Powiadomienie o plikach cookies

Ta strona używa ciasteczek (cookies), które zbierają i przetwarzają Twoje dane w celu profilowania treści strony aby dopasować ją do Twoich potrzeb, a także w celach statystycznych oraz służących poprawie jakości naszych usług i zapewnienia bezpieczeństwa ich świadczenia: Więcej Rozumiem

CUF zwrot podatku
infolinia: 61 82 88 102

Rozliczenie podatku i pozyskanie zasiłków dla Polaków pracujących za granicą

Dania - legalne zatrudnienie, a rozliczenie podatku

20-11-2017 r.

Coraz więcej z osób wyjeżdża do pracy w Danii. Dlatego mamy nadzieje, że zainteresuje Państwa dzisiejszy artykuł.

Mimo, że bezrobocie w Polsce jest rekordowo niskie, a poziom życia poprawia się z roku na rok, Polacy wciąż decydują się na emigrację zarobkową. Najczęściej wybieranymi przez naszych rodaków krajami są w dalszym ciągu Wielka Brytania, Niemcy i Holandia. Jednak nie sposób nie zauważyć, że coraz częściej na liście najbardziej popularnych kierunków pojawia się Dania. Szczególnie upodobali ją sobie młodzi ludzie, głównie ze względu na możliwość bezpłatnego studiowania oraz zdobycia dobrze płatnej pracy. Poza tym Dania niezmiennie od kilku lat utrzymuje się w czołówce krajów, gdzie żyje się najlepiej, więc nic dziwnego, że Polacy chcą tam mieszkać.

Jeśli zdecydowali się Państwo na wyjazd zarobkowy do Danii, warto pamiętać o swoich obowiązkach podatkowych względem duńskiego urzędu skarbowego. Z każdej pracy legalnej w Danii należy się rozliczyć. Jednak tamtejszy system podatkowy jest nieco inny niż w Polsce. Na początku każdego roku urząd skarbowy automatycznie wystawia decyzje za rok ubiegły. Rozliczenie roczne, zwane Arsopgorelse, opracowywane jest w oparciu o podstawowe informacje o pracowniku. Urząd nie uwzględnia żadnych ulg podatkowych, co często skutkuje tym, że takie automatyczne rozliczenie jest niekorzystne. Jednak jest na to sposób. Duński fiskus jest bardzo przychylny i daje podatnikowi możliwość złożenia korekty do wstępnej decyzji. Można w niej uwzględnić wszystkie ulgi i dodatki, które podatnikowi przysługują. Dzięki temu rozliczenie jest korzystne i skutkuje zwiększeniem zwrotu podatku. Korekty do wstępnych decyzji należy składać najpóźniej do 1 lipca w przypadku nierezydenta lub do 1 maja w przypadku rezydenta podatkowego.

Rezydent czy nierezydent?

Rezydentem podatkowym w Danii jest osoba zatrudniona na stałe na czas nieokreślony. Zwykle dotyczy to pracowników przebywających w tym kraju powyżej 6 miesięcy. Osoby te zobowiązane są  do zapłacenia podatku od całości dochodu, jaki uzyskały w danym roku, w każdym kraju. Status nierezydenta posiadają osoby, które przebywają w Danii kilka miesięcy i nie posiadają umowy o pracę na czas nieokreślony. Pracownik z ograniczonym obowiązkiem podatkowym opłaca podatek tylko od dochodu uzyskanego w tym państwie.

Wielu Polaków pracuje w Danii na zasadach pracy tymczasowej – czyli nie dłużej niż 10 miesięcy. Takie zatrudnienie daje możliwość wnioskowania o dodatkowe ulgi związane z dojazdami do pracy, zakwaterowaniem i wyżywieniem. Jeśli nie są Państwo pewni, a jakich zasadach byli zatrudnieni oraz jakie ulgi są możliwe, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Warto zgłosić się do nas, gdyż maksymalna ulga którą możemy odliczyć za 2017 rok, związana z zakwaterowaniem, wyżywieniem i dojazdami, wynosi 26 800 duńskich koron.

Ulgi podatkowe w Danii

Wysokość ulg jest zależna od wielu czynników, takich jak czas pracy, roczny dochód, odległość miejsca zamieszkania w Danii od miejsce wykonywania pracy czy ilość podróży do Polski w danym roku podatkowym. Naliczamy następujące ulgi:

 1. Dojazdy z Polski do Danii – osobom mieszkającym za granicą przysługuje odliczenie podatkowe z tytułu kosztów transportu z miejsca zamieszkania w kraju ojczystym do miejsca pracy w Danii i z powrotem. Ulga ta przysługuje bez względu na to, z jakiego środka transportu dany pracownik korzystał, czy dojeżdżał sam, czy z kimś innym. Liczy się ilość kilometrów przebytych w obie strony oraz liczba przejazdów.

2.  Dojazdy do pracy w Danii – ulga ta przysługuje osobom, których droga do pracy wyniosła powyżej 24 km (licząc sumę km w obie strony dziennie). Wysokość tej ulgi zależna jest od ilości przepracowanych dni i oczywiście kilometrów. Dodatkowo, jeśli podatnik po drodze przekracza płatne mosty, może wnioskować o zwrot kosztów poniesionych z tego tytułu. Kwoty te zależne są od konkretnego mostu, który się przekracza oraz od pojazdu.

3.  Zakwaterowanie i wyżywienie – osoby legalnie zatrudnione mogą odliczyć te koszty, jeśli były poniesione podczas pobytu w Danii. Jeżeli pracodawca opłaca część wyżywienia/zakwaterowania, możemy odliczyć tylko pozostałą kwotę. Ulga wyliczana jest zgodnie ze standardowymi stawkami dziennymi.

4.  Cross border – jest to rozliczenie z małżonkiem, który nie pracował w Danii. Można je zastosować, jeśli dochód z Danii wyniósł minimum 75% łącznych dochodów ze wszystkich krajów w danym roku podatkowym. Ważne, by małżonek, który przebywał i pracował w Polsce, nie zarobił więcej niż 24 tysiące złotych. Naliczenie ulgi możliwe jest tylko do 1 czerwca kolejnego roku podatkowego. Rodzaj umowy o pracę i okres zatrudnienia nie mają wpływu, na to, czy podatnik się na nią kwalifikuje.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy CUF-podatki.pl. Gwarantujemy, że nasi specjaliści zastosują wszystkie możliwe ulgi. Dzięki temu uzyskają Państwo najbardziej korzystne rozliczenie za pracę w Danii. Jeśli mają Państwo pytania o swoją sytuację podatkową – kontakt do nas znajduje się tutaj.

 

 

[Źródło: http://www.skat.dk/]

 

Wypełnij formularz

Wypełnij formularz

Odzyskaj podatek i zasiłek!
Otrzymasz komplet dokumentów na podany e-mail.

Firma CUF oferuje szybki i profesjonalny zwrot podatku z zagranicy. By go otrzymać, wystarczy wypełnić formularz z naszej strony. Wykonujemy rozliczenia podatku z: Anglii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemiec, Belgii, Danii i Austrii. Pozyskujemy zasiłki z Belgii, Niemiec i Holandii. Zapraszamy!