Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Dodatek wakacyjny w Danii

21-07-2016 r.

Każdej osobie pracującej w Danii  przysługuje 2,08 dni urlopu za przepracowany miesiąc. W skali całego roku daje to aż 25 dni, czyli 5 tygodni płatnego urlopu. 3 tygodnie pracownik powinien wykorzystać w sezonie wakacyjnym, czyli od 1 maja do 30 września. Prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego nabywane jest po roku pracy w Danii. W innej sytuacji pracownikowi przysługuje tylko część płatnego urlopu. Nadal jednak może skorzystać z pięciotygodniowego urlopu bezpłatnego.

Pracodawca ma obowiązek odprowadzić na specjalny fundusz pracownika część jego wynagrodzenia. Fundusz ten nosi nazwę Feriekonto i przelewane jest na niego 12,5% wynagrodzenia pracownika (minus 8% na cele socjalne). Na dokumencie od pracodawcy kwota ta widnieje pod nazwą Feriepenge i  wypłacana jest na NemKonto pracownika. Dodatek jest przy każdej wypłacie naliczany narastająco.

Warte uwagi jest to, że w Dani rok urlopowy rozpoczyna się w innym terminie niż rok podatkowy. Rok urlopowy trwa od 1 maja do 30 kwietnia, a rok podatkowy rozpoczyna się i kończy tak jak rok kalendarzowy. Co to oznacza? Na przykład to, że można skorzystać z dodatku urlopowego wypracowanego od 1 stycznia do 31 grudnia 2014r., w roku urlopowym od 1 maja 2015 do 30 kwietnia 2016 roku. Środki pieniężne z Ferienpenge wpłacane są przez pracodawcę do systemu oszczędnościowego, tzw. ATP na koniec roku obrachunkowego. Wypłacane są co kwartał, więc środki z Ferienpenge za grudzień, styczeń i luty powinny być dostępne w marcu. Także w marcu roku kolejnego pracownik otrzymuje korespondencję z funduszu wakacyjnego z informacją, jaką kwotę zgromadził na koncie. Na taki list należy odpowiedzieć – wypełnić dolną część pisma, podać termin planowanego urlopu potwierdzonego przez pracodawcę i odesłać w kopercie zwrotnej do funduszu.

Aby otrzymać dodatek urlopowy, należy wykorzystać wypracowany urlop w terminie wakacyjnym, czyli od 1 maja roku urlopowego. Częścią składową dodatku wakacyjnego mogą być również płatne wakacje, ekwiwalent na urlop oraz należności za niewykorzystany urlop. Każdy pracownik, który korzysta z płatnego urlopu, otrzymuje 100% wynagrodzenia w czasie trwania urlopu. Dodatkowo ma prawo do dodatku wakacyjnego, który wynosi 1% wynagrodzenia w ciągu roku. Dodatek wakacyjny powinien być wypłacony nie później niż w dniu rozpoczęcia urlopu. Kiedy pracownik wypracował dni urlopowe, może ubiegać się o wypłacenie należnej kwoty za niewykorzystany urlop. Jeśli pracownik nie może sobie pozwolić na urlop, ma prawo do wypłacenia rekompensaty urlopowej bez obowiązku jego podejmowania, w sytuacjach gdy:

  • pozostaje na zwolnieniu lekarskim,
  • wykorzystuje urlop macierzyński, ojcowski, macierzyński, ale nie urlop wychowawczy,
  • jest na samozatrudnieniu,
  • zostaje rodzicem pozostającym w domu, sprawującym opiekę nad dzieckiem/dziećmi,
  • odbywa karę pozbawienia wolności w więzieniu lub innym zakładzie zamkniętym,
  • jest zaangażowany w działania wojskowe,
  • nie ma dodatku urlopowego, aby pokryć swoje wakacje z powodu sporu między nim a pracodawcą – pod warunkiem, że złożyli roszczenia przed końcem roku urlopowego,
  • sprawuje opiekę nad bliskim krewnym, który jest chory lub umierający,
  • przez określony czas otrzymywał odszkodowanie za utratę zarobków, płacy lub innego wynagrodzenia na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Jeśli pracownik mimo wszystko nie jest w stanie wykorzystać swojego urlopu przed 30 września, ma on prawo do wynagrodzenia za 15 dni urlopowych. Ma również prawo do dodatku wakacyjnego za pozostałe dni wypracowanego urlopu.

Jeżeli pracownik zakończył pracę w Danii i chce wrócić do swojego kraju, może otrzymać dodatek wakacyjny już kilka dni po opuszczeniu Danii. Należy jednak pamiętać, aby wymeldować się w urzędzie gminy zwanym Folkeregister. Po wymeldowaniu automatycznie powiadamiane jest o tym Feriekonto. Pozostała jeszcze jedna formalność, mianowicie należy wysłać mail do Feriekonto z danymi kontaktowymi, numerem CPR oraz informacjami o numerze konta wraz z numerem IBAN i SWIFT na adres fk@atp.dk.

[Źródło: lifeindenmark.borger.dk]

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Niemiec i Holandii. Zapraszamy!