Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Gewerbe – Rozliczenie obowiązkowe

02-07-2015 r.

Prowadzą Państwo lub prowadzili działalność gospodarczą Gewerbe na terenie Niemiec? Macie zatem obowiązek rozliczenia się za dany rok! Doradzamy sprawdzić, dlaczego warto skorzystać z naszej oferty i oddać sprawy w ręce fachowców.

 

Gewerbe – czyli działalność gospodarcza

Rozliczenie podatku związanego z Gewerbe to jedno ze zobowiązań, które trzeba wypełnić, posiadając działalność gospodarczą w Niemczech. Wymagane jest ono nawet przy wykazanym zerowym dochodzie lub stracie w danym roku rozliczeniowym. Rozliczając swoją firmę, można uzyskać różne ulgi oraz odliczać koszty.

 

Co możesz odliczyć?

Rozliczenie to pozwala nam odliczyć takie koszty działalności, jak: wydatki na narzędzia pracy, opłaty za użytkowanie telefonu i internetu, artykuły biurowe, czy nawet koszty wykupionych reklam. Żeby jednak do tego doszło,oprócz faktury zakupu potrzebne są nam wszelkie potwierdzenia dokonanych płatności – paragon zakupu, potwierdzenie dokonania operacji gotówką (np. dokument kasowy - Quittung), wydruk potwierdzenia operacji z banku. W przypadku braku tych dokumentów, urząd skarbowy może zakwestionować fakt poniesienia wydatku. Ponadto odliczenia niektórych wydatków są limitowane lub podlegają szczególnym regulacjom, dlatego warto się skontaktować z doradcą o odpowiednich uprawnieniach jak CUF, aby skonsultować się z doświadczonymi fachowcami.

Ważne! Do kwoty 150 Euro wystarczy paragon dokumentujący poniesiony koszt – powyżej tej kwoty obowiązuje nas szczegółowy rachunek.

 

A co z VATem?

Prawie zawsze mamy obowiązek rozliczenia podatku, jednak nie jest się VATowcem, jeśli zgłosimy taki typ wniosku przy rejestracji podatkowej swojej działalności gospodarczej w Niemczech. Wówczas, by pozostać „bezVATowcem” nie można:

  • w pierwszym roku działalności przekroczyć kwoty 17500 Euro obrotów za cały rok; czyli mając działalność np. przez pół roku – Państwa obrót musi być liczony proporcjonalnie jako połowa tej kwoty;
  • w następnych latach przekroczyć kwoty 17500 Euro obrotów.

 

W takim wypadku jesteśmy zwolnieni z płacenia VATu według szczególnych zasad dotyczących małych firm, tak zwanych Kleinuternehmer. Nigdy natomiast nie jesteśmy zwolnieni ze złożenia rozliczenia rocznego.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Należy pamiętać też o konieczności opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Wybór opcji rozliczenia jest tak rozległy, że warto skonsultować się z doradcami, którzy pomogą wybrać najkorzystniejszą opcję i zgłoszą nasze rozliczenie w poprawny sposób.

 

Do kiedy trzeba się rozliczyć?

Podstawowy termin złożenia deklaracji jest do 31 maja następnego roku podatkowego. Warto pamiętać, że istnieje możliwość przedłużenia tego terminu aż do końca roku, tj. 31 grudnia. Dla niektórych działalności np. leśnictwa czy rolnictwa data ta jest inna. Rozliczyć możemy się zasadniczo aż 4 lata wstecz.

 

Cały proces jest czasochłonny i często trudny, dlatego pomoc fachowców pozwala nam mieć pewność, że zostaniemy rozliczeni w sposób prawidłowy i najkorzystniejszy podatkowo. W CUF oferujemy pomoc w kompleksowej obsłudze Gewerbe: od założenia działalności, przez prowadzenie, zamknięcie i rozliczenie roczne. Zachęcamy do kontaktu! Pomożemy Państwu podołać formalnościom związanym z Gewerbe!

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!