Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Kindergeld, a zasiłki na dzieci w Polsce

12-04-2018 r.
Osoby legalnie pracujące w Niemczech mogą korzystać z dodatkowych świadczeń na dzieci. Muszą tylko spełniać odpowiednie kryteria. W związku z tym, że istnieje wiele kontrowersji odnośnie możliwości pobierania świadczeń z Polski i zagranicy jednocześnie, poniżej wyjaśniamy w jakiej sytuacji można liczyć na polski zasiłek, a w jakiej na niemiecki.

Rezydent podatkowy

Pierwszeństwo wypłaty świadczenia, czyli który kraj powinien wypłacać świadczenie w pierwszej kolejności?

Przykład 1
Jeden rodzic pracuje w Niemczech, a drugi jest bezrobotny i mieszka razem z dziećmi w Polsce. Zgodnie z przepisami unijnymi w takiej sytuacji pierwszeństwo do wypłaty świadczeń rodzinnych mają Niemcy.
Przykład 2
Jeden rodzic pracuje w Niemczech, drugi mieszka wraz z dziećmi i pracuje w Polsce. W tym wypadku brane jest pod uwagę zatrudnienie rodziców oraz miejsce zamieszkania dzieci. W związku z powyższym w pierwszej kolejności przysługuje polskie świadczenie 500 plus, a z Niemiec można otrzymać w drugiej kolejności różnicę pomiędzy Kindergeld, a 500 plus - tzw. dodatek dyferencyjny.
Przykład 3
Rodzice pracują w Niemczech – przysługuje świadczenie Kindergeld.

Polskie świadczenia

W Polsce mamy do wyboru zasiłek na dzieci w kwocie od 95 zł do 135 zł (w zależności od wieku dziecka), przysługujące osobom, których miesięczny dochód w gospodarstwie domowym na osobę nie przekracza 674,00 zł. Dodatkowo od kwietnia 2016 roku w ramach programu rodzina 500 + można pobierać 500 zł na drugie i kolejne dziecko do 18 roku życia. Świadczenie 500 plus można otrzymać na pierwsze dziecko tylko w przypadku, gdy dochód na członka rodziny nie przekracza 800 zł (netto na osobę w rodzinie). Do szacowania dochodu wlicza się również wynagrodzenie uzyskane za granicą.

Niemiecki Kindergeld

W Niemczech funkcjonuje zasiłek na dzieci Kindergeld, o który może ubiegać się każda legalnie pracująca osoba, która posiada uczące się dzieci do 25 roku życia. Dzieci muszą należeć do gospodarstwa domowego wnioskodawcy. W Niemczech nie obowiązuje kryterium dochodowe, czyli bez względu na wysokość dochodu rodziców można świadczenie otrzymać na każde dziecko. Świadczenie Kindergeld wynosi 194 euro miesięcznie na pierwsze dziecko, również 194 euro na drugie dziecko, na trzecie dziecko 200 euro, a na czwarte i kolejne 225 euro miesięcznie. Od 1 lipca 2019 wysokość świadczenia wzrasta o 10 euro.

Co zrobić, żeby uzyskać pełną kwotę zasiłku Kindergeld?

Należy udowodnić przed niemieckim urzędem Familienkasse, że nie ma się prawa do pobierania zasiłku w Polsce. Dlatego każda osoba, której nie przysługuje świadczenie na terenie Polski, a pracuje na terenie Niemiec, powinna złożyć wniosek do odpowiedniej instytucji w Polsce, aby uzyskać decyzję odmowną o przyznaniu zasiłku na dziecko oraz 500 + na pierwsze dziecko. Taki dokument należy przedstawić przed Familienkasse. Decyzja odmowna powinna zawierać informacje o braku prawa do świadczeń zarówno wnioskodawcy jaki i opiekuna dzieci oraz daty odpowiadające zatrudnieniu na terenie Niemiec. Tylko na podstawie tego dokumentu Familienkasse prawidłowo zweryfikuje sprawę i przyzna 100% niemieckiego zasiłku.

Co w sytuacji, gdy w Polsce był pobierany zasiłek na dziecko, a chcemy ubiegać się o Kindergeld?

W takim przypadku należy poinformować Familienkasse o wysokości pobieranego w Polsce świadczenia. Najlepiej uzyskać z polskiej instytucji zaświadczenie potwierdzające pobieranie zasiłku. Na takim dokumencie powinny znaleźć się kwoty przyznanego zasiłku, rodzaj zasiłku oraz nazwiska dzieci, na które zasiłek został przyznany. Dzięki takim informacjom Familienkasse wypłaci prawidłową kwotę świadczenia, pomniejszoną o wysokość zasiłku z Polski.

Ile otrzymamy, jeśli urząd niemiecki Familienkasse pomniejszy zasiłek Kindergeld o świadczenia z Polski?

Miesięcznie na jedno dziecko można otrzymać 194 euro z niemieckiego zasiłku Kindergeld. Jeśli Familienkasse odciągnie z tej kwoty polski zasiłek na dziecko (124 zł), możliwa kwota do odzyskania to 164 euro na jedno dziecko miesięcznie. W sytuacji gdy niemiecki urząd uzna, że wnioskodawca dodatkowo miał prawo do świadczenia 500 plus, ostateczna kwota Kindergeld wyniesie 75 euro. Najmniej otrzymamy wtedy, gdy urząd odejmie jedno i drugie świadczenie – wówczas kwota zasiłku Kindergeld wyniesie tylko 44 euro miesięcznie. Zatem za cały rok suma zasiłku Kindergeld z 12 miesięcy wyniosłaby na jedno dziecko w najlepszym scenariuszu 2328 euro, a w najgorszym przypadku 528 euro.

Dlatego bardzo ważne jest, by jak najszybciej uzyskać decyzję odmowną o braku prawa do świadczeń rodzinnych na terenie Polski. Wówczas można uzyskać zasiłek Kindergeld w pełnej kwocie 2328 euro rocznie.

Jeśli więc pracują Państwo w Niemczech i zastanawiają się, z którego kraju powinni pobierać zasiłek lub mają pytania o powyższe zaświadczenia, zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści zweryfikują Państwa sprawę i udzielą dokładnych informacji.
Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!