Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Klasy podatkowe w Niemczech

14-05-2018 r.

O niemieckich klasach podatkowych napisano już wiele opracowań. Jednak temat cieszy się takim zainteresowaniem, że postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Zacznijmy od podstaw

W Niemczech istnieje sześć klas podatkowych (Steuerklasse). Przynależność do danej klasy decyduje o tym, jak wysoki podatek będzie potrącony z wypłaty. Dodatkowo może też spowodować powstanie obowiązku corocznego rozliczenia z podatku przed niemiecką skarbówką. Dlatego warto upewnić się, jaką posiadamy klasę podatkową w Niemczech. Informację o tym można znaleźć na dokumentach wydawanych przez niemieckich pracodawców, czyli:

 • corocznej karcie Lohnsteuerbescheinigung,
 • lub na miesięcznych odcinkach wypłat – Abrechnung der Netto Brutto Bezuge.

W jaki sposób są wybierane klasy podatkowe dla pracowników w Niemczech?

Przy nadawaniu klasy podatkowej brana jest pod uwagę przede wszystkim sytuacja życiowa podatnika, jego stan cywilny oraz to, czy posiada dzieci. Na przykład: podatnik, który jest stanu wolnego i nie posiada dzieci automatycznie otrzymuje pierwszą klasę podatkową. Taką klasę otrzyma również małżeństwo, w którym jedno z małżonków pracuje na terenie Niemiec, a drugie przebywa na terenie Polski. O tym, jaką klasę będzie się posiadało, mogą także decydować kwestie zatrudnienia. Jeżeli podatnik w ciągu roku ma więcej niż jednego pracodawcę – wówczas druga z firm powinna wyznaczyć mu klasę szóstą. Poniżej zamieszczamy dokładną charakterystykę niemieckich klas podatkowych.

I klasa podatkowa – klasa singli i małżonków niemieszkających razem w Niemczech

Jest to najczęściej spotykana klasa wśród Polaków zatrudnionych w Niemczech. Przypisywana jest osobom:

 • stanu wolnego (kawaler/panna),
 • rozwodnikom,
 • osobom owdowiałym,
 • oraz w związku małżeńskim, jeśli współmałżonek mieszka i pracuje poza Niemcami lub małżonkom, którzy na stałe mieszkają osobno.

Nie ma obowiązku corocznego rozliczenia z podatku – wynikającego z posiadania pierwszej klasy. Jednak odprowadzany podatek jest nieco wyższy niż w pozostałych klasach. Dzięki czemu osoby posiadające tę klasę – mogą odzyskać z urzędu nadpłatę podatku.

II klasa podatkowa

Otrzymują ją osoby, które samotnie wychowują dzieci.  

III klasa podatkowa – obowiązek corocznego rozliczenia

To typowa klasa dla małżonków mieszkających na terenie Niemiec. Sytuacje w obrębie tej klasy są zazwyczaj dwie:

 • obie osoby pracują w Niemczech, a jedna z nich posiada V klasę podatkową;
 • lub jedno ze współmałżonków pracuje w Niemczech, a drugie jest bezrobotne.

Może się zdarzyć również, że III klasa podatkowa zostanie przypisana wdowie/wdowcowi, którego małżonek zmarł w bieżącym lub poprzednim roku podatkowym. Dzięki posiadaniu trzeciej klasy podatkowej w Niemczech, podatnik płaci mniejszy podatek niż w przypadku innych klas. Jednak może się zdarzyć, że w rozliczeniu rocznym, zamiast cieszyć się zwrotem podatku, będzie trzeba uregulować niedopłatę do fiskusa. Wynika to z tego, że w ciągu całego roku zostało odprowadzone za mało podatku i trzeba wpłacić do urzędu brakującą kwotę. Podatnicy posiadający trzecią klasą podatkową mają obowiązek składania rocznej deklaracji podatkowej przed niemieckim urzędem skarbowym (Finanzamt).

IV klasa podatkowa

Klasa ta dedykowana jest współmałżonkom, którzy mieszkają i pracują na terenie Niemiec, a ich dochody są na zbliżonym do siebie poziomie.

V klasa podatkowa

Jest to kolejna klasa przeznaczona dla małżonków pracujących wspólnie w Niemczech, tym razem ich dochód powinien być zróżnicowany.  V klasę podatkową powinien posiadać małżonek, który posiada niższe dochody, niż jego druga połówka.

VI klasa podatkowa

Klasę szóstą powinny posiadać osoby, które w danym roku podatkowym miały więcej niż jednego pracodawcę. Stan cywilny nie ma tutaj znaczenia.

Klasy podatkowe dla małżonków

Małżonkowie, którzy wspólnie pracują w Niemczech w danym roku podatkowym, mają do wyboru kilka kombinacji klas podatkowych. Jeśli ich dochody są na podobnym poziomie, powinni obydwoje mieć przypisaną IV klasę podatkową. Jeśli ich zarobki są zróżnicowane, najkorzystniejszą kombinacją będzie klasa III i V. Z czego III klasę podatkową powinien posiadać małżonek, który osiąga wyższe dochody w Niemczech, a ten z niższymi powinien mieć V klasę.

Zmiana klasy podatkowej

Raz w roku w dowolnym momencie można zmienić klasę podatkową, ale nie później niż do 30 listopada danego roku. Aby tego dokonać należy udać się do urzędu skarbowego w Niemczech (Finanzamt) zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania za granicą i złożyć wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej. Małżeństwa mogą dokonać zmiany klasy podatkowej wyłącznie wspólnie. Pracodawca również może nadać VI klasę podatkową, jeżeli wie, że pracownik miał też inne zatrudnienie w danym roku podatkowym.

Możliwe powody zmiany klasy podatkowej

W jakiej sytuacji jest możliwa zmiana klasy podatkowej? Przede wszystkim z powodu:

 • zmiany stanu cywilnego: zawarcia związku małżeńskiego czy rozwodu,
 • narodzin dziecka, gdy rodzicem jest kawaler/panna,
 • śmierci współmałżonka,
 • rozpoczęcia kolejnej pracy.

Należy pamiętać, że zmiana klasy podatkowej nie zawsze przynosi korzyść. Dlaczego? Zmiana I klasy podatkowej na III, wydaje się pozoru korzystna. Miesięcznie pracownik otrzymuje wyższe wynagrodzenie, a podatku płaci niewiele. Jednak gdy przychodzi czas na rozliczenie przed niemieckim fiskusem (osoby z III klasą  podatkową mają obowiązek do rozliczenia przed niemieckim urzędem skarbowym!) okazuje się, że zamiast zwrotu podatku, podatnik ma niedopłatę w urzędzie, którą należy uregulować.

Jeśli mają potrzebują Państwo pomocy z rozliczeniem podatku przed niemieckim fiskusem, zachęcamy do kontaktu: 61 82 88 102 wew. 1. Pomogliśmy już ponad 200 tysiącom klientów!

 

klasy podatkowe w Niemczech

 

 

 

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!