Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Odzyskaj podatek z Austrii

26-07-2017 r.

Austria należy do grupy krajów Unii Europejskiej, gdzie płaci się najwyższe podatki. Stawka podatku dla najlepiej zarabiających wynosi tam aż 50%, czyli połowę dochodu podatnika! Rynek pracy w Austrii jest otwarty dla obcokrajowców, a osoby poszukujące zatrudnienia mają w czym wybierać. Bezrobocie jest jednym z niższych w Europie, co za tym idzie, wolnych i nieobsadzonych stanowisk pracy jest mnóstwo. A przy tym wynagrodzenia są bardzo wysokie. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków wybiera akurat ten kierunek emigracji. A jak wygląda kwestia rozliczeń podatkowych? Zebraliśmy dla Państwa najważniejsze informacje.

Kto ma obowiązek złożyć deklarację podatkową w Austrii?

Obowiązkowe deklaracje podatkowe muszą złożyć osoby pracujące legalnie oraz te, które spełniają wybrane z poniższych kryteriów:

 • posiadające zameldowane w Austrii,
 • rezydenci podatkowi w tym kraju,
 • posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy [więcej na ten temat poniżej],
 • których dochód roczny w Austrii przekroczył €11.000 (od 2017r. €12.000),
 • które miały w ciągu roku więcej niż jednego pracodawcę,
 • które dostały wezwanie do rozliczenia z urzędu skarbowego w Austrii,
 • których dochody z innych źródeł w Austrii przekroczyły 730 euro rocznie.

 Osoby z obowiązkiem podatkowym powinny złożyć zeznanie podatkowe do 30 września roku następnego

Sytuacji, w których obowiązek do rozliczenia występuje, jest wiele. Dlatego najlepiej mieć „czystą” sytuację z urzędem skarbowym i regularnie się rozliczać. Jeśli jakaś osoba nie ma obowiązku rozliczenia, również może złożyć deklarację i odzyskać nadpłacony podatek. Kto może to zrobić? O zwrot podatku może się ubiegać każda osoba, która pracowała legalnie w Austrii, a jej dochody światowe nie przekroczyły 11 tys. euro. Jest wówczas możliwe skorzystanie z ulg i odliczeń. Osoby rozliczające się z podatku w Austrii, mogą starać się o odzyskanie podatku z tego kraju za okres do 5 lat wstecz!

Nieograniczony obowiązek podatkowy

W Austrii, podobnie jak w większości państw, zakres obowiązku podatkowego oparty jest na dwóch zasadach. Jedna z nich mówi o tzw. zasadzie rezydencji, której odpowiada pojęcie nieograniczonego obowiązku podatkowego. Jest też zasada źródła (dochody), z którą związany jest ograniczony obowiązek podatkowy.

Rezydentem podatkowym w Austrii, czyli osobą z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym jest podatnik, który przepracował w Austrii ponad 183 dni oraz których dochód roczny poza granicami Austrii nie przekroczył 11 tysięcy euro. Należy pamiętać, że urlop czy choroba nie są przerwaniem pracy.

Jeżeli osoba przepracowała mniej niż 183 dni, może rozliczyć się z urzędem austriackim korzystając z nieograniczonego obowiązku podatkowego, pod warunkiem, że spełnia choć jedno z poniższych kryteriów:

 • jest obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub
 • jej dochody nie przekroczyły 11,000€ poza granicami Austrii lub
 • dochody z Austrii stanowią 90% sumy dochodów ze wszystkich krajów w danym roku lub
 • posiada zameldowanie na terenie Austrii.

Zwrot podatku z Austrii - wymagane dokumenty

Podstawowym dokumentem umożliwiającym rozliczenie się z podatku jest dokument od pracodawcy o nazwie Lohnzettel (L16). Każdy pracodawca ma obowiązek wystawienia L16 do końca lutego w formie papierowej lub do końca stycznia w formie elektronicznej i przesłanie tego dokumentu do urzędu skarbowego albo instytucji ubezpieczenia społecznego. W Austrii nie ma możliwości rozliczenia się tylko na podstawie miesięcznych rozrachunków (Abrechnung). Jakie inne dokumenty, poza karta podatkową, są wymagane? Skontaktuj się z nami!

Co robić w sytuacji, kiedy pracodawca nie wystawił Lohnzettel?

Zdarza się, że nie wszyscy pracownicy otrzymują L16. Jeżeli znaleźli się Państwo w takiej sytuacji i nie mają dokumentu od pracodawcy, a kontakt z pracodawcą nie przynosi efektów, proszę zgłosić się do naszej firmy. Nasi Specjaliści skontaktują się pracodawcą i pozyskają dokument niezbędny do rozliczenia. Taka usługa jest u nas bezpłatna, wykonywana w ramach rozliczenia podatkowego.

Rozliczenie wspólne i ulgi podatkowe

Polacy pracujący w Austrii mogą rozliczać się tylko i wyłącznie indywidualnie. Możliwe jest za to doliczenie ulgi podatkowej związanej z prowadzeniem tzw. podwójnego domostwa tzw. Doppelte Haushaltsführung – Familienheimfahrten. Dotyczy to klientów, którzy jednocześnie ponoszą koszty życia czy utrzymania mieszkania w Polsce i Austrii. Ulga ta daje również możliwość odliczenia od podatku wydatków związanych z dojazdami do domu w Polsce. Ważne, aby odległość miejsca zamieszkania w ojczyźnie od miejsca pracy w Austrii wynosiła ponad 80 km. Kwota, jaką można odliczyć to maksymalnie 2 931 euro rocznie, nie więcej niż 244,25 euro miesięcznie.

Pozostałe ulgi podatkowe, jakie można doliczyć przy składaniu deklaracji:

1)      Pendlerpauschale – to są np. odliczane koszty dojazdów do pracy na terenie Austrii. Odległość pracy od domu powinna wynosić powyżej 20 km. Odliczane jest wtedy 0,42 euro za każdy km.

2)      Familienbeihilfe – czyli zasiłek rodzinny. Jeśli podatnik pobiera austriacki zasiłek rodzinny, może on skorzystać z dodatkowych ulg: Kinderbetreuungsgeld i Kinderfreibetrag.

3)      Odliczenie dla rodzin wielodzietnych – w przypadku posiadania rodziny z co najmniej trojgiem dzieci istnieje możliwość skorzystania dodatkowego odliczenia. Jedynym warunkiem, by mieć prawo do doliczenia tej ulgi, nie powinno się przekroczyć 55 000 euro dochodu w danym roku podatkowym. Ulga ta pozwala na odliczenie 20 euro miesięcznie na każde dziecko.

Istnieje również możliwość odliczenia dodatkowych wydatków. Aby móc to zrobić, należy posiadać kserokopie rachunków. Jakie to koszty? Mogą to być wydatki związane z:

 • literaturą fachową – niezbędną do pracy,
 • ubraniami robotniczymi i obuwiem ochronnym,
 • artykułami potrzebnymi do pracy (np. narzędzia, artykuły malarskie).

Jeśli pracowali Państwo w Austrii, mogą starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod numerem telefonu 61 82 88 102 wew.2. Udzielimy Państwu wszelkich informacji.

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!