Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Holandia – konsekwencje niezłożenia deklaracji podatkowej

30-08-2017 r.

Zdarza się, że osoby pracujące w Holandii nie są przekonane o konieczności złożenia deklaracji podatkowej w tym kraju. Zastanawiają się, czy uniknięcie tych formalności niesie za sobą jakiekolwiek konsekwencje. Niestety fakty wyglądają tak, że złożenie deklaracji podatkowej dla wielu podatników jest obowiązkowe. A niewykazanie dochodów przed holenderską skarbówką może podatnika słono kosztować.

Kto ma obowiązek rozliczenia w Holandii?

Obowiązek rozliczenia posiadają osoby, które spełniają którykolwiek z poniższych warunków:

  • otrzymały z holenderskiego fiskusa (Belastingdienst) wezwanie do rozliczenia;
  • mają szacowany zwrot podatku większy niż 14 euro;
  • mają szacowaną niedopłatę podatku co najmniej 40 euro;
  • są nierezydentem podatkowym (czyli w danym roku podatkowym przebywały w Holandii krócej niż pół roku i nie były tam zameldowane).

Co grozi w przypadku braku rozliczenia w holenderskim fiskusie?

Każdy podatnik ma obowiązek rozliczenia (zgodnie z kryteriami powyżej). Czasami osoba taka może mieć do odzyskania zwrot nadpłaconego podatku lub wręcz przeciwnie – niedopłatę na kilkaset euro. Aneta Kipa, ekspert z CUF-podatki.pl, opisuje: „Jeden z klientów naszej firmy, otrzymał wstępną opinię od nas, że będzie miał niedopłatę podatku w wysokości -238 euro. Został poinformowany, że mimo takiej sytuacji, ma obowiązek złożenia deklaracji. Klient jednak chciał uniknąć wpłacania niedopłaty podatku do holenderskiego urzędu, więc postanowił poczekać na ewentualne pismo, które mu nakaże się rozliczyć. Minęło zaledwie kilka tygodni, a wspomniany klient otrzymał z Holandii wezwanie do rozliczenia (dokument o nazwie Aangiftebrief). W związku z tym, że zostało ono wysłane na zagraniczny adres klienta, a ten przebywał już w Polsce, o korespondencji nie miał pojęcia. W mniemaniu urzędu zignorował wezwanie, co spowodowało, że po kilku tygodniach Belastingdienst wysłał ponaglenie. Dopiero ten dokument – po kolejnych pięciu tygodniach – dostarczył mu kolega, który nadal przebywał pod holenderskim adresem. W rezultacie grzywna, którą klient ma w tej chwili do zapłaty, jest dwukrotnie większa od początkowej niedopłaty prognozowanej przez naszą firmę. Niestety zamiast uregulować niedopłatę podatku wysokości 238 euro, obecnie ma do zapłaty  624 euro! Pieniądze musi wpłacić na konto urzędu w ciągu zaledwie czterech tygodni”.

Warto wiedzieć, że w przypadku zignorowania wezwania i ponaglenia, podatnik otrzymuje jeszcze zazwyczaj 10 dni roboczych na złożenie deklaracji. Jeśli nie dotrzyma terminu, holenderski urząd wyznaczy mu karę w wysokości od 369 euro do nawet  5 278 euro. Przykładowy list z ponagleniem załączamy tutaj.

Jeśli otrzymali Państwo wezwanie i potrzebują pomocy w opracowaniu deklaracji podatkowej, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!