Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Niemcy – zasiłek Kindergeld czy ulga na dziecko Kinderfreibetrag?

20-09-2017 r.

Rodzice pracujący w Niemczech mogą zdecydować się na jedną z dwóch form wsparcia finansowego dla swoich rodzin. Są to: zasiłek rodzinny Kindergeld  oraz ulga podatkowa na dzieci Kinderfreibetrag. Obie z tych form mają na celu wspomóc rodziny w wychowaniu i utrzymaniu dzieci. W związku z tym, że nie powinno się pobierać Kindergeld i odliczać ulgi na dzieci jednocześnie, rodzice muszą zdecydować się tylko na jedną z nich, a wybór ten bywa często problematyczny. Zdarza się, że to Finanzamt (niemiecki urząd skarbowy) decyduje o tym, które wsparcie będzie dla danego podatnika korzystniejsze.

Kilka słów o Kindergeld

Kindergeld jest to zasiłek rodzinny, który wypłacany jest rodzicom co miesiąc i nie podlega opodatkowaniu. Prawo do zasiłku przysługuje każdej osobie posiadającej w Niemczech numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer) i nieograniczony obowiązek podatkowy. O zasiłek można wnioskować od dnia urodzenia dziecka, aż do ukończenia przez nie 18 roku życia, a jeśli się uczy to nawet do 25 roku życia. Ile wynosi zasiłek w 2017 roku?

 • 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko,
 • 198 euro miesięcznie na trzecie dziecko,
 • 223 euro miesięcznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Rodzina z czwórką dzieci może otrzymać 805 euro miesięcznie! Ze względu na wysokie stawki, zasiłek jest bardzo opłacalny i korzystny dla Polaków. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tylko do końca roku 2017 roku można pozyskać zasiłek Kindergeld za cztery zaległe lata. Od 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie ustawa, na mocy której będzie można pozyskać ten zasiłek tylko za 6 miesięcy wstecz. Więcej informacji znajdą Państwo w naszym artykule

Czym jest Kinderfreibetrag?

Jest to ulga na dzieci, którą można doliczyć podczas corocznego rozliczenia podatkowego w Niemczech. Osoby, które wychowują dzieci, mogą w tym roku odliczyć od dochodu aż 7356 euro. W latach ubiegłych kwota ta wahała się od 7008 euro w 2014 roku do 7248 euro w 2016 roku. W 2017 r. składają się na nią: potrzeby materialne dziecka oszacowane na kwotę 4716 euro i potrzeby związane z opieką, wychowaniem i wykształceniem dziecka oszacowane na kwotę 2640 euro. 

Jeśli rodzice dziecka są po rozwodzie lub z innego powodu składają deklarację podatkową indywidualnie, mogą odliczyć po połowie wyżej wymienionych kwot. Odliczenie Kinderfreibetrag powoduje uzyskanie nowej, niższej podstawy obliczenia podatku, dzięki czemu zwrot podatku jest wyższy. Co ważne, Kinderfreibetrag przysługuje jedynie podatnikom posiadającym klasy podatkowe od 1 do 4. Ulgę na dziecko można naliczyć w deklaracji podatkowej już w roku urodzenia dziecka. Kwota ulgi jest jednakże wówczas pomniejszana w zależności od tego, w którym miesiącu urodziło się dziecko.

Do naliczenia ulgi na dziecko niezbędne będą:

 • akt urodzenia,
 • zaświadczenie ze szkoły,
 • dokumenty potwierdzające wydatki związane z edukacją dziecka ( opłaty za przedszkole, szkołę prywatną),
 • imię i nazwisko dziecka,
 • data urodzenia,
 • adres zamieszkania dziecka,
 • miejsce i daty pobytu dziecka w Niemczech,
 • miejsce i daty pobytu dziecka w Polsce oraz dane i adres opiekuna,

oraz w przypadku otrzymywania wcześniej zasiłku Kindergeld:

 • numer ID dziecka,
 • nazwa Familienkasse, z której klient pobierał zasiłek na dziecko,
 • daty otrzymywania zasiłku Kindergeld.

Kindergeld czy Kinderfreibetrag?

W większości przypadków korzystniejszy jest zasiłek Kindergeld, jednakże w związku ze zmianą prawa podatkowego w Niemczech nie wszyscy podatnicy będą mogli o niego wnioskować. Dla pracowników zameldowanych i posiadających numer identyfikacyjny, którzy w bieżącym roku pracują w Niemczech, zawsze bardziej opłacalne będzie wnioskowanie o zasiłek rodzinny Kindergeld. Jednakże prawo do zasiłku od 2018 roku nie obejmie już osób, które swoją pracę zakończyły w latach poprzednich. W takich sytuacjach, dla pracowników posiadających nieograniczony obowiązek podatkowy oraz wysokie dochody w Niemczech – korzystniejsze będzie naliczenie ulgi na dzieci.


 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!