Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Dodatek wakacyjny w Danii – Feriepenge

04-09-2018 r.

Feriepenge to dodatek urlopowy w Danii. Przysługuje każdej osobie, która legalnie pracowała lub pracuje w Danii, a jej pracodawca odprowadzał co miesiąc składki na specjalny fundusz urlopowy. Tym funduszem może być Narodowa Kasa Urlopowa – Feriekonto lub inna organizacja zajmująca się gromadzeniem środków urlopowych (np. ATP).

Kto może wnioskować o dodatek Feriepenge? 

Generalna zasada jest taka, że aby wnioskować o Feriepenge, należy wykorzystać choć część urlopu wypoczynkowego w sezonie wakacyjnym, czyli od 1 maja do 30 września danego roku. Wnioskodawcami o Feriepenge mogą być pracownicy, którzy nadal pracują w Danii oraz Ci, którzy nie są tam już zatrudnieni. Z tym, że Ci drudzy na złożenie wniosku o Feriepenge mają tylko 6 miesięcy od daty wyjazdu z Danii. Muszą także pamiętać, by przed wyjazdem wymeldować się w urzędzie gminy Folkeregister.

Jak złożyć wniosek o Feriepenge?

Wystarczy zgłosić się do naszej firmy. Wyślemy do Państwa odpowiedni komplet dokumentów. Pomożemy krok po kroku z jego wypełnieniem. Taki komplet odsyłają Państwo do CUF i gotowe! Nasza firma zajmie się wszelkimi dalszymi formalnościami.

Jak wypłacane jest świadczenie?

Feriepenge wypłacane jest na NemKonto pracownika, czyli rachunek bankowy, na który przekazywane jest m.in. wynagrodzenie za pracę lub zwrot podatku z duńskiego urzędu skarbowego. 

Kilka słów o urlopie w Danii

Każdej osobie pracującej legalnie w Danii przysługuje 2,08 dni urlopu za każdy przepracowany miesiąc, co w skali całego roku daje 25 dni. Trzy tygodnie z tego urlopu powinno być wybrane w sezonie wakacyjnym, czyli od 1 maja do 30 września. Prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego pracownik nabywa  dopiero po roku pracy w Danii. W innej sytuacji przysługuje tylko część płatnego urlopu.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca co miesiąc odprowadza składkę na specjalny fundusz urlopowy. Funduszem tym może być Feriekonto lub inny fundusz urlopowy, a przekazywana stawka – wynosi 12,5% wynagrodzenia. Na każdym dokumencie od pracodawcy jest umieszczona kwota pod nazwą Feriepenge. Kwota ta jest naliczana narastająco. Po zakończeniu roku podatkowego, najczęściej w marcu, pracownik otrzymuje korespondencję z funduszu urlopowego z informacją, jaką kwotę zgromadził na koncie urlopowym i ile może odzyskać ze składek. Jaka to jest kwota? Dla każdej osoby jest ona obliczana indywidualnie, gdyż kwoty te zależą od rodzaju zatrudnienia, wysokości stawki godzinowej czy dziennej pracownika.

Rok urlopowy? Co to takiego?

Warto wspomnieć, że w Danii rozróżniamy takie pojęcie jak „rok urlopowy”. Rozpoczyna się on 1 maja danego roku podatkowego, a kończy 30 kwietnia kolejnego roku. To oznacza, że można skorzystać z dodatku urlopowego Feriepenge wypracowanego od 1 stycznia do 31 grudnia 2017r., dopiero w roku urlopowym od 1 maja 2018 do 30 kwietnia 2019 roku.

Jeśli pracowali Państwo w Danii i są zainteresowani pozyskaniem dodatku wakacyjnego, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą.

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!

Zadaj pytanie on-line Napisz do nas... Wyślij