Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Irlandia – poradnik podatkowy

05-03-2018 r.

Irlandia to wyspa położona na północy Europy na zachód od Wielkiej Brytanii. W skład wyspy wchodzą dwa odrębne kraje: Irlandia (nieoficjalnie zwana Republiką Irlandii) oraz Irlandia Północna (która wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii).

Irlandia, a Irlandia Północna

Jeśli pracowali Państwo na terenie Irlandii Północnej, podlegają Państwo zasadom podatkowym obowiązującym w Wielkiej Brytanii i rozliczani są przez brytyjski urząd skarbowy Her Majesty Revenue & Customs (HMRC) znajdujący się w Londynie. W naszej firmie takie rozliczenia są możliwe, w ramach rozliczenia w Wielkiej Brytanii. 

W przypadku osób pracujących w Republice Irlandii, organem podatkowym wydającym decyzje jest Revenue Comissioners znajdujący się w Dublinie. I takich rozliczeń dotyczą poniższe informacje, rozumiane jako rozliczenia z Irlandii.

Nasze uprawnienia

Nasza firma współpracuje z irlandzkim urzędem skarbowym od wielu lat. Jesteśmy licencjonowanym agentem podatkowym z bezpośrednim dostępem do internetowego systemu urzędowego. Dzięki temu możemy zgłaszać deklaracje podatkowe on-line, na bieżąco śledzić poczynania urzędu w sprawach naszych Klientów i błyskawicznie reagować na pytania urzędników w przypadku nieprawidłowości.

Podstawowe informacje

Rok podatkowy w Irlandii trwa od 1 stycznia do 31 grudnia, a więc zbiega się on z rokiem kalendarzowym. Irlandzki fiskus dopuszcza rozliczenia do czterech lat wstecz, więc w 2018 roku możliwe jest rozliczenie wszystkich lat do roku 2015 włącznie. Deklaracje za wcześniejsze lata nie są akceptowane przez urząd i uzyskanie zwrotu podatku za lata 2014 i wcześniejsze jest już niemożliwe. Możliwe jest za to rozliczenie roku bieżącego.

Numer PPS

Do przeprowadzenia rozliczenia wymagany jest numer PPS (Personal Public Service). Jest to numer ubezpieczenia w Irlandii, analogiczny do naszego rodzimego numeru Pesel. Jest nadawany podatnikowi dożywotnio. Prosimy pamiętać, że numer ten jest niezbędny i bez jego dostarczenia, rozliczenie nie będzie mogło zostać przeprowadzone.

Deklaracja podatkowa

Po dostarczeniu przez Państwa wszystkich potrzebnych informacji wysyłamy do urzędu w formie elektronicznej podpisaną przez Państwa zgodę na ustanowienie nas Państwa agentem podatkowym. Od tego momentu wszystkie kroki w Państwa sprawie wykonujemy w internetowym systemie urzędu. Szacowaną kwotę zwrotu jaką podajemy Państwu przed wysyłką do urzędu obliczamy na podstawie przesłanych przez Państwa dokumentów od pracodawcy (P45, P60). Brak dostarczenia tych dokumentów nie wyklucza Państwa z możliwości przeprowadzenia rozliczenia. Urząd w większości przypadków przechowuje dane dotyczące zatrudnienia podatników w swojej internetowej bazie danych. Jako Państwa działający agent podatkowy mamy do nich wgląd. Jednak w przypadkach, kiedy danych brakuje, dokumenty dostarczone przez Państwa są podstawą do aktualizacji danych w urzędzie i przeprowadzenia rozliczenia. Dostarczenie przez Państwa wszystkich dokumentów od irlandzkich pracodawców przyśpiesza całą procedurę i uniemożliwia ryzyko wystąpienia błędnego rozliczenia w przypadku rozbieżności danych.

Decyzja podatkowa

Po kilku dniach od zgłoszenia wniosku o przeprowadzenie kalkulacji podatkowej, urząd wystawia decyzje podatkową za wnioskowany rok. Znajduje się na niej suma przychodów, odprowadzonych składek i informacja dotyczącą zwrotu podatku. Następnie w ciągu kilku dni zostaje przekazane polecenie przesłania pieniędzy, które w formie przelewu trafiają na konto bankowe agenta, gdzie następnie przesyłane są do Państwa. Średnia wysokość zwrotu naszych klientów w 2017 roku wyniosła 784 euro na osobę (w 2018 roku wynosi 999,51 euro/os).

Ulgi podatkowe

Urząd przyznaje obligatoryjną ulgę podatkową dla wszystkich podatników w wysokości 1650 euro, czyli tak zwany Personal Tax Credit. Dodatkowo osoby pracujące na „umowę o pracę” dostają kolejne 1650 euro ulgi, co daje razem ulgę w wysokości 3300 euro. Oznacza to, że zobowiązanie podatkowe, czyli kwota podatku którą powinniśmy zapłacić do urzędu na koniec roku jest pomniejszana o 3300 euro. W praktyce kwota wolna (czyli kwota od której nie jest wymagane płacenie podatku w Irlandii) wynosi 16 500 euro.

Rozliczenie wspólne

Urząd dopuszcza rozliczenia wspólne małżonków w przypadku, kiedy podatnik rejestrując się w urzędzie przekazał informację o stanie cywilnym. Dochody podatnika (lub podatników w przypadku, jeżeli obydwoje małżonków pracowało w Irlandii) dzielone są na dwie rozliczane osoby i podwajana jest wysokość ulg podatkowych.

Warto pamiętać, że rozliczenie podatkowe w Irlandii nie jest obowiązkowe i nie ma wymogu składania rocznej deklaracji, ale w związku z wysoką kwotą wolną od podatku, warto, gdyż można odzyskać cały zapłacony podatek.

W razie dodatkowych pytań dotyczących rozliczenia, zapraszamy do kontaktu. W razie dodatkowych pytań dotyczących rozliczenia, zapraszamy do kontaktu.

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!