIT 36 wraz z ZG składa się na podstawie PIT 11, który każdy pracownik otrzymuje od swojego pracodawcy. Zachęcamy aby przyjrzeć się czy pracodawca prawidłowo wypełnił ten dokument. Pozwoli to na uniknięcie błędów przy składaniu zeznania rocznego. Poniżej opisujemy najważniejsze pozycje na druku PIT 11 na podstawie dokumentu z 2014 rok:

 

Pozycja 25 - przychód czyli Państwa wynagrodzenie otrzymane za pracę w Polsce,

Pozycja 26 - koszty uzyskania przychodów (dotyczy wynagrodzenia za pracę w Polsce),

Pozycja 27 – dochód (od wartości z pozycji nr 25 odejmuje się wartość z pozycji nr 26),

Pozycja 28 - dochód zwolniony z podatku (tutaj powinno znajdować się wynagrodzenie za pracę podczas oddelegowania do Niemiec pomniejszone o 30% diety oraz koszty uzyskania przychodów. Kwotę tę przelicza się na naszą walutę zgodnie ze średnim kursem złotówki NBP z ostatniego dnia pracy poprzedzającego dzień otrzymania wynagrodzenia).

Pozycja 29 - zaliczka pobrana przez płatnika (uwzględniane tu są tylko te zaliczki, które zostały odprowadzone do fiskusa w Polsce),

Pozycja 66 - składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe) podlegające odliczeniu od dochodu, również te zagraniczne.

Pozycja  67 – tylko składki zagraniczne na ubezpieczenie społeczne,

Pozycja 68 - składki na ubezpieczenie zdrowotne (łącznie polskie i zagraniczne),

Pozycja 69 - składki na ubezpieczenie zdrowotne (tylko zagraniczne).

 

Pracownik polskiej firmy oddelegowany do Niemiec powinien również otrzymać od swojego pracodawcy zaświadczenie, na którym będzie miał jasno przedstawione wyliczenie swojego dochodu za pracę w Niemczech pomniejszonego o diety (30%) oraz przeliczonego na złotówki. Na podstawie takiego dokumentu są Państwo w stanie prawidłowo złożyć PIT 36 z załącznikiem ZG.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!