Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Numer identyfikacyjny i meldunek w Niemczech w kontekście Kindergeld

18-08-2017 r.

Wnioskowanie o niemiecki zasiłek na dzieci możliwe jest wtedy, gdy wnioskodawca spełnia trzy podstawowe warunki: posiada nieograniczony obowiązek podatkowy, niemiecki numer identyfikacyjny oraz jest zameldowany z dzieckiem w Polsce. Wówczas może ubiegać się o zasiłek. Wystarczy jednak, że wnioskodawca nie posiada numeru identyfikacyjnego, a zgodnie z niemieckim prawem jego wniosek o Kindergeld zostanie odrzucony. 

Co zrobić jeśli dopiero rozpocząłeś pracę w Niemczech i nie masz jeszcze numeru identyfikacyjnego?

Zamelduj się! Meldunek na terenie Niemiec świadczy o stałym pobycie i jest niepodważalnym dowodem na posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego. A bez posiadania statusu rezydenta podatkowego, uzyskanie zasiłku jest niemożliwe. Pamiętaj, że wyjeżdżając do Niemiec z zamiarem pracy i pobytu dłuższego niż trzy miesiące, meldunek jest obowiązkowy! Na dokonanie formalności jest wyznaczony czas dwóch tygodni. W przypadku niedopilnowania meldunku, urząd może nałożyć karę wysokości nawet 1000 euro.

Gdzie się zameldować?

Zameldowanie w Niemczech odbywa się w urzędzie meldunkowym zwanym np. Bürgeramt, Meldeamt, Stadtverwaltung, Bürgerservice lub Bezirksamt. W niektórych urzędach, ze względu na dużą liczbę klientów, należy wcześniej umówić się na konkretny termin i stawić się w nim osobiście. Jeśli działamy za pośrednictwem pełnomocnika – wówczas on musi przyjść do urzędu. Na umówionej wizycie należy przedstawić wymagane dokumenty: uzupełniony formularz meldunkowy, ważny dowód osobisty, umowę najmu mieszkania lub pozwolenie od właściciela mieszkania. W przypadku zameldowania z dziećmi, konieczne jest dołączenie do wniosku ich aktu urodzenia, a w razie meldunku z żoną – aktu ślubu. Niektóre urzędy pobierają opłatę meldunkową wysokości 10 euro, jednak w większości z nich usługa jest bezpłatna. Po zameldowaniu w urzędzie otrzymuje się zaświadczenie o zameldowaniu (o nazwie: Anmeldung bei der Meldebehörde lub Anmeldebestätigung), które należy dołączyć do wniosku o Kindergeld.

Co zrobić jeśli nie ma możliwości zameldowania się na terenie Niemiec?

Do tej pory, w takiej sytuacji należało poczekać z wnioskowaniem o Kindergeld do czasu rozliczenia się z podatku przed niemieckim urzędem skarbowym. Decyzja podatkowa mogłaby wtedy udowodnić nieograniczony obowiązek podatkowy i posiadanie numeru identyfikacyjnego. Jednak w związku ze zmianami, które wejdą w życie 1 stycznia 2018 roku, czekanie na decyzję podatkową może spowodować utratę zasiłku. Od  tego dnia zasiłek będzie przyznawany tylko za sześć ostatnich miesięcy – zamiast za cztery lata wstecz! Dlatego w sytuacji braku meldunku, najlepiej jak najszybciej po prostu się zameldować.

Jakie jeszcze zmiany czekają nas od 2018 roku?

Skrócenie okresu przyznawania zasiłku do 6 miesięcy wstecz, to nie jedyna zmiana, która w styczniu wchodzi w życie. Już dzisiaj wiemy, że urzędy meldunkowe planują wzmocnić kontakt z Familienkasse – instytucją zajmującą się w Niemczech zasiłkami. Oba urzędy będą wymieniać się informacjami na temat posiadania meldunku czy numeru identyfikacyjnego, co oznacza jeszcze większą kontrolę nad przyznawaniem Kindergeld.

Co to jest niemiecki numer identyfikacyjny?

To nadawany jednorazowo 11-cyfrowy numer, odpowiednik polskiego numeru PESEL. Dzieci urodzone w Niemczech otrzymują taki numer niezwłocznie po urodzeniu. Natomiast Polacy pracujący w Niemczech uzyskują  go albo przy zameldowaniu, albo przy pierwszym rozliczeniu podatkowym z niemieckim Finanzamt (urzędem skarbowym). Numer ten jest niezmienny i ważny przez całe życie. Można go znaleźć na dokumencie od pracodawcy Lohnsteuerbescheinigung, piśmie o nadaniu numeru identyfikacyjnego o nazwie Zuteilung der Identifikationsnummer lub niemieckiej decyzji podatkowej Steuerbescheid. W przypadku wnioskowania o Kindergeld potrzebny jest nie tylko numer identyfikacyjny wnioskodawcy, ale również numer identyfikacyjny dzieci. Jeśli dzieci są  urodzone w Polsce i nie posiadają niemieckiego numeru identyfikacyjnego, należy podać numer PESEL każdego z nich. 

Wszystkie zmiany przepisów wprowadzane przez niemiecki rząd mają na celu lepszą kontrolę wypłacanych zasiłków i zmniejszenie wyłudzeń świadczeń socjalnych przez obcokrajowców.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące zasiłku lub potrzebują pomocy w pozyskaniu go, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą pod numerem telefonu: 61 82 88 102 w.1

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!