Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Jak zwiększyć zwrot podatku z Niemiec? Przeczytaj koniecznie!

15-07-2015 r.

Jak zwiększyć zwrot podatku z Niemiec?

Skorzystaj i pobierz dokumenty!

 

Jeżeli pracowali Państwo w Niemczech, mają prawo ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku. Warto pamiętać, że ostateczna kwota zwrotu podatku zależy od kilku czynników: wysokości dochodu uzyskanego w Niemczech, wysokości zapłaconego podatku, diet, które dodatkowo możemy doliczyć oraz wysokości dochodu uzyskanego w Polsce.

Wszystkie powyższe informację o dochodach niemieckich umieszczone są na Lohnsteuerbescheinigung – odpowiedniku polskiego PIT 11, czyli dokumencie wystawianym przez pracodawcę. Każdy pracodawca obowiązkowo przekazuje go pracownikom do końca lutego nowego roku. Na podstawie tego dokumentu oraz znajomości osiągniętego dochodu na terenie Polski - potwierdzonego zaświadczeniem UE/EOG  jesteśmy w stanie wyliczyć najmniejszy i największy możliwy zwrot podatku, o jaki mogą Państwo wnioskować do Finanzamt – urzędu skarbowego w Niemczech.

 

Ulga na dojazdy do Polski

Każdy zwrot podatku z Niemiec możemy zwiększyć doliczając dodatkowe ulgi. Najczęściej naliczaną ulgą jest ulga na dojazdy z miejsca pracy do domu rodzinnego. Warto już od rozpoczęcia pracy zacząć zbierać dokumenty i potwierdzenia, które pomogą Państwu doliczyć tę ulgę. Są to między innymi bilety lotnicze lub autokarowe oraz rachunki za paliwo. Aby doliczyć ulgę na dojazdy należy również przedstawić kopię dowodu rejestracyjnego auta, którym Państwo podróżowali.

 

Ulga na podwójne domostwo

Następną ulgą, którą warto doliczyć do podatku jest ulga na utrzymywanie dwóch gospodarstw domowych, w Polsce i w Niemczech.  Na Lohnsteuerbescheinigung w takiej sytuacji jest zaznaczona pozycja o numerze 21. Ulga przysługuje pracownikom, którzy pracują za granicą, a ich rodzina mieszka w Polsce lub posiada nieruchomość: dom, mieszkanie lub inną w Polsce. Aby podwyższyć zwrot potrzebne będą następujące dokumenty: umowy najmu albo akt własności z Polski i mieszkania w Niemczech, a także w przypadku małżeństwa - wspólny meldunek na terenie Polski, tłumaczony na język niemiecki.

 

Ulga na dojazdy z miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca pracy w Niemczech

Jeśli Państwo pracowali w innej miejscowości, niż mieszkali, powinni Państwo otrzymywać co miesiąc od pracodawcy ryczałt na dojazdy. Jednak nie wszyscy decydują się na tę ulgę. W CUF możemy naliczyć odpowiednią dietę, dzięki czemu zwiększymy Państwa zwrot. Warunkiem jest, aby na Lohnsteuerbescheinigung znajdował się inny adres zamieszkania w Niemczech niż  pracodawcy lub posiadali Państwo  meldunek w Niemczech ( często na LSB jest polski adres a klient był zameldowany ale pracodawca nie uwzględnił tego na LSB),  przedstawią nam Państwo oryginały biletów kolejowych, autobusowych lub innych albo mają Państwo paragony poświadczające zakup paliwa, a także dowód rejestracyjny auta, którym Państwo dojeżdżali do miejsca pracy.

 

Pracownicy oddelegowani

Jeśli w ciągu roku zmieniali Państwo miejsce wykonywania pracy, pracodawca powinien wystawić Państwu dokument, na którym powinny znaleźć się następujące informacje: miejsce oddelegowania i czas jego trwania; nazwa firmy, do której Państwo zostali oddelegowani; rodzaj wykonywanej pracy podczas oddelegowania. Taki dokument powinien być również przypieczętowany pieczątką firmową.

Jeśli zostali Państwo oddelegowani do innego kraju niż Niemcy, to dodatkowo, poza powyższymi informacjami, potrzebne będą następujące dane: kraj, do którego Państwo zostali oddelegowani; adres i nazwa pracodawcy; adres zamieszkania (może być meldunek - kopia); tygodniowy czas pracy.

Sami Państwo widzą, że warto przygotować się wcześniej do rozliczenia rocznego i kompletować uprawniające do ulg dokumenty. Im więcej paragonów i zaświadczeń mają Państwo, tym większa szansa na uzyskanie wyższego zwrotu.

 

 

 

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!