Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Karta podatkowa z Wielkiej Brytanii

19-06-2020 r.

Kontynuujemy serię tłumaczeń kart podatkowych od zagranicznych pracodawców. Tym razem przedstawiamy Państwu P45 i P60, czyli dokumenty z Wielkiej Brytanii. Są to odpowiedniki naszych PIT-11, na podstawie których sporządza się rozliczenie roczne w UK.  Są niezbędne jeżeli chcemy wykonać wstępną kalkulację zwrotu podatku. Standardowo urząd brytyjski może rozliczyć podatnika, który nie załączył tych dokumentów, gdyż zazwyczaj już je posiada. Potrzebne są jednak wtedy, gdy pracodawca nie przesłał ich kopii do urzędu. Dlatego radzimy odbierać je od swoich pracodawców.

Dokument P45

Jest to dokument przedstawiający uzyskane dochody oraz kwotę odprowadzonego podatku w danym roku na terenie Wielkiej Brytanii. Pracownik otrzymuje go od każdego pracodawcy w chwili rozwiązania umowy o pracę. Pracodawca ma obowiązek wystawienia P45 i przekazania pracownikowi. Zdarza się jednak, że polscy obywatele opuszczają Wielką Brytanię zanim otrzymają ten dokument, dlatego warto, by pracownik poprosił swego pracodawcę o przesłanie go drogą pocztową. Posiadanie go, znacznie przyspiesza procedurę zwrotu podatku. Z dokumentu możemy odczytać: kod podatkowy, numeru National Insurance (numer ubezpieczenia w UK), datę zakończenia pracy, dochód i podatek. Informacje, które można znaleźć na tym dokumencie:

Pozycja 1. Employer PAYE reference – numer pracodawcy

Pozycja 2. Employee’s National Insurance numer – numer ubezpieczenia pracownika (National Insurance Number tzw. NIN)

Pozycja 4. Leaving date DD MM YYYY – data zakończenia zatrudnienia

Pozycja 6 Tax Code at leasing date - kod podatkowy – określa on  wysokość podatku, jaka musi być odliczona od pensji przed jej wypłaceniem. Kod podatkowy może nam np. dostarczyć informacji, czy w danym roku klientowi przysługuje pełna kwota wolna od podatku, czy została ona np. zmniejszona z powodu niedopłaty podatku.

Pozycja 7

  • Total pay to date – przychód
  • Total tax to date – podatek

Pozycja 9. Works number/Payroll numer and Department of branch (if Any) – numer pracownika

Pozycja 11. Date of birth DD MM YYYY – data urodzenia podatnika

Pozycja 12. Employee’s private address – adres podatnika

Pozycja 13. Nazwa i adres pracodawcy

Dokument  P60 

Jest to dokument otrzymywany na zakończenie roku podatkowego. Zawiera wykaz dochodów oraz zapłaconego podatku podczas całego roku podatkowego. Podobnie jak na P45, są tutaj przedstawione numer NIN (numer ubezpieczenia), numer pracodawcy, kwoty przychodu i podatku, kod podatkowy oraz dane pracodawcy. Dokument P60 zazwyczaj w swojej formie nie posiada ponumerowanych pozycji, jednak są na nim stałe pozycje, które można zweryfikować:

  • Numer NIN – Employee’s National Insurance numer – czyli numer ubezpieczenia pracownika;
  • Numer pracodawcy – Employer PAYE reference
  • Nazwa i adres pracodawcy – employer’s full name and adress
  • Przychód – pay
  • Podatek – Tax deducted

Jeśli potrzebują Państwo pomocy z rozliczeniem rocznym w brytyjskich urzędzie skarbowym, by odzyskać nadpłatę podatku, zapraszamy! Nasza firma od kilkunastu lat pomaga Polakom pracującym za granicą rozliczyć się przed tamtejszymi urzędami skarbowymi.

 

[Tekst: A. Smukowska]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!