Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Kindergeld – gdy nie ma meldunku

06-02-2017 r.

Wiemy, że Kindergeld  jest zasiłkiem rodzinnym w Niemczech, który można pobierać na dzieci mające maksymalnie 25 lat. Zasiłek wypłacany jest bez względu na wysokość dochodów rodziców. Zazwyczaj jest tak, że kiedy jeden rodzic pracuje w Niemczech, a rodzina mieszka w Polsce, to o zasiłek Kindergeld ubiega się rodzic pracujący za granicą. I to jemu najczęściej wypłacany jest niemiecki zasiłek. Kto jednak będzie miał prawo do zasiłku Kindergeld w przypadku rodziców żyjących w separacji, bez ślubu czy rozwiedzionych, niemających wspólnego zameldowania z dzieckiem w Polsce?

Kindergeld dla faktycznych opiekunów? Czy brak meldunku z dzieckiem jest przeszkodą w uzyskiwaniu niemieckiego zasiłku?

Do tej pory było tak, że Familienkasse odrzucała wnioski o Kindergeld osób, które nie miały zameldowania z dzieckiem w Polsce i nie trwały w związku małżeńskim. Jednak sytuacja się zmieniła po wyroku Federalnego Trybunału Finansowego, który orzekł, że osobą uprawnioną do pobierania zasiłku Kindergeld jest ten, kto przyjął dziecko do swojego gospodarstwa domowego. Co to w praktyce oznacza? Jeżeli dziecko żyje, przebywa i mieszka w kraju Unii Europejskiej razem z matką, która jest rozwiedziona z ojcem pracującym w Niemczech, to prawo do zasiłku Kindergeld ma matka dziecka, a nie pracujący w Niemczech ojciec. Brak meldunku czystałego miejsca zamieszkania matki w Niemczech, nie jest przeszkodą. Wystarczy, że matka ma meldunek z dzieckiem w Polsce. Natomiast pracujący za granicą ojciec powinien mieć nieograniczony obowiązek podatkowy i posiadać numer identyfikacyjny. Tak więc, w przypadku braku zameldowania wnioskodawcy z dziećmi, wniosek o Kindergeld jest składany na matkę. Tak stanowi niemieckie prawo i regulacje dotyczące zasiłków.

Czy w takiej sprawie wymagane są dodatkowe dokumenty?

Tak. Zamiast „Zaświadczenia o składzie rodziny”, które do tej pory było wymagane, konieczne będzie dostarczenie przez wnioskodawcę „Zaświadczenia o sytuacji życiowej”, tzw. Ledebsbescheinigung. Na dokumencie tym, wykazuje się, u kogo faktycznie mieszkają dzieci, na które chcemy pobierać zasiłek. Takie zaświadczenie wypełnia i podbija właściwy wnioskodawcy Urząd Miasta lub Gminy.

Jeśli więc znajdują się Państwo w podobnej sytuacji, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. W CUF przygotujemy odpowiednie dokumenty i pozyskamy dla Państwa zasiłek rodzinny Kindergeld.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!