Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Legalna praca w Danii a rozliczenia podatku

08-07-2015 r.

Duński urząd skarbowy rozlicza swoich podatników automatycznie. Więc jeśli tam ktoś pracował, zostanie rozliczony, ale niestety bez przysługujących ulg i dodatków. To może grozić niedopłatą! W Danii co prawda, nie ma obowiązku samodzielnego rozliczenia podatkowego, jednak żeby urząd nie rozliczył Państwa niekorzystnie, warto się rozliczyć. Jeśli urząd już wystawił Państwu decyzję podatkową, nie ma problemu. Można bowiem złożyć korektę rozliczenia, nawet za 3 lata wstecz (z czego za 2011 rok niestety termin zgłaszania korekt minął 1 lipca). By to zrobić, przede wszystkim trzeba mieć swój Cpr-nummer czyli duński numer podatkowy. Jest on odpowiednikiem polskiego numeru PESEL.

 

Rok podatkowy

W Danii, tak jak w Polsce, rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia.  Deklarację można złożyć do 1 lipca. Czyli jeśli pracowali Państwo w Danii w 2014 roku, wówczas do 1.07.2015 mogą Państwo złożyć zeznanie podatkowe. 

 

Jak to zrobić?

Jeśli chcemy złożyć korektę zeznania podatkowego, należy zalogować się na urzędowej stronie http://www.skat.dk/SKAT.aspx, podać Cpr-nummer, a także kod, który wcześniej powinni Państwo zamówić na  https://www.tastselv.skat.dk/borger/bestilkode.  Jak rozpoznać CPR-numer? Pierwsze 6 cyfr to data naszych urodzin, następne 4 – liczby kontrolne, a cyfra na końcu oznacza płeć – parzysta kobietę, a nieparzysta mężczyznę.

Wydaje się to skomplikoiwane? Nie znają Państwo języka? To nic, bo nie muszą Państwo rozliczać się samodzielnie. Można skorzystać z usług naszej firmy, która od lat zajmuje się zwrotem podatku i odzyskiwaniem zasiłków dla pracujących za granicą.

 

Dokumenty potrzebne do rozliczenia

Jeśli zdecydowali Państwo, że rozliczą się u nas, potrzebujemy następujących dokumentów:

  • ARSOPGORELSE – dokument, który jest wstępnym rozliczeniem wysłanym przez urząd skarbowy w Danii na adres, który wcześniej rejestrowali Państwo – jest to dokument niezbędny do rozliczenia;
  • kody TASTSELV (albo hasło do systemu) – dzięki którym złożmy deklarację przez internet. Jeśli ich Państwo nie posiadają, pomożemy je zdobyć;
  • FOREIGN NEMKONTO – czyli dokument z numerem konta, który znajduje się w naszym komplecie dokumentów. Urząd duński przekazuje zwrot w złotówkach tylko na konto podatnika, dlatego prosimy by numer ten nam wskazać;
  • LONSEDDEL, OPLYSNINGSSEDDEL – kopie dokumentu od pracodawcy (nie są wymagane, jeśli mają Państwo ARSOPGORELSE);
  • kopia paszportu albo dowodu osobistego.

 

Jakie ulgi można doliczyć?

Jeśli pracowali Państwo w Danii jako pracownik tymczasowy (do 10 miesięcy) możemy doliczyć:

  • ulgę dotyczącą dojazdów z miejsca zamieszkania w Danii do miejsca pracy w Danii oraz ulgę za dojazdy z Danii do Polski. By je doliczyć, warto załączyć rachunki, bilety; (jeśli ich nie załączymy od razu, urząd może poprosić o ich dosłanie w trakcie rozliczenia);
  • ulga dotycząca kosztów zakwaterowania, a także wyżywienia – naliczamy ją wtedy, gdy pracodawca nie zapewnił pracownikom darmowego wyżywienia oraz noclegu (w tym przypadku, urząd nie wymaga dołączania rachunków).

W przypadku stałego zatrudnienia, powyższe ulgi niestety nie mogą Państwa dotyczyć. Można natomiast odliczyć:

  • koszty dojazdów między Danią a Polską;
  • cross-border – rozliczenie z małżonkiem, który w Polsce nie zarobił ponad 24 tys. zł, jeśli Państwa dochód uzyskany w Danii, stanowi łącznie 75% dochodu światowego (całego dochodu uzyskanego w rozliczanym roku podatkowym). Aby skorzystać z tej ulgi, trzeba  dołączyć: unijny akt małżeństwa, poświadczenie o wspólnym meldunku z małżonkiem (w  języku angielskim albo niemieckim) oraz UE/EOG czyli zaświadczenie o Państwa dochodach (w  języku angielskim albo niemieckim).

 

Czekamy na kontakt z Państwem – można zgłaszać się przez formularz obok. Pomożemy Państwu powiększyć zwrot podatku z tego kraju lub zmniejszyć niedopłatę!

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!